Důsledky koronaviru: Stále více dětí čelí domácímu násilí

Od března letošního roku vzrostl počet případů domácího násilí o 30 %. Týká se to především dětí, které kvůli Covid-19 nemohly chodit do školy. Na tuto situaci zareagovalo pražské Centrum LOCIKA, které se zaměřuje na pomoc a podporu ohrožených dětí.

Důsledky koronaviru: Stále více dětí čelí domácímu násilí Jak pomoc týraným dětem? Obraťte se na odborníky. Zdroj: Profimedia

Okamžitá pomoc dětem v nesnázích

Letošní rok je pro většinu lidí náročný nejen po finanční, ale i psychické stránce. Řada lidí přišla kvůli koronaviru zcela nebo částečně o pravidelný příjem a děti několik týdnů nechodily do školy. Nejistota i negativní zprávy se stále valí ze všech stran. Tento stav se odráží na domácí pohodě a napětí v některých rodinách roste. Bohužel pak přibývá právě domácího násilí, které vzrostlo až o 30%. Děti si s danou situací samy nedokáží poradit. Pomocnou ruku nabízí Centrum LOCIKA, které letos v září spustilo bezplatnou platformu Dětství bez násilí.

Děti, které zažívají domácí násilí, potřebují odbornou pomoc a podporu. Domácí nepohoda se odráží na jejich psychickém rozpoložení, schopnosti soustředit se a může výrazně ovlivnit jejich budoucnost. Je proto důležité, aby měly někoho, komu se mohou svěřit a kdo jim pomůže nezdravou situaci v rodině odhalit. Škola, ve které dítě tráví hodně času, by mohla také zasáhnout. Praxe ale ukazuje, že učitelé mnohdy nevědí, jak mají reagovat.

Podle ředitelky Centra LOCIKA Petry Wünschové je důležité pedagogům poskytnout potřebné informace. „Učitelé mohou zavolat na linku Dětství bez násilí a my jim poradíme, jak mají dále postupovat. K dispozici je také email, případně nás mohou také navštívit na pražské pobočce,“ vysvětluje.

Týrané děti mohou mít deprese nebo jsou agresivní vůči sobě a okolí

Týrané děti se často cítí osamocené, nevěří okolí ani sobě a mohou se chovat vystrašeně. Problémy s agresivním chováním projevují vůči okolí, ale zlost také směřují sami k sobě. „Setkáváme se ale i s opačnými projevy, kdy jsou děti naopak zakřiknuté. Některé trpí úzkostmi, sebepoškozováním, mají deprese, špatně se soustředí a zhoršuje se jejich prospěch ve škole,“ vysvětluje Petra Wünschová. Poukazuje na to, že týrané děti bývají mnohdy mylně považovány za hyperaktivní nebo dostanou nálepku dítě s výchovnými problémy.

Běžné postupy, které se v takových případech používají, zde logicky selhávají, protože problém je jinde. Jak dítě vychází se svými vrstevníky je také důležitým ukazatelem domácího násilí. „Pokud není v domácnosti vše v pořádku, děti si obvykle domů nezvou kamarády, nechtějí mluvit o rodičích, stydí se za svou rodinu. Straní se kolektivu a často bývají buď obětí šikany, nebo jejími iniciátory,“ uzavírá Petra Wünschová.

Poznáte varovné signály domácího násilí? Přečtěte si článek Domácí násilí: Jaké jsou varovné signály a na koho se obrátit?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Reportáž od oltáře: Jak vybrat snubní prstýnky

  • 26.07.19
  • komerční sdělení
Reportáž od oltáře: Jak vybrat snubní prstýnky

Podle čeho vybírat snubní prsteny? Z jakého materiálu? A co když muž nechce prsten? U zlatníka Michala Kadaníka vše zjišťovala naše Monika z eMimina – před svým vlastním svatebním dnem.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1750
30.9.20 15:34

:( někteří odloží dítko do klokanka a jiní dítko mlátí :,( ten svět je čím dál ošklivější :,(
Chudáci malý

  • Zmínit
  • Nahlásit
290
30.9.20 13:28

Proboha za to snad nemuze koronavirus, ale rodice!

  • Zmínit
  • Nahlásit
13714
30.9.20 12:12

@Lochnesská příšera upraveno, děkujeme ;)

  • Zmínit
  • Nahlásit
30.9.20 11:51

@admin Druhy odstavec: odpornou pomoc :lol:

  • Zmínit
  • Nahlásit