Novinka v péči o děti s autismem: Vznikne obor, který rozšíří stávající terapeutické metody?

Novela zákona by mohla přinést rozšíření péče o děti s autismem i dalšími neurovývojovými poruchami. V čem bude spočívat tato pomoc a proč jsou někteří rodiče proti?

Novinka v péči o děti s autismem: Vznikne obor, který rozšíří stávající terapeutické metody? Senát chce rozšířit tým terapeutů. Zdroj: Shutterstock.com.

Více odborníků, větší výběr

Senát navrhl, aby byl tým terapeutů pomáhající dětem s autismem rozšířen o další obor se zaměřením na neurovývojové poruchy. Vyškolení odborníci, kteří se budou věnovat této profesi, mohou používat větší škálu terapií. Novelou zákona by vznikl nový obor, který by mohli vykonávat terapeuti se specifickým postgraduálním vzděláním.

Podle odborníků je důležité, aby si rodiče dětí, kteří trpí nejen autistickou poruchou, ale například také opožděným vývojem řeči či ADHD, mohli vybrat z více účinných terapeutických metod. V současné době existuje takzvaná ABA terapie (aplikovaná behaviorální analýza), kterou však ovládá jen málo odborníků a není navíc vhodná pro každé dítě.

Rodiče mají obavy

Někteří rodiče dětí s poruchou autistického spektra však oponují, že zákon je postaven tak, že by lékaři mohli předepisovat terapie, které nemají vědecky ověřené účinky. Odborníci tyto obavy vyvrací. Jakmile zákon vstoupí v platnost, vznikne nový studijní obor, ze kterého vzejdou vyškolení terapeuté, kteří budou mít dostatečnou kvalifikaci. Bylo by tak více možností, jak rozšířit osvědčené metody a mít možnost nabídnout dětem takovou, která bude nejvhodnější.

Ucelená terapeutická péče

Problém spočívá především v tom, že dosud neexistují odborníci, kteří by dokázali dětem s autismem či ADHD nabídnout ucelenou terapeutickou péči. Jsou pouze dílčí profese, které nabízí ranou péči, sociální služby či logopedii.

Příznivci nové metody poukazují na to, že nový obor nevytěsní ani neohrozí dosud využívanou ABA metodu (aplikovaná behaviorální analýza), která je jednou z mála rozšířených terapií u nás. Navíc ani v tomto ohledu stále neexistuje dostatek odborníků, kteří by mohli potřebné informace předávat dál. Terapie ABA není vhodná pro všechny děti. Novela zákona by mohla přinést nárůst kvalifikovaných terapeutů, kterých je v současné době nedostatek.

Pro rodiče dětí s neurovývojovou poruchou budou tyto služby bezplatné, vše by hradila pojišťovna. Návrh je zatím ve sněmovně a čeká na schválení.

Autismus a ADHD maminky na eMiminu také rozebírají

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Jak se u vašich dětí projevuje ADHD?

26.2.19 09:15
29

Tvrdohlavost a vzteklost, nebo autismus?

6.4.16 08:55
25

Jaký je váš názor na připravovanou změnu v zákoně?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
30.8.19 15:31

Souhlasim, ten clanek je uplna kravina. Kdo muze tvrdit, ze neexistuje uceleny system pece o deti s autismem? Vzdyt to je blbost

  • Zmínit
  • Nahlásit
831
30.8.19 08:25

Tenhle článek je naprosto zmatený a plný nesmyslů. Prosím přečtěte si o tom něco.

  • Zmínit
  • Nahlásit