Našla jste pod stromečkem nevhodný dárek? Poradíme vám, co s ním

O čem všichni mluví

Pokud vás Ježíšek „vypekl“ dárkem, který vůbec nepotřebujete, nevěšte hlavu. Nevhodný dárek nemusíte házet do koše. Máme pro vás pár tipů, jak tuhle situaci vyřešit.

Ne vždy dárek potěší. Zdroj: Sebastian Gauert / Shutterstock, Inc.Ne vždy dárek potěší. Zdroj: Sebastian Gauert / Shutterstock, Inc.

Zboží jednoduše můžete vrátit, ale…

Nejsnazší cestou je vrácení nebo výměna zboží v obchodě, kde bylo pořízeno. Ovšem to skrývá mnoho háčků.

  • Za prvé možná nebudete chtít, aby ten, kdo vás obdaroval, věděl, že vybral zcela nevhodný dárek.
  • Za druhé výměna zboží je možná pouze do dvou týdnů od nákupu. Jestliže dotyčný začal nakupovat dárky už v říjnu, bohužel s výměnou neuspějete.

V první řadě si zkuste ověřit, zda bylo zboží pořízeno v kamenném obchodě, nebo přes e-shop. V online obchodech jsou většinou shovívavější a je dost možné, že vám vyjdou vstříc. Někteří prodejci na tento problém reagují tím, že přes vánoční svátky prodlouží dobu vrácení nebo výměny (obvykle spíše počítejte s výměnou). I když spoléhat na to nelze.

Výměnu dárků doporučujeme neodkládat a nevzdávat. Některé obchody prodlužují lhůtu až na 30 dnů.
V kamenných prodejnách dvoutýdenní lhůta pro odstoupení od smlouvy bez udání důvodu obvykle neplatí. Výjimkou bývá, když prodejce stanoví možnost vrácení zboží do dvou týdnů jako nadstandardní službu (stále více obchodů to dnes již nabízí, ale není to pravidlem).

Udělejte radost někomu jinému

Pokud zboží nemůžete nebo nechcete vracet, máte možnost jej někomu darovat. Neodstřihujte cedulky a snažte se nepoškodit balení, ve kterém se dárek nachází.

Zkusit můžete také prodej v bazaru nebo nevhodné dárky darujte na charitu. Jakoukoliv pomoc uvítají celoročně domovy důchodců, dětské domovy, dobročinné bazary a secondhandy.

Oblečení můžete poslat dál také pomocí bazárku na eMiminu

„S online bazary mám skvělou zkušenost. Když jsem vloni dostala k Vánocům dva stejné parfémy, jeden jsem nabídla přes online bazar. Bylo už pozdě na vrácení, a navíc dát někomu parfém jako dárek, když nevím, co komu přesně voní, jsem neriskovala,“ podělila se s námi o svou zkušenost kolegyně Monika.

Nevhodný dárek můžete vrátit nebo poslat dál. Zdroj: Sebastian Gauert/ Shutterstock, Inc.Nevhodný dárek můžete vrátit nebo poslat dál. Zdroj: Sebastian Gauert/ Shutterstock, Inc.

Schovat „na horší časy“

Sešly se vám dvě varné konvice? V takovém případě si jednu můžete schovat. Tuto variantu považujte spíše jako krajní řešení, které nelze navíc uplatnit vždy. Na druhou stranu, některé věci, které když uložíte, jako když za pár měsíců najdete.

Na téma nevhodné vánoční dárky hodně diskutujete na našem webu. Vybrali jsme pro vás dva příspěvky, které nás opravdu rozesmály.

Vánoce: býv. manžel knížku + 5000 Kč, já zimní pneumatiky na jeho auto. Další Vánoce: on knížka + 5000 Kč, já obří organizér na nářadí ( pracovala jsem v té době v kanceláři a doma jsme vlastnili 1× šroubovák + 1× kladívko )vše od jeho rodičů. Později už to naštěstí vylepšili :)
Na Vánoce od tetičky podprsenku velikosti D, i když mám A, jako nevím no, v plavkách mě už viděla, jsem fakt hodně plochá :D. Sranda byla když mi po mé poznámce „to je nějaké velké ne?“ řekla, „ale prosímtě není, to ti bude“ :D zasmála jsem se poděkovala-podprsenku darovala přítelově mamince :D

A jak jste na tom vy s nechtěnými vánočními dárky? Dostali jste nějaký?

Témata článku

Váš příspěvek
Normalnimatka
Povídálka 50 příspěvků 6 inzerátů 15.01.19 08:40
kristepane

tvl to je objev, že fakt stálo za to zaplácnout internet dalším nahovno článkem.

hanabenešová
Stálice 95 příspěvků 3 inzeráty 05.01.19 10:02

@podaji Tak já nic nechtěla, ale jako vážně nic. Pro prcka samozřejmě ano, ale tak nějak to co mám ráda si koupím, když si na to našetřím. Jinak to dávání dárků je na každém. Já spíš ráda dám třeba dobré víno nebo zážitek než materiální věc.

podaji
Zasloužilá kecalka 508 příspěvků 2 inzeráty 03.01.19 23:07

@hanabenešová a proč si Ježíškovi nepisete stejně jako děti? My si dárky mezi dospělými dáváme máme to rádi. Prostě si to napíšeme a potom nejsme zklamaní. Navíc se nekoupi kraviny. A mít vánoce jen kvůli dětem. Já mám dárky ráda a i je moc ráda dávám. :)

Margery
Echt Kelišová 9773 příspěvků 1 inzerát 03.01.19 20:56

Každoročně dostávám od tchyně bonboniéru, i když ví, že sladké moc nejím a navíc jsem alergická na mléko :lol: a taky mýdlo :lol:

hanabenešová
Stálice 95 příspěvků 3 inzeráty 03.01.19 12:00
Nevhodný dárek, to znám...

No, bohužel letos se toho sešlo hodně. Drobnosti jsem ještě přešla. No, ale od rodičů partnera jsem dostala multifunkční hrnec a kvalitní samostatné hrnce. Ani jsem to nerozbalila, protože je to pro mě k ničemu. Jsou to kvalitní výrobky, ale vzhledem k tomu, že mám novou kuchyň asi půl roku a tedy hrnce jsem kupovala, sporák i troubu také mám, tak je mi tohle k ničemu. Spíš jsem v hloubi duše toužila po robotickém vysavači. :-( , ale bohužel… Takže hrnec už nabízím k prodeji a když nebude zájem, tak jej zabalím a šup s ním na půdu. Třeba někdo z rodiny časem bude chtít takovou věcičku a na robotický vysavač si už tento měsíc odložím finance. Za mě by bylo fakt nejlepší, kdyby se Vánoce slavili snad jen kvůli dětem a dospělý si dárky nedávali.

Vložit nový komentář