Schváleno: Rodiče, kteří nepošlou děti do školy nebo školky, budou mít nárok na ošetřovné

Již 25. května se otevřou první stupně základních škol a fungovat by měla i většina školek. Mnoho rodičů ale raději nechá do prázdnin děti doma. Nyní si mohou oddychnout, o ošetřovné nepřijdou.

* Jak to bude s ošetřovným? Zdroj: Profimedia.cz.

Do školy jen dobrovolně

Ve středu 13. května se podařilo ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové prosadit, aby o ošetřovné nepřišli rodiče, kteří nechtějí dát své dítě do školy nebo do školky. Na ošetřovné ve výši 80 % tak budou mít nárok do konce tohoto školního roku. V rámci novely zákona o sociálním zabezpečení vláda konečně nastavila jednotná pravidla pro školy a školky.

V původním návrhu vlády se hovořilo o tom, že na ošetřovné budou mít nárok pouze rodiny, ve kterých žije ve společné domácnosti s dítětem riziková osoba, dítě je nemocné nebo má zdravotní problémy. Mnoho rodičů se ale obává nákazy nebo nesouhlasí se současnými podmínkami, který budou ve školách kvůli koronaviru nastaveny. Vláda tedy přijala zákon, aby měli nárok na ošetřovné všechny rodiny dětí od 3 do 13 let, které nechají svého potomka do konce června doma.

O ošetřovné lze zažádat také zpětně od doby trvání mimořádných opatření. Do 31. března činila částka 60 % denního vyměřovacího základu a u OSVČ 424 Kč na den. Od 1. dubna se ošetřovné pro všechny zvýšilo. Zaměstnanci tak pobírají 80 % platu, OSVČ 500 Kč na den.

Rodiče musí podepsat čestné prohlášení

Své rozhodnutí ale musí odůvodnit. Do školy by neměly nastoupit děti, které jsou nemocné, mají problémy s obezitou nebo chronickým onemocněním plic. Totéž platí i o členech rodiny, se kterými dítě žije. V případě, že dítě bydlí s osobou starší 65 let, mělo by zůstat doma. Dále sem spadají i provozní důvody ze strany zřizovatele. Školy a školky nemusí mít dostatek míst pro všechny žáky. Některé nebudou schopné zřídit teplé obědy, zkrátí dobu vyučování nebo nastaví pravidla, která budou pro rodiče i děti značně omezující. O ošetřovné mohou i nadále žádat také OSVČ. Částka se zvýšila od 1. dubna z původních 424 Kč na 500 Kč denně.

Jestliže se rodiče rozhodnou dítě do školy nebo školky za stávajících opatření poslat, nárok na ošetřovné tím zaniká. Před nástupem musí vyplnit čestné prohlášení, ve kterém potvrzují, že dítě ani nikdo z jeho nejbližší rodiny netrpí závažnou chorobou. Ředitelé škol se k současným podmínkám znovuotevření staví skepticky. Podle nich jsou pravidla nastavená státem prakticky nereálná a upozorňují rodiče, že o klasické výuce nemůže být řeč. Počítají s tím, že velká část učitelů bude žáky i nadále učit vzdáleně a školní výuky se částečně ujmou asistenti a vychovatelé.

Učitelé budou chybět i ve školkách

Obavy mají také rodiče školkových dětí. I zde budou platit přísná pravidla, která musí rodiče i personál dodržovat. Rodiče například nesmí doprovodit dítě do šatny, nebo jen s podmínkou, že do budovy vstoupí po jednom. Do školek se kvůli strachu z nákazy nevrátí všechny učitelky. Ředitelé spoléhají na to, že část rodičů nechá děti raději doma. Některé kraje se rozhodly požádat o pomoc studenty pedagogických fakult, kteří dočasně nahradí chybějící učitele ve školkách.

O návratu do škol a školek diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Pustíte své děti do školy?

Tamtama
14.5.20 20:41 
828

Předškolák, dáte ještě na poslední měsíc dítě do školky?

123Soňa
13.5.20 07:53 
42

Půjdou vaše děti do školy? 1.stupeň

irismilin
8.5.20 22:36 
37

Podívejte se na přehledný návod, jak zažádat o ošetřovné »

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...