Příčinou mužské neplodnosti může být varikokéla. Nemoc lze odstranit chirurgicky

Příčinou mužské neplodnosti často bývá rozšíření žil varlete, nebo-li varikokéla, shodují se lékaři. Toto onemocnění postihuje až 20 % mužů.

* Varikokéla bývá jednou z příčin mužské neplodnosti. Zdroj: Profimedia.cz.

Tlak v žilním systému zhoršuje kvalitu spermií

Varikokéla bývá způsobená vrozeným snížením kvality žilní stěny. Kvůli němu dochází ke zhoršení odtoku krve z varlat, a to přináší řadu problémů. Někteří muži mohou pociťovat bolest, navíc klesá množství mužských hormonů. Rozšíření žil varlete bývá také spojené s neplodností. Ta vzniká v důsledku zvyšující se teploty varlat a tlaku v žilním systému. Pro spermie jsou tyto podmínky nepříznivé, proto je jich méně a zhoršuje se jejich kvalita.

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. z reprodukčního centra Repromeda k tomu říká: „Varikokéla je, zjednodušeně řečeno, křečová žíla na šourku. Jeden z předpokládaných mechanismů poškození spermatogeneze, a tedy i snížené plodnosti, spočívá v tom, že zmnožení cévní pleteně způsobuje zvýšenou teplotu v šourku."

Většina mužů o této nemoci neví a diagnózu se dozví, až ve chvíli, kdy se jim nedaří počít dítě. Někdy se však mohou objevit i další neduhy, které poukazují právě na varikokélu. Například muži někdy při větší námaze pociťují bolest varlat, která vystřeluje až do třísel. Podle odborníků se tyto problémy vyskytují častěji u štíhlých a vysokých mužů, kteří mají větší fyzickou zátěž.

Varikokélu lze vyřešit operací

Největší problémy varikokéla způsobuje při početí. Spermií je méně, jsou nekvalitní a onemocnění může dokonce měnit jejich DNA. Jaká je léčba? Varikokélu lze odstranit operací, která přináší zlepšení až u 80 % pacientů. Operace není náročná a spočívá v tom, že se rozšířené žíly podvážou a přeruší. Laparoskopický zákrok trvá asi 60 až 90 minut a pacient může odejít domů již za několik hodin po operaci. Dva týdny by pak neměl sportovat.

Podle Kateřiny Veselé se však odstraněním varikokély nemusí plodnost pokaždé zlepšit. „Studie se v tomto ohledu dosti rozchází. Ani pro léčbu neplodnosti není operace vždy nezbytná. Provádí se zejména z důvodu diskomfortu či bolestivosti. Pokud však vznikne varikokéla již v dětském či adolescentním věku, je vždy na místě ji vhodnou operační metodou řešit," dodává.

Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje, že se počet i kvalita spermií neustále zhoršuje. Záznamy z roku 2010 poukazují na skutečnost, že muži mají o tři čtvrtiny méně spermií než v 50. letech minulého století. Neplodnost se týká mužů i žen přibližně stejně.

Mužskou neplodnost na eMiminu řešíte

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Varikokéla u partnera - zkušenosti

pionyrka
2.3.20 12:13 
7

Špatný spermiogram a přirozené otěhotnění

Lucoule
10.9.18 08:24 
170

Varikokéla a plodnost

Lucoule
31.1.18 08:51 
49

Řešili jste problémy s početím?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Váš příspěvek

Odesílám...
4
3.3.20 09:59

Taky jen ještě doplňuji, že i podle dalších lékařů je operace rozhodně vhodná a může významně pomoci. Obecně se v ČR málo řeší neplodnosti u mužů. S případy, kdy šla žena na umělé oplodnění a problém byl přitom na straně partnera, se lékaři setkávají často. Koukněte i na další články „https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/neplodnost-muzu-umele-oplodneni-ivf-asistovana-reprodukce_2002161324_kro“ nebo „https://zpravy.aktualne.cz/domaci/v-cesku-ignorujeme-muzskou-neplodnost-na-oplodneni-chodi-i-z/r~652bbec614e511e987d00cc47ab5f122/“

Příspěvek upraven 03.03.20 v 10:01

  • Nahlásit
  • Zmínit
934
26.2.20 17:36

Ano, řešili jsme. Operace na 150% pomohla. Holčička se pak povedla na první pokus. Akorát rekonvalescence byla na měsíc a další měsíc nesměl nic těžkého zdvihnout. Ale díky bohu za to :srdce:

  • Nahlásit
  • Zmínit