Mámou ve dvaceti a plánovaně?

První dítě ve 20 letech je pro někoho sci-fi a pro jiné realita. A ačkoliv řada žen mateřství posouvá, pořád existují ty, které chtějí být maminkami v mladém věku. Inspirovali jsme se v jedné z našich diskuzí.

Mámou ve dvaceti a plánovaně? Mít dítě brzy má své výhody i nevýhody. Zdroj: LightField Studios / Shutterstock, Inc.

Moc brzy, nebo akorát?

Jaký je váš názor na plánované těhotenství ve dvaceti?“ Tuto otázku položila jedna naše uživatelka a otevřela tím velmi zajímavou a inspirativní diskuzi.

Všude slýcháme o tom, jak ženy mateřství odkládají. Průměrný věk prvorodiček už překročil hranici 30 let. Jsou však mezi námi výjimky, které chtějí otěhotnět mnohem dříve. Jaká jsou pro a proti mateřství v tak mladém věku?

Bříško, nebo studium, práce a cestování? Každá z nás to vidí jinak. Zdroj: tomertu / Shutterstock, Inc.Bříško, nebo studium, práce a cestování? Každá z nás to vidí jinak. Zdroj: tomertu / Shutterstock, Inc.

Lze bez obav cestovat i s dětmi?

Já bych do toho nešla, chtěla bych si ještě něco užít. Cestovala bych po světě. S dětmi je to pak úplně jiné,“ odpovídá uživatelka s nickem Enicka.

Lydia D přiznává pozitivní zkušenost s brzkým mateřstvím. „Prvního chlapečka jsem čekala po 3-měsíční známosti. Začátky nebyly lehké. On na vysoké, já už pracovala, rodila jsem, když mi bylo 21. Druhého syna jsem porodila, když mi bylo 25. Letos budu s mužem 27 let. Cestujeme, nově jsme pořídili chatu se zahradou, užíváme si a třeba za pár let budeme hlídací prarodiče. Někdo se cítí na mateřství ve věku, kdy jsou mnohé z nás v přechodu. Každého věc," píše.

Anonymní uživatelka se přidává s názorem, že cestovat s dětmi jde. „Cestování si dokážu představit i s prckem. Určitě ne první roky života, ale i tak by to šlo, jen by to bylo těžší. Zároveň si myslím, že pokud se někdo rozhodne mít dítě, neznamená to, že vše končí a jiné cíle a plány už mít nemůže."

Pokud máte zázemí, proč ne. Dříve to byl běžný věk maminek. Já měla děti poměrně dlouho (29, 36) a kdyby to šlo, určitě bych do toho šla dřív. Až budeš mít po třicítce, dítě/děti budou náctileté a vy budete mít ještě spoustu energie a času na to cestování, koníčky a užívání si. Ať to dobře dopadne," vzkazuje zakladatelce uživatelka s nickem bjitka123.

Na toto téma na eMiminu diskutujete

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Plánovanou mámou ve 20

27.6.19 15:41
225

Těhotná ve 20 letech - názor?

17.3.18 17:15
130

Těhotná ve 20 letech

10.1.16 12:14
25

Z diskuze vyplývá, že ženy často řeší možnost cestování. Bojí se, že s dětmi už se nikam nepodívají a neužijí si to. Zároveň se shodují v tom, že nejdůležitější je finanční zajištění a zázemí. „100 lidí, sto chutí," říká jedna z našich uživatelek v diskuzi… a my rozhodně souhlasíme.

Jaký je váš názor na plánované mateřství ve 20? Šli byste do toho, nebo dáte přednost studiu, kariéře a cestování?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
145
6.2.19 21:12

@tininas a t mas vlastni zkusenost?
Ja zas ve svem okoli vidam vdane, spokojene pani, kterym noc nechybi, ktere vsechno maji. Akorat to miminko ne a ne prijit. Takze stred zajmu.

Byt potencionalni samozivitelka, nebo pozdeji v zivote doufat?

 • Zmínit
 • Nahlásit
4622
6.2.19 16:56

To zní až smutně :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
6.2.19 16:23

Všem maminkám ve věku 20 let s plánovanou rodinou přeji:

a/ Aby skutečně poznaly svou pravou lásku ve zmíněných 20 letech. Mít spolehlivého manžela/partnera k takto důležitému životnímu kroku je dle mého mínění nejpodstatnější.

b/ Aby měly dobrý základ (i s manželem/partnerem) ve svých vlastních rodinách, a tudíž nezakládali novou rodiny tak brzy tzv. natruc. A tedy se záměrem, že svým dětem dám plnohodnotný rodinný život a já to těm svým rodičům ukážu, jak se to má dělat. Anebo (zároveň) i s vidinou, přece po 40 si můžu začít užívat. (Dodnes mi nikdo uspokojivě nedokázal vysvětlit, co si pod „začnu si užívat“ mám představit, ale jako argument to u mladých matek slýchávám docela často).

