Očkování má řadu odpůrců i příznivců. Zeptali jsme se vedoucího lékaře centra Očkování a cestovní medicíny v Ostravě – Hrabůvce doc. MUDr. Rastislava Maďara na jeho názor na očkování proti klíšťové encefalitidě a při cestování do rizikových zemí.
Od kolika let doporučujete očkování proti klíšťové encefalitidě?
Očkování je možné od 1 roku věku, a pokud může být dítě starší 12 měsíců vystavené klíšťatům přenášejícím klíšťovou encefalitidu, není důvod tuto formu ochrany odkládat.
Bývají na vakcínu proti klíšťové encefalitidě velké reakce, nebo je obecně dobře snášena?
Tolerance tohoto očkování je velmi dobrá. Samotný vpich je skutečně jen minimálně bolestivý kvůli speciálním jehlám, a i když těchto vakcín aplikujeme každoročně tisíce, větší reakci než následná občasná bolestivost v místě vpichu nepamatuji. A to je v porovnání se samotnou nemocí úplná banalita trvající i bez léčby jen krátkou dobu.
Kvůli bezpečnosti pacientů však v našich centrech očkování a cestovní medicíny neaplikujeme vakcíny přinesené pacientem, aby byl dodržený chladový řetězec při jejich skladování. Doporučoval bych to i ostatním lékařům.
Kdy je nejvhodnější doba na očkování proti klíšťové encefalitidě? Je lepší vyhnout se „sezóně“ výskytu klíšťat?
Očkovat je možné bez problému po celý rok, tedy i v tomto období.
Jaké očkování doporučujete rodičům dětí, kteří se s nimi chystají vycestovat někam dále do „rizikových zemí"?
Do rizikových zemí by měly cestovat děti, které jsou starší dvou let. Pro ně je základem očkování proti virové hepatitidě A, břišnímu tyfu a meningokokům. Další vakcíny volíme případně až podle specifických rizikových faktorů, jako jsou přesná oblast pobytu, plánované aktivity, roční období, způsob ubytování a stravování nebo délka cesty.
Chcete se k očkování na něco zeptat? Napište svůj dotaz do Poradny »
Jak vnímáte současnou epidemiologickou situaci v Evropě a ČR. Objevují se nové či „staronové“ nemoci?
Rodiče jezdí s dětmi častěji do ciziny, než tomu bylo dřív, a to i do vzdálenějších destinací mimo Evropu. Stejně tak řada cizinců přijíždí k nám. Navíc je u nás mnoho pracovníků ze zahraničí, svět se otevírá, globalizuje, transport zrychluje a zjednodušuje, a to platí i pro šíření mikrobů po světě.
Snadno se může stát, že lidé, kteří vyjedou bez očkování do rizikové oblasti, nemoc přivezou k nám do České republiky. Nejúčinnější ochranou je prevence, a očkování je v rámci toho absolutním základem.
Máte řadu zkušeností z exotických zemí. Jak populace třeba v Africe vnímá očkování? Jaké vidíte rozdíly v přístupu Čechů a obyvatel chudších zemí?
V rozvojových zemích jsou rodiče za očkování vděční, je to pro ně zázrak moderní medicíny. Jeden z mála, ke kterému mají zdarma přístup. Vnímají to asi podobně jako kdysi naše babičky a maminky, které ještě zažily období před zavedením očkování proti dětské obrně či spalničkám.
V bohatých zemích se dnes někteří lidé spoléhají na bezplatnou a lehce dostupnou léčbu, a taky je jejich přístup deformovaný internetem a sociálními médii, které často zavádí a manipulují s názorem veřejnosti.
O klíšťové encefalitidě diskutujete na eMiminu
| Téma | Poslední příspěvek | Reakcí | ||
|---|---|---|---|---|
Klíšťová encefalitida zkušenosti | 28.6.25 11:34 | 47 | ||
Pomůže mi pokud se klíštová encefalitida zjistí co nejdříve? | 10.6.18 11:11 | 17 | ||
Nechali byste své dítě naočkovat proti klíšťové encefalitidě?
Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.
eMimino kartička