Počet nakažených spalničkami celosvětově vzrostl o 30 %. Nemocných přibývá i v Česku

Zdraví a krása

Světová zdravotnická organizace (WHO) informovala o alarmujícím nárůstu lidí nakažených spalničkami. Jen v roce 2017 zaznamenala vzestup onemocnění až o 30 %, a to i v zemích, kde je běžně dostupné očkování. Jak je to možné?

* Spalničky jsou velmi nebezpečné zejména pro děti v předškolním věku. Zdroj: Monkey Business Images/ Shutterstock, Inc.

Spalničky jsou nebezpečné

WHO si dala za cíl do roku 2020 spalničky zcela vymýtit. Nyní je však jisté, že tento krok je zcela nereálný. Jen v roce 2017 zaznamenala WHO 173 tisíc případů spalniček. To je o třetinu více než v předchozím roce. Celkový počet lidí nakažených touto nemocí WHO odhaduje na 6,7 milionu. V loňském roce na následky spalniček zemřelo 110 tisíc lidí, především dětí.

Podle Martina Friede, který v rámci WHO vede sekci zaměřenou na očkování, je nejvíce znepokojivým faktem, že spalničky přibývají i v zemích, kde je běžně dostupné očkování. Dále poukazuje na skutečnost, že předtím se tato nemoc již několik let prakticky vůbec neobjevila.

Nejlepší prevencí spalniček je očkování. Zdroj: REDPIXEL.PL / Shutterstock, Inc.Nejlepší prevencí spalniček je očkování. Zdroj: REDPIXEL.PL / Shutterstock, Inc.

Spalničky jsou vysoce infekční

Podle Státního zdravotního ústavu jsou až 6× nakažlivější než chřipka. Nejprve se projeví jako typické nachlazení – horečka, rýma, zánět spojivek a kašel. Později se přidá vyrážka. Největší nebezpečí představují spalničky pro děti předškolního věku.

Bohužel také v Česku se tato nemoc stále rozšiřuje. Nejvíce případů se objevilo v Praze. Česká hygienička Eva Gottvaldová k tomu dodává, že se zatím nedá hovořit o epidemii, ale spíše o výskytu lokálních ohnisek.

O spalničkách na eMiminu diskutujete

Kolektivní imunita je nastavena na obrovské přeočkovanosti

Hlavní příčinou výskytu spalniček u nás je import od cizinců a také klesající přeočkovanost. Kvůli tomu se spalničky šíří stále více. Přitom ještě na přelomu tisíciletí lékaři registrovali jen několik případů spalniček ročně. V roce 2012 byla přeočkovanost dětí odhadována na 98 %, v roce 2016 už to bylo pouze 89 % a toto číslo stále klesá.

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula poukazuje na to, že kolektivní imunita musí být nastavena na dostatečné přeočkovanosti, která by měla být alespoň 98 %. Při každém nižším čísle hrozí prolomení imunity.

Očkování proti spalničkám je v Česku povinné již od konce 60. let. Je součástí MMR vakcíny, která obsahuje protilátky také proti zarděnkám a příušnicím.

Měl někdo ve vašem okolí spalničky? Nebo dokonce vy sami?

Témata článku

Váš příspěvek
Danča_87
Kecalka 326 příspěvků 05.12.18 20:42

Ono možná, že by někteří rodiče očkovali, ale když se udělá na hlavu padlý očkovací kalendář bez prostoru pro nějaké odklady, tak se rodiče na nějaký MMR v roce půl věku dítěte zvysoka vybodnou. Tyhle články nesnáším stejně jako politicky korektní věci, protože mi to někdo furt cpe pod nos. Smysl to má možná, když se budou očkovat i dospělí, což se nestane, takže… natentovat :D

Normalnimatka
Stálice 55 příspěvků 7 inzerátů 05.12.18 11:13

prymula už se nechlubí tím, že i kdyby byla proočkovanost 98%, neznamená to, že bude existovat nějaká kolektivní imunita. imunita z očkování, pokud nějaká je, vyvane do pár let a pak je člověk celej život nechráněnej, narozdíl od toho, když nemoc prodělá a přirozeně si protilátky vytvoří. proč ani takovej jednoduchej základní fakt neví každej? :roll:

Ketris
Echt Kelišová 9945 příspěvků 05.12.18 08:58

Opet jen straseni lidi, at hnedka ockuji jak tupe ovce… ;)

Lucie_Sx
Závislačka 3707 příspěvků 04.12.18 23:26

Proč se šíří spalničky? Protože přirozeně ubývá lidí, co je sami prodělali (a tudíž mají doživotní imunitu) a přibývá lidí, kteří nemoc neprodělali, protože byli jako malí očkovaní, ale nyní jim už protilátky dávno vyprchaly. Až postupně vymřou všichni, co nemoc normálně prodělali, tak bude spalniček asi opět hodně, protože nikdo z dospělcýh nebudou mít protilátky. A průšvih bude, že zatímco jako děti by to prodělali relativně v pohodě, tak jako dospělí mohou mít vážnější průběh.

Nowuka2
Ukecaná baba ;) 2365 příspěvků 04.12.18 13:46

Bububu. Jako jo, nechtěla bych, aby jsme někdo chytli spalničky, ovšem… Kolik z nás dospělých má zjištěny protilátky, případně je přeočkovanej? :nevim: proč není možné, jako v zahraničí, očkovat zvlášť a ne s dalšíma 2 nemocema..? :nevim: já se fakt nedivím, že se lidi očkování zdráhají. Já mám jedno dítě naočkovaný povinným plus navíc prevenar, s mladším půjdu po novým roce taky, ať muže do kolektivu. Ale vůbec se nedivím, že jsou i rodiče, co neočkují, už i mě ta mediální masáž pěkně sejří. Mnohem víc ty kecy a propaganda od očkujících, než naopak.

Vložit nový komentář