c/ Aby jejich manželé/partneři byli s plánovanými dětmi srozuměni stejně jako ony.

d/ Aby po narození potomka nezjistily, že rozšíří řady samoživitelek.

f/ Aby posléze, nezjistily, že jsou osamocené.

g/ Aby se nerozhodly, že svou osamocenost budou řešit novým partnerem. Což je většinou největší průšvih pro jejich dítě/děti.

h/ Aby nezjistily, že jejich nový partner bude chtít další děti.

ch/ Aby nezjistily, že jediný způsob, jak si svůj nový vztah udržet je, pořídit si další dítě/děti. A ony se tak samy dostávají do kategorie – mám novorozeně po třicítce. Takže kruh se uzavře a ony jsou na úrovni svých vrstevnic, které si dítě/děti pořizují později.

Vím, že je to generalizování a čest výjimkám, ale bohužel já kolem sebe pozoruji tento model u mladých maminek.

Příspěvek upraven 06.02.19 v 19:48

 • Zmínit
 • Nahlásit
4622
3.2.19 22:47

Ono je to i o tom že až mi bude 30 -35 tak si můžu od dětí odpočívat jak chci , pač děti budou už soběstačne a budou to rovní parťáci ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
andelka91
3.2.19 22:44

@Ennny taky si nepotřebuji od 4dětí odpočinout :-)Jsem doma od roku 2012 ale vše má svuj čas,práce nikam neuteče.Ted si užíváme děti.

 • Nahlásit
4622
3.2.19 18:23

@Astyna88 já jsem letos doma 6 rokem,do práce už se těším ne že ne,ale není to protože bych si od nich chtěla odpočinout ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
14850
3.2.19 14:26

@Astyna88 v Tunisku jsem byla letos 2× i s autíkem a cestovali jsme sním i do okolí.
Lepší by to bylo bez něj,museli jsme se řídit časem a vzdálenosti ale šlo to.

 • Zmínit
 • Nahlásit
758
3.2.19 14:05

@Ennny

Tak to závidím, já jsem ráda, když si něco v klidu přečtu, někam sama zajdu. Ale já jsem doma taky už skoro 4 roky. A už to chce změnu…

 • Zmínit
 • Nahlásit
758
3.2.19 14:04

@Malike

…a to si často nikdo nepředstaví, že i taková situace může nastat. Máme hodně živého 3letého chlapečka, kterému i 2h cesta autem nedělá dobře, takže se vždy toho už dopředu děsím. Nedokáži si představit, že bych s ním někam letěla letadla, to by bylo o nervy. V cizím prostředí se odváže ještě víc a to je pak teprve kantáre… :roll: Prvního syna jsme měli v 27, kdybych věděla, co vím nyní, počkala bych ještě klidně pár let. Sotva jsme si s mužem našetřili, někam zajeli, tak to vše padlo za výbavičku, ušlý prachy na rodičáku a za pár let začínáme znovu, protože vše padlo během těch let s dětmi doma. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4622
3.2.19 14:03

@Astyna88 samozřejmě že budu,ale ne od mimina a už vůbec ne prvorodička…já si od dětí nepotřebuju odpočinout :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
758
3.2.19 13:54

@Ennny

ve 30 matka už nebudeš? :lol: Ona ta dovolená pak často s dětmi není pravá dovča, protože si povinnost přenášíš přes hranice 8) vlastně jen hlídáš děti zase někde jinde…proto si některé páry s sebou berou i „chůvu“ (např. tchýni, babičku..), která jim dítě/děti pohlídá, aby si mohli sami jít třeba na večeři, na pláž, pobavit se. Jinak nevidím důvod, proč jezdit na dovolenou, když si de facto stejně neodpočineš :nevim: já jen nostalgicky vzpomínám na Tunisko, kde jsme byli s mužem 10 dní a procestovali si okolí, obešli místní restaurace, kam bych teda děti nebrala. S dětmi by to prostě nešlo.

Příspěvek upraven 03.02.19 v 14:01

 • Zmínit
 • Nahlásit
14850
3.2.19 12:08

já mohu říct že když to vidím z meho pohledu…tak později.
Dítě jsem porodila v 25 letech což je akorát,jenže dítě s PAS.Což se ted udává jedno dítě z 60 narozených a není to jediná porucha..
Mám štěstí,mám autíka co cestu miluje a dá se zatím celkem zvládnout.Takže dokud je malej zvladatelnej,cestujem…ale časově pouze max do 6h.
To omezení tam je a vždy bude než za svobodna..až jednou bude velký,budu se muset starat dál a cestám bude konec.
Takže nějake ted otěhotním a až budou dospělí tak budu cestovat? A co když ne.Takže za mě až po 30 tce.A užívat si dokud to jde.

