Asistovaná reprodukce i zamrazení vajíček, které úkony budou nově hradit pojišťovny?

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené pojišťovnou. Novela zákona se týká i zamrazení vajíček u žen, které musí podstoupit onkologickou léčbu.

Žena s rakovinou s ordinaci lékařky. Zmrazení vajíček bude onkologickým pacientům hradit pojišťovna. Zdroj: Canva

Finančně náročný proces

Rakovina postihuje stále častěji ženy v mladém reprodukčním věku. Onkologická léčba však v mnoha případech způsobuje neplodnost, a proto lékaři doporučují nechat si zamrazit vajíčka ještě před zahájením léčby. Tento výkon si ženy dosud musely platit samy. Zamrazení vlastních oocytů je vyšlo až na 60 tisíc korun. Aby ušetřily, mnohdy zvolily cestu umělého oplodnění, ke kterému však potřebovaly souhlas partnera.

Pokud žena partnera neměla, musela si však hradit sama. Proces odebrání vajíček je však o mnoho složitější, než je tomu u spermií a také o dost dražší. Jen pro zajímavost, zamrazení mužských spermií vyjde přibližně na 2 tisíce korun.

Zamrazení oocytů jako standardní výkon

Novela zákona o zdravotním pojištění vyšla vstříc mladým onkologickým pacientkám, které ještě nemají děti. Nejčastěji se jedná o ženy s nádorem prsu, rakovinou kůže, vaječníků a mnoha dalších onkologických onemocnění. Chemoterapie i další druhy léčby mohou negativně ovlivnit plodnost žen. A právě těmto pacientkám budou nově od letošního roku hradit zamrazení oocytů zdravotní pojišťovny.

Z doposud finančně náročné procedury se tak stává standardní lékařský výkon, který bude plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Zamrazení vajíček tak mohou bezplatně podstoupit i ženy, které nemají partnera a čeká je náročná onkologická léčba. Pojišťovna bude hradit uchování oocytů po dobu deseti let.

Přečtěte si článek Darování vajíček: Co všechno tento proces obnáší?

Starší žena leží po zákroku v posteli.IVF bude nově hrazeno také ženám do 40 let. Zdroj: Canva

Umělé oplodnění o rok déle

Další novinkou roku 2022 je posun hrazení umělého oplodnění (IVF) zdravotními pojišťovnami o rok déle, než tomu bylo doposud. Ještě v roce 2021 tak ženy, které oslavily 39. narozeniny, už neměly nárok na hrazený pokus a musely si celou léčbu platit samy.

Od letošního roku je tato hranice prodloužena o rok, tedy do 40 let. Kliniky asistované reprodukce udávají, že průměrný věk jejich pacientek je 37 let. Nyní je tedy netlačí čas tolik, jako tomu bylo dříve, a mají rok „navíc“. Odborníci se shodují na tom, že žena ve věku 40 let je na vrcholu života, a to jak po emoční, tak i materiální stránce.

Mnoho žen právě v tomto věku touží po dítěti. Často mají nového partnera, se kterým by chtěly mít společné miminko, nebo si chtějí mateřství ještě jednou – naposledy užít. Už mají zkušenosti, leccos zažily, vědí, co chtějí a jsou většinou i finančně zajištěné. Proto v dnešní době není nic výjimečného, když žena kolem čtyřicátého věku otěhotní, ať už přirozeně, nebo právě s pomocí asistované reprodukce.

Jaké jsou výhody a nevýhody mateřství ve vyšším věku?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.

eMimino kartička

Přečtěte si také