Neverbální komunikace mezi rodičem a dítětem: Porozumění, které nepotřebuje slova

Neverbální komunikaci neboli řeč těla používáme mnohem častěji než verbální. A obzvláště pro děti je tento způsob vyjadřování nesmírně důležitý.

* Neverbální komunikace je pro děťátko důležitá. Zdroj: Profimedia.cz.

Než se děti naučí mluvit, vše vyjádří gesty a mimikou

Slovní zásoba se tvoří již kolem prvního roku života. Dítě rozumí jednoduchým pokynům, opakuje dvouslabičná slova, komunikuje převážně neverbálně. V tomto věku je důležité nejen to, aby na dítě rodiče mluvili. Velkou roli hraje používání gest. S jejich pomocí dítě snadno pochopí, co po něm chceme. A funguje to i naopak. Malé miminko, které ještě neumí říct, co potřebuje, dává své potřeby najevo beze slov. Když je spokojené, směje se, když má problém, začne plakat.

Čím je dítě větší, tím širší je škála jeho neverbálních projevů. Dokáže se mračit, mávat, zvedat ručičky nad hlavu, tleskat, ukazovat na věci, které ho zajímají. A rodiče většinou snadno pochopí, co jim chce děťátko sdělit a jakou má zrovna náladu.

Neverbální komunikace rozvíjí řečové schopnosti

Děti jsou doslova mistři neverbální komunikace. Tím, jak jsou spontánní, dokážeme z jejich výrazů a gest číst jako z knihy. Dávají najevo strach, bolest, radost, nadšení, a to doslova celým tělem. Dokonce i mezi sebou si rozumí, aniž by mluvily. Možná to znáte například z dovolené. Vaše dítko si najde kamaráda, ale má to háček, protože mluví cizí řečí. A vy jen s údivem sledujete, jak si dvě děti, které si nerozumí ani slovo, dokážou hrát několik hodin a perfektně se doplňují.

Podle odborníků je důležité, aby rodiče na své ratolesti hodně mluvili, ale také používali řeč těla. Pomocná gesta usnadňují dětem pochopení okolí a rozvíjí se tím i jejich řečové schopnosti. Navíc dítě rádo napodobuje své rodiče. Když vidí maminku, že se na něho usmívá, usměje se také. Když si všimne, že maminka pláče, rozpláče se také.

Co neverbální komunikace zahrnuje?

Gesta a pohyby těla mohou značit například nervozitu, smutek, radost i strach. „Dítě je využívá velmi intuitivně. Jedním z prvních gest je vyjádření souhlasu – pokyvuje hlavou, natahuje se ručičkami pro nabízenou věc. Nesouhlas naopak vyjadřuje odstrčením. Dalšími gesty, naprosto přirozenými v komunikaci s dítětem, jsou gesta pro spaní, česání, kárání (tytyty), prosení, ruka k ústům pro ham, jak jsem veliký, dělání malá malá atd. Mohou to být i gesta pro určitá zvířátka, dopravní prostředky a jiná, již specifičtější, která si dítě samo vytvoří,“ dodává Odeta Žáčková – logopedka z Neurorehabilitační kliniky AXON.

Výraz tváře (mimika) je pro děti velmi důležitý. Poznají, když se maminka zlobí nebo když má radost a chce je pochválit. Tón hlasu dokáže napovědět víc než samotná slova. Pravidelný oční kontakt zlepšuje komunikaci i schopnost učení. Dotyky a mazlení upevňují vztah mezi rodičem a dítětem. „Neverbální komunikace, ať už mimika, gesta, oční kontakt i tón hlasu, nejprve nahrazují mluvené slovo. Když je dítě starší, stává se doplňkem mluvení. Neverbální komunikaci využívají hodně i dospělí lidé. Podle odborníků tvoří v dospělosti asi 80 % z celé komunikace. Proto je potřeba dítěti nabízet vhodný komunikační vzor nejen verbálně,“ upřesňuje logopedka.

Řeč těla rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Řeč těla - vyznáte se někdo?

Malaga
6.6.17 15:23 
10

jak mluví miminka aneb co znamenají gesta?

jannaa
7.9.06 12:10 
8

Rozumíte svému dítěti i beze slov?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...