 • Zmínit
 • Nahlásit
andelka91
2.2.19 22:09

První dítě jsem čekala neplánovaně po 2měs.vztahu ve 21letech kdyby to neskončilo potratem,nechala bych si ho.Ted je mi 27 a už mám 4děti :srdce: .Za mě zase dítě max do 35let,víc ne.To je ale pouze muj názor at si dělá každý jak uzná za vhodné.Cestovat s dětmi jde.

 • Nahlásit
4622
2.2.19 21:36

Plánované obě děti první v 19 druhé v 22, vdávala jsem se v 19, takže vdaná letos budu 6 let a s manželem jsme spolu 8 let a nikdy bych neměnila, cestování mě nikdy nebavilo, ale nevidím důvod proč by to nešlo i a dětma :think: Ač se to někomu nemusí líbit, tak pro mě je prostě 30 léta stará matka, ale beru to z pohledu svého já bych si přišla jako stará matka ve 30 někdo v tomto věku teprv dozraje k tomu že si na děti troufne…

Příspěvek upraven 02.02.19 v 21:37

 • Zmínit
 • Nahlásit
145
2.2.19 20:34

Mě je právě 19, druhý termín mám naplánován den po svých 20tých narozeninách. Moje těhotenství je plánované a ačkoliv jsem nakonec přerušila první ročník, toto září nastoupím znovu na vysokou školu. Svatba je naplánovaná na příští rok a jsem ráda, že jsem mladá. Moje máma mě měla ve stejném věku a jsme si díky tomu hodně blízké. V těhotenství nemám žádné problémy a jsem si jistá, že je to mým věkem:) Takže jsem ráda a také všem mladým maminkám držím pěsti:)

 • Zmínit
 • Nahlásit
PHV
1291
2.2.19 17:48

Dceru jsem plánovaně porodila ve dvaceti, respektive 20 mi bylo za 5 dní po jejím narození. Nikdy jsem nelitovala. Teď s tím samým tatínkem čekáme chlapečka, dceři budou tři roky, a za týden máme svatbu. Jsme oba rádi že máme děti tak brzy :hug: a jsme spolu 8 let :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
2.2.19 14:16

jo zapomněla jsem napsat to hlavní - rodila jsem v 24, takže už to sice není 20 :think:

 • Nahlásit
Anonymní
2.2.19 14:14

měsícůpokud se týká cestování - jsem matka samoživitelka, v 24 tt. jsem jela busem sama k moři do Itálie a užila jsem si to tam, pak jsme s novým přítelem od 4m věku dítěte jezdili po Česku, nejdál jsme byli na Lipnu - jsme z Moravy, vztah nevydržel, tak jsem s dcerou 20 měsíců jela též do Itálie busem, bylo to úžasné, doma zlobí a je hyperaktivní, na dovolené byla zlatá, mezitím s ní a babičkou jezdíme na rodinné fesťáky, nekolikrát jsme byli na víkendových horách - prostě s dítětem fakt život ani cestování nekončí, ale začíná
samozřejmě je třeba financí - proto od 9 měsíců malé pracuji :mavam:

 • Nahlásit
758
2.2.19 13:11

Matkou asi ano, ale aby mělo i otce. Protože, co tak čtu, jsou to vesměs holky samoživitelky :think: sem tam se najde některá, která se vdala kolem 20.roku. Dřívějším věkem rodiček spíš argumentují ty, které jsou nyní v důchodovém věku, ale dříve to tak prostě bylo běžné - moje babička měla mamku ve 24 letech a už byla v té době považována za „starou pannu“. :nevim: Já těm mladým maminkám držím pěsti, vím, co to obnáší za starosti a lépe se to řeší ze dvou úhlů pohledu, ale ne každý mladý kluk chce být brzo otcem. Mě měla mamka pozdě - v 39 letech - a sama vím, jaké je to mít naopak starou matku, jestli je věk jen číslo, nevím, nevím :think: už jen to, že letos jí bude 70 let, na vnoučata sílu už nemá a mě moc mrzí, že si ji užiji o 20let méně než moje sestry, které měla po dvacítce.

Na druhou stranu mě pobaví ty hlody o užívání života :mrgreen: jako by s dětmi ten život skončil, spadla klec a 10…9…8… 8)

 • Zmínit
 • Nahlásit
218
2.2.19 00:11

MATEŘSTVÍ VE 20 nebo později ?

