Nová metoda mrazení vajíček zvyšuje šanci na oplodnění

Snažení o miminko

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

* Zmrazení vajíček novou metodou zvyšuje šanci na početí. Zdroj: AndreiR / Shutterstock, Inc.

Až o 50 % nižší riziko poškození

centrech asistované reprodukce dosud využívali uzavřený systém mrazení, při kterém se vajíčka nedostanou do přímého kontaktu s tekutým dusíkem. Nová metoda otevřeného mrazení spočívá v přímém ponoření vajíček do tekutého dusíku. Podle odborníků je to spolehlivější způsob, který s sebou nese nižší rizika než u stávající metody. Výsledky ukazují až o 50 % vyšší šanci, že se vajíčko rozmrazí v pořádku.

Metoda otevřeného mrazení není ve světě žádnou novinkou. V zahraničí ji embryologové používají už delší dobu. V České republice se tomu kliniky vyhýbaly kvůli obavám z možného rizika kontaminace, která je ale podle odborníků jen ve zcela teoretické rovině. První centrum asistované reprodukce, které u nás tento způsob mrazení nabízí, je klinika Reprofit v Brně.

Vajíčka mohou být zmrazená desítky let

Zmrazování vajíček není tak jednoduché, jako je tomu v případě spermií. Jedná se o zdlouhavý proces, kdy žena podstupuje stimulaci vaječníků, jejímž cílem je odebrat co největší počet vajíček (v průměru 5–12). Nová metoda zmrazování zvyšuje naději, že vajíčka budou následně v pořádku rozmrazena a připravena k oplodnění.

Reprodukční buňky lze zamrazit na neomezeně dlouhou dobu. Ženy si nechávají mrazit vajíčka z důvodu onkologické léčby, ale také například kvůli obavám, že ve starším věku už nebudou vajíčka dostatečně kvalitní. Páry pak nejsou pod tlakem, když rodičovství odsouvají na pozdější dobu, protože kvalita vajíček s postupujícím věkem klesá.

Mrazení vajíček rozebíráte také v diskuzích na eMiminu

Jaký je váš názor na medicínské pokroky v asistované reprodukci?

Váš příspěvek