Jakou obuv v těhotenství? Fyzioterapeutka doporučuje barefoot

O pozitivních přínosech barefootové obuvi na celkové držení těla se již napsalo hodně, jak je to však při těhotenství, je vhodný tento typ obuvi také pro nadcházející maminky?

Jakou obuv v těhotenství? Fyzioterapeutka doporučuje barefoot Barefoot dají nohám svobodu a volnost. Zdroj: archiv Ahinsa shoes

Těhotenství je neustále se měnící děj a prostorové, objemové změny se týkají také nohou. Aktivní nohy v těhotenství jsou základem pro zdravé těhotenství i porod. Barefoot obuv může těhotné ženě poskytnout dostatečnou svobodu a prostor pro nohy. Nohy musí mít dobré podmínky, aby byly aktivní a plnily dobře svoje pohybové funkce. Když je noha aktivní, umí se opřít a to se projeví i na nesení těla těhotné ženy. Bolesti zad a kloubů, shrbení se v těhotenství jde ruku v ruce s neaktivními nohami a nevhodnou obuví.

Marika Bajerová pracuje jako fyzioterapeutka také s těhotnými. Zdroj: archiv Mariky BajerovéMarika Bajerová pracuje jako fyzioterapeutka také s těhotnými. Zdroj: archiv Mariky Bajerové

Mnohým ženám v těhotenství nohy otékají a naopak vyhledávají obuv co nejpohodlnější, s měkkou stélkou a pevnou podporou nožní klenby. Co na to říkáte, je to slepá ulička?

Hormonální změny v těhotenství zapříčiňují otoky, které bývají u některých žen výrazné na nohou. Aby lymfatický a cévní systém mohl dobře fungovat, neměla by těhotná žena mnoho sedět a stát. Velmi vhodný je pohyb - chůze, tanec, pohupování.

Zdravý pohyb začíná od nohou. Obutá noha vykonává jiný pohyb než noha bosá. Vložky do bot a měkčení boty naše nohy leniví, uspává. A spící noha není aktivní. Nejdříve je nutné nohu bosou chůzí probudit, naučit ženu vnímat se a ta pak sama pozná, která obuv je pro ni vhodná. Je možné, že měkčená bota s úzkou špičkou začne být nepříjemná.

Barefoot se šijí na míru. Zdroj: archiv Ahinsa shoesBarefoot se šijí na míru. Zdroj: archiv Ahinsa shoes

Chápu dobře, že barefootová obuv je výrazným pomocníkem při jakékoli nadměrné zátěži, tedy například i při nošení malých dětí po porodu?

Období po porodu je intenzivní na tělesné změny. Pokud se tělo ženy neadaptuje na tyto změny dostatečně, přichází bolesti a potíže s pohybem. Nelze spoléhat na to, že samotné obutí barefoot obuvi pomůže při nadměrné zátěži. Nohy potřebují posílit, celé tělo se musí změnám přizpůsobit. Aby žena unesla své dítě či děti po porodu, potřebuje mít stabilní trup na aktivní opoře nohou. A aktivní noha musí být prostor a podmínky pro plnění svých funkcí. Takže ano, barefoot obuv je vhodná, ale sama o sobě nevyřeší problémy. Respektuje funkce nohy, které musí postupně kvalitně zesílit.

V šestinedělí by se žena měla šetřit a aspoň první tři týdny polehávat s miminkem. Poté přidávat pomalé, klidné procházky za každého počasí. Když žena své dítě nosí v šátku a po návratu domů ji bolí záda, musí polevit a něco ve svém přístupu změnit. Žena má po porodu vlivem hormonů volnější vazivo, zvláště ženy kojící, a není pro všechny ženy bezpečné dlouho nosit dítě v šátku. Každá žena je individuální a takto musí k sobě samé přistupovat.

Zdravé obouvání může být elegantní. Zdroj: archiv Ahinsa shoesZdravé obouvání může být elegantní. Zdroj: archiv Ahinsa shoes

Možná je na závěr ještě důležité upřesnit, jak rychlý může být přechod z klasické obuvi na barefootovou. Měli bychom nohu nějak připravit?

Pokud byla noha již od dítěte omezována ve svých funkcích, je pravděpodobné, že se s nově poskytnutým prostorem v barefoot obuvi nemusí umět srovnat. Mohou přijít bolesti nohou či ostatních kloubů. Doporučuji vyzout nohy a alespoň chvíli se během dne pohybovat bosa.

Chodit vědomě, zažít si, co mi tato změna na nohou, na celém těle přináší. Takto se postupně změní vnímání nohou. Je možné, že noha zcitliví a začne ji být nepříjemné obouvat se do své původní boty o úzké špičce. Není dobré spoléhat pouze na to, že přezutí ze starých bot na barefootové je samotné finále. Opakuji se, ale nejdříve pracujme na vnímání. Dejme noze prostor, aby se aktivovala ve svých funkcích a dejme ji čas posílit.

U každého je to velmi individuální, záleží na kondici jeho nohou a těla. Jsou lidé, kteří ze dne na den začnou chodit v barefoot obuvi a nohy se posilují a přináší to užitky na fungování celého těla. Jsou však i tací, kteří se po obutí do barefoot obuvi začnou setkávat s bolestmi. Tam je zapotřebí zout se, pracovat jemně se svými nohami a pomalu zkoušet chodit v barefoot botách. Jakmile noha zesílí, zcitliví, bude vyžadovat dostatečný prostor. Začněte a poslouchejte se, Vaše tělo Vám vše poví nejlépe.

Barefootky sluší ženám i mužům. Zdroj: archiv Ahinsa shoesBarefootky sluší ženám i mužům. Zdroj: archiv Ahinsa shoes

S jakou barefoot obuví máte Vy osobně zkušenost, je nějaká, kterou byste našim čtenářkám doporučila? A proč?

Já jsem před lety objevila českou barefoot obuv Ahinsa shoes ®, která je vyvinuta ve spolupráci s českými fyzioterapeuty. Od té doby nenosím jinou obuv. Splňuje veškerá kritéria pro respektování funkce nohou. Je to jedna z mála barefoot obuví, která skutečně nabízí dostatečný prostor pro prsty, který považuji za klíčový. Boty obouváme za různými účely. Jedním z nich je, že je to módní doplněk, jakýsi šperk. A v tomto Ahinsa shoes ® také vyhrává. Je léto, podívejte se na jejich výběr balerín.

Neodoláte, jsou nejen respektující, ale i krásné. A líbí se mi filozofie celého konceptu Ahinsa shoes ®. Jso u to ručně vyráběné boty s materiály nejvyšší kvality, výlučně ze zemí EU. Ahinsa shoes ® jsou vyráběné v etických podmínkách, bez utrpení lidí i zvířat, jsou to veganské boty. Ahinsa shoes ® nedeformuje nohy, nechává je šťastné a svobodné a proto je coby fyzioterapeutka ráda doporučuji.

Mariko, děkuji Vám za rozhovor.

Principy terapie Mariky Bajerové můžete shlédnout ve videu

Mgr. Marika Bajerová je maminkou dvou dětí a fyzioterapeutkou věnující se mimo jiné i těhotným ženám. Spolupracuje s porodními asistentkami a lékaři a díky tomu ženy získávají maximum péče v těhotenství, což přispívá k fyziologickému prožívání těhotenství a šťastnému porodu. Důležité principy její terapie krásně a čistě shrnuje v edukačním videu, jež je všem k dispozici na Youtube.
Další informace najdete rovněž na stránkách její ordinace, případně na Facebooku.

Přečtěte si také