Ahojda. Tak to je můj případ. Otěhotněla jsem ještě na střední, bohužel přítel mi to rozmluvil kvůli škole (možná i jeho obavám) a tak jsem poslechla a šla s brekem na interupci. I vzhledem k tomu, že jsme se tak domluvili, kdyby se to náhodou stalo. Brala jsem pak prášky a po vysazení těsně po dokončení školy jsem opět otěhotněla se stejným partnerem. 2 roky na to jsme pořídili druhé.
Pak byla několikaletá pauza a teď se partner konečně rozhoupal, že bychom dali ještě třetí holčičku (máme dva kluky). Jenže zatím se nedaří.
Pokud tedy mohu říci, možná, že ve dvaceti člověk nění úplně psychicky zralý a nebude úplně perfektním rodičem, ale pokud je milujícím rodičem a ještě k tomu má již zázemí, tak to vše vynahradí. Nemluvě o biologických pozitivech.
Pokud necháte mateřství na později, po třícítce nebo ještě déle, mohou nastat problémy. Především neplodnost, také je třeba brát v úvahy větší genetické riziko. Nicméně pokud se podaří, bývají matky po 3Otce či 35tce perfektní a vyzrálé.
Když tedy shrneme všechna plus a minus, určitě doporučuji si mateřství plánovat mezi 25 a 30 lety. Co se tedy týká žen. Člověk už má dost rozumu i zodpovědnosti a zároveň je na tom dobře i po biologické stránce.
Muž po 30tce je ideální věk pro otce.
Každopádně ať už máte dítě ve 20 či ve 40, užívjte se mateřství, věnujte se dítěti co nejvíce, protože ty roky se již nevrátí. Dítě je to nejpřednější a nejlepší, co žena může mít. Dávejte mu to najevo, buďte s ním co nejčastěji a milujte ho. Zaslouží si to ono i vy.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1083
1.2.19 22:55

První dítko 4 dny před 22 narozeninami druhé dítko 2 měsíce po 30 paradoxně mužů říct že coby mladší maminka jsem vše zvládala líp ikdyž jsem vše řešila za pochodu teď u druhého (bude ji 8 měsíců) už vše důležité vím i přesto je to těžší,ale rozhodnutí nelituji a užívám si „posledního“ miminka :) :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3676
1.2.19 21:21

Mám 8mesicniho chlapecka a je mi 20let a už chceme další ,nejen kuli zdravotním potížím co by ve starším věku mohly znamenat komplikace :) nelitujem ničeho , máme vlastní barák , jsme manžele , spokojeni a cestování opravdu neresime , manzeloj je 28let v životě nikde nebyl (u more, v zahraničí) nejvíce se těší na cestování s celou rodinou :* já cestovala jako malá s rodiči ,projeli jsme co se dalo takže mě to ani netáhne a těším se ne z toho ze budu moct ukázat svět nejen svim ratolestem ale i své drahé polovičce :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
3212
1.2.19 19:37

My se začali snažit ve 22, ale bohužel se zadařilo až v 26. Kdybych věděla, že to bude trvat tak dlouho, šla bych do toho ve 20. Ale někdo se na to cítí v 18, jiný se na rodičovství necítí ani v 35. Ať se každý rozhoduje dle sebe, né dle okolí a toho, co na to řekne drbna ze 4. patra. :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
12398
1.2.19 17:27

Sama sem dítko 17tky (týden před 18) a těžila jsem z toho celý život. Mít mladou maminku mi vždy spolužáci záviděli a je to opravu plus. Mamka si pak dodělala školu a v 21letech už byla dvojnásobnou maminkou.

Na mě samotnou od 20 posílala čápy :lol: Sama jsem m ěla první v 24 a druhé v 26 :palec: pro mě značka ideál.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1.2.19 13:16

Tak jedna věc je, že pro některé to je možnost volby, pro jiné ale ne… Před 30 lety bylo běžné, že měly děti studentky, na střední či na vysoké. Tak nějak se s tím počítalo. Moje mamka rodila třetí dítě týden po promoci na medicíně. Ale dneska? Z mateřské/rodičovské utáhnout svůj studentský rozpočet + dítě, to si fakt nedokážu představit… Já jsem holt nemohla mít dítě, než jsem dostudovala, hodí se taky mít v profesi nějakou praxi (to už je teda ta volba) ale reálně dítě před 26. rokem? To asi ne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1751
1.2.19 11:53

Já měla první dítě v 21 letech. Nyní mám už tři a neměnila bych. Ještě se v životě napracuji až až :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
1.2.19 09:33

Já mám dvě děti. První ve 20 a druhé v 25. Ničeho nelituji. Ač jsem samozititelka tak deti se dají v pohodě uživit. Mám se starší skvělí vztah. O práci mi nikdy nešlo … Vždy jsem stavěla na první místo děti. I bez maturity nebo vysokoškolského vzdělání se dá najít skvělá práce i dobře placená tak abych vyzila a ještě ušetřila. Jestli někdy třetí? Ano. Do mých 28let. Na mladší kolena se vše zvládá líp . Kort když jsou miluji prarodiče a prapra rodiče :* . Anonym P. (Najdou se tu workoholicky ) :lol:

 • Nahlásit