Obezita u dětí není jen kosmetická vada. Následky si mohou nést po celý život, míní lékař

Podle údajů Světové zdravotnické organizace trpí více než 27 % českých dětí nadváhou a téměř 10 % obezitou. Jaké jsou příčiny a jak dětem pomoci? Odpovídá primář Olivovy dětské léčebny, Říčany u Prahy, MUDr. Jiří Havránek.

Obezita u dětí není jen kosmetická vada. Následky si mohou nést po celý život, míní lékař Obezita u dětí je problémem dnešní doby. Zdroj: Profimedia.cz.

Přijde mi, že obézních dětí přibývá. Vidím to u syna ve škole i v blízkém okolí. Čím myslíte, že je to způsobené, pane doktore?

Je to problém současné doby. Děti tráví volný čas sledováním mobilů nebo sedí u počítačů, místo aby běhaly venku a měly dostatečný výdej energie. Navíc často konzumují energeticky bohaté potraviny. Hovoříme dnes o obezitogenním prostředí.

Jak je možné, že některé děti mají sklony k obezitě větší, i přestože toho tolik nesnědí? Je to podobné jako u dospělých?

Roli hrají genetické vlivy, míra přirozené fyzické aktivity i stravovací návyky v rodině. Existuje i obezita navozená jako vedlejší účinek léčby nějakého vážného onemocnění – tímto jsou známy zejména kortikoidy. A také je potřeba zmínit vzácné syndromy spojené s obezitou, kde dostat váhu k optimálním hodnotám je složité, někdy až nemožné.

Jak můžeme jako rodiče ovlivnit stravu hlavně u starších dětí, jejichž jídelníček nemáme vždy zcela pod kontrolou?

Děti kopírují rodiče. Proto by právě oni měli jít příkladem. Když budou rodiče pravidelně pít colu a jíst sladké, dítě to bude chtít také. Pokud ale uvidí, že si k snídani dáte jogurt s ovocem, osvojí si to stejně. Obecně doporučuji neshromažďovat doma nezdravé potraviny a s dětmi mluvit o tom, co je zdravé, a co naopak nezdravé. Větším dětem už jde mnoho věcí vysvětlit. Pokud si dítě bude kupovat sušenky a čokolády, omezte kapesné. A samozřejmě si všímejte, zda má dostatek pohybu. Například ho přihlaste na nějaký sportovní kroužek, který ho bude bavit.

Jak můžu jako rodič poznat, že má dítě s váhou skutečně problém a je potřeba to řešit?

Hodnocení váhy v poměru k výšce je součástí každé preventivní prohlídky v ambulanci u pediatra. Lékař by měl rodiče upozornit na nadváhu a poradit, co dělat dál. Samozřejmě i sami rodiče jsou schopni poznat, že dítě za poslední týdny přibralo. Já vždycky říkám, že nadváhu lze ještě schovat pod oblečením, obezitu nikoliv.

Jak probíhá léčba dětí s nadváhou, na co je třeba se zaměřit?

Léčbu dětí s obezitou zahajujeme zpravidla vyloučením organické příčiny. Velmi důležité je zhodnotit růstovou křivku. Dítě, které dobře a plynule roste, zpravidla nebývá nemocné. Dále provedeme základní laboratorní vyšetření, včetně hormonů štítné žlázy a lipidového spektra. Poté zahájíme edukaci rodiny i dítěte o racionální výživě, nejlépe ve spolupráci s nutričním terapeutem a klinickým psychologem. Jednou z možností je doplnit léčbu o redukční pobyt pro děti, který hradí pojišťovna jednou ročně.

Když se podaří dítěti dostat váhu do normy, co dělat, aby si ji udrželo a nezačalo znovu přibírat?

Je důležité pokračovat v již zavedených stravovacích návycích a v pohybové aktivitě. Nepolevit ve chvíli, kdy váha klesne. Problémem bývají často prarodiče, proto i je musíme poučit o tom, jak by měla vypadat výživa dítěte.

Určitě je dobré kontrolovat hmotnost dítěte lékařem, který vyhodnotí, zda jsou zavedená pravidla dostačující. Také se nám osvědčily pravidelné pobyty v léčebnách, které se obezitě věnují. Děti návyky zdravého pohybu a stravy přijmou za vlastní. Jako velký problém vnímám fakt, že léčba dítěte s obezitou je úzce spjata se stravováním a chováním celé rodiny. Je nemožné chtít po dítěti, aby jedlo zdravě, když na druhé straně stolu si tatínek dává tlačenku nebo plný talíř buchet.

