Někteří gynekologové vybírají registrační poplatky, na které nemají nárok

Řada gynekologů vybírá od svých pacientek registrační nebo roční poplatky. Jejich výše se může vyšplhat až na několik tisíc korun. Přitom ti, kteří mají smlouvu s pojišťovnou, na to nemají nárok.

* Platíte svému gynekologovi? Možná nemusíte. Zdroj: Profimedia.cz.

Chcete k nám chodit? Zaplaťte!

Většina žen se již setkala s tím, že po příchodu k novému gynekologovi nebo po uplynutí jednoho roku vyžaduje lékař pravidelný poplatek. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň pro iDnes řekl, že pravidelné gynekologické vyšetření je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Patří sem preventivní prohlídky a komplexní péče o těhotné ženy. Podle něho je vybírání poplatků porušením smlouvy o poskytování zdravotní péče. Problém je v tom, že gynekologů je málo. Někteří už mají tolik pacientek, že nové ani nepřibírají, a ženy se bojí ozvat. Částky, které vybírají, jsou různé. Nejčastěji se pohybují mezi 500 až 1 000 Kč.

Poplatky by se měly týkat pouze nadstandardní péče

Gynekologové se hájí tím, že poplatek využívají například na možnost e-mailové komunikace pacientek s lékařem, elektronické recepty a různé další služby. Mluvčí resortu David Šíma pro iDnes.cz uvedl, že zpoplatněna může být pouze nadstandardní péče. Ta by měla zahrnovat například možnost přednostního objednání nebo konzultace s lékařem mimo ordinační hodiny. V praxi to ale mnohdy funguje tak, že pokud pacientka odmítne registrační poplatek zaplatit, gynekolog ji nevezme do své péče.

Většina pacientek nezná svá práva a poplatek v gynekologické ambulanci považují za nutnost. Netuší, že jde o neoprávněné jednání. Svaz pacientů poukazuje na to, že se jedná o dlouhodobý problém. Poplatky navíc nevybírají pouze gynekologové, ale také například stomatologové a řada dalších lékařů.

K situaci se vyjádřil také Michal Sojka z České lékařské komory. Řešení vidí v tom, aby si pacientky stěžovaly. Obrátit se mohou na svou zdravotní pojišťovnu, na ministerstvo zdravotnictví nebo na příslušný krajský úřad, případně na Českou lékařskou komoru.

Poplatky u gynekologa rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Poplatky u gynekologa

ninini
17.10.19 15:13 
234

Těhulky, platíte u gynekologa?

Tichošlápek
5.9.17 07:28 
18

Poplatek u gynekologa

Zanyy
17.6.15 14:58 
14

Platíte u svého gynekologa nějaké poplatky?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
197
18.5.20 21:44

Praha, 1200Kč, když jsem řekla, že z "balíčku výhod " užiju jen jednorázová zrcadla, která si ráda zaplatím,( poněvadž to ostatní jsou hlouposti jen, aby to vypadalo jako nějaký nadstandard), bylo mi řečeno, že to musím zaplatit, jinak pápá. Nadstandardní lbc cytologii si stejně hradím sama, takže…Když jsem chtěla udělat cytologii 1× za půl roku, tak to prý nejde kvůli pojišťovně, je to zbytečné, pak mi ale při rozhovoru klidně řekla, že některé formy rakovin jsou tak agresivní, že jdeš za dva měsíce k Pánu… bohužel v Praze je problém sehnat dobrého gynekologa, aby bral nové klientky a ty poplatky chtějí samozřejmě všichni. V těhotenství jsem přemýšlela o změně gynekoga a jediný, co by mě převzal do péče chtěl 5000 Kč za tzv. těhotenskou péči. Je to už nějaký ten pátek a ty peníze měly trošku vyšší hodnotu než dnes, tak jsem nepřestoupila( z bláta do louže)…

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
16.5.20 15:04

Mám gynekologa v Praze a jediné co platím jsou plastová zrcadla. Poplatek nechce. Jinak ženy nedivme se, kde není žalobce není soudce, takže na poplatky můžeme nadávat, ale dokud se samy neozveme a budeme je lékařům tolerovat nic se nezmění. Je to na nás.

 • Nahlásit
13378
15.5.20 22:09

Že se tohohle nechytli zubaři :think:

 • Nahlásit
 • Zmínit
12372
15.5.20 13:02

@Gina já platím 500 ročně a mám v tom vlastně jen jednorázová zrcadla. Utz mi dr. při prevenci dělá a pojišťovna proplácí. Výsledek cytologie mi posílají mailem, taky účtované na pojišťovnu :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4225
15.5.20 11:55

Mám OZP každý rok platím 700,– když je žena na UP nebo RP tak 400,– :nevim:…jediný co tak zadny poplatky jsem neplatila v těhotenství ani za screening který mi udělal v ordinaci můj gynekolog. Za zrcadla taky neplatim. Cytologie je 1× ročně.

Příspěvek upraven 19.05.20 v 09:42

 • Nahlásit
 • Zmínit
1191
15.5.20 09:42

Ty poplatky jsou opravdu šílené. Už léta chodím do Gynemu, pan doktor je naprosto skvělý nejlepší, platila jsem ročně 2000,– Kč poplatek, teď už chtějí nově 2500,– a to už mi přijde fakt přehnané a odcházím od nich. Pochopím nějaký paušál za nadstandard cca 500,– Kč ročně, kdy Vám gynekolog udělá při roční prohlídce i utz vyšetření, které není pojišťovnou bohužel hrazené.
Posílání receptů mailem v dnešní době e-receptů přes sms už opravdu nadstandard není.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1646
15.5.20 00:02

Ja mam gynekologa v Kladne. 2 roky zpet jsem k nemu prisla poprve a vzal si rounou 500kc. Po roce mi prisla sms, ze bych mela prijit zase na prevenci, tak jsem sla, ale to uz si vzal 700kc.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
14.5.20 14:49

Mám lékařku v Praze. Je skvělá, ale má tenhle roční poplatek. Chodím 2× ročně. Poprvé jsem platila 600 Kč, za rok 800 Kč, a postupně to roste a teď už požadují tuším 1600 Kč. Ptala jsem se, kde je info o poplatku a sestra mi ukázala papír, který byl u nich v ordinaci (položený na stole).
Prý poplatek nemusím platit, ale zahrnuje posílání e-receptů na antikoncepci emailem, což mi osobně nepřijde nějak nadstandardní, ale mám to tam docela daleko, což je mi jednou za tři měsíce moc nechce.
Docela se bojím, kolik po mně budou chtít při příští prohlídce. :zed:

 • Nahlásit