Základ stravování dětí je v jejich rodině. Zdroj: Profimedia.cz.Základ stravování dětí je v jejich rodině. Zdroj: Profimedia.cz.

Jak by měl vypadat jídelníček u dětí? Úplně omezit sladkosti většinou nejde.

Není účelem sladkosti úplně vynechat, občas si děti zamlsat mohou. Musí ale znát míru a nemlsat každý den. Navíc je spousta sladkých chutí i v rámci zdravých potravin. Dětský jídelníček by měl být rozdělený do pěti až šesti porcí denně. V ideálním případě by každé jídlo mělo obsahovat zeleninu a je vhodné přidat také mléčné výrobky. K pití doporučuji čistou vodu. Do dětského jídelníčku nepatří jídlo s vysokým obsahem soli, jako jsou chipsy, tvrdé salámy a samozřejmě smažené pokrmy. Pozor také na sladké sycené nápoje.

Jak je to s pohybem. Všude se píše v „přiměřené míře“, co to ale v praxi znamená?

Dítě by mělo mít přirozený pohyb alespoň tři hodiny denně, nejlépe na čerstvém vzduchu.

Pane doktore, ještě povězte, jaké následky může mít obezita nebo nadváha u dětí, pokud se neléčí?

Obezita u dětí není jen kosmetická vada. Jedná se o komplexní problém. Nadbytečná kila ničí pohybový aparát, zejména klouby. Často vede ke zvýšenému krevnímu tlaku, zatěžuje srdce a krevní oběh a může se rozvinout v cukrovku druhého typu. Nehledě na psychiku. Silnější děti bývají častěji oběťmi šikany a psychicky trpí. Kila navíc si s velkou pravděpodobností ponesou až do dospělosti. O obezitě se dnes hovoří jako o pandemii v rozvojových zemích. Riziko spočívá v tom, že sama o sobě nebolí, ale následky mohou být nevratné.

Dětskou obezitu rozebíráte také na eMiminu

Dbáte na zdravý jídelníček a pohyb dětí?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
543
30.4.20 21:36

@Capretta To jí nechutná ani v nejmenším, protože to chutná moc po ovoci a to ona nerada. :mrgreen: Ani domácí Gumídci a Brumíci se neujali, sušené ovoce už vůbec. Je fakt, že má navíc omezení, že nesnese laktózu. Dneska výjimečně snědla dvě jahody a říkala, že prý celkem dobrý, ale pak si raději dala suchý chleba :zed:

  • Zmínit
  • Nahlásit
961
30.4.20 19:18

@Linduš91 jestli ma rada zmrzlinu a nanuky, zkusila bych domaci:) I v obchode se najdou ty z ovozelu bez ecek…

  • Zmínit
  • Nahlásit
543
28.4.20 13:09

Haha že prý děti kopírují rodiče :lol: Já jím hromady zeleniny, ovoce, oříšků, semínek, domácí pečivo, libové maso, manžel ujíždí na rybách a zakysaných výrobcích. A dcera by většinu z toho nepozřela ani pod pohrůžkou celotýdenního zákazu pohádek. :mrgreen: Zato nanuka nebo bonbon by si dala kdykoliv (samozřejmě dostane jen občas). Přitom já ani manžel to vůbec nejíme. Vidí to asi u jiných dětí, babiček…no a prostě jí to narozdíl od zeleninové polívky a krůtího plátku děsně chutná…naštěstí obézní není, ale se zdravou stravou strašně bojujem. :oops: :oops: :oops:

  • Zmínit
  • Nahlásit
1326
28.4.20 07:10

Jo, tlustý deti jsou pěkně hnusný. :poblion: A že jich všude je! :roll: :zed: A teď mě klidně ukamenujte, maminky tlustochu, ale pokud není pro nadváhu/obezitu zdravotní důvod, je to chyba rodiny! :cert: Mmch nechápu argument „ono z toho vyroste“ - to sice možná ano, ale jen načas, zmnozene tukové buňky už v těle zůstávají, sice spící, ale kdykoliv připravené zase škodit; s problémy s váhou se pak člověk potýká celoživotne.

  • Zmínit
  • Nahlásit