Ošetřovné ve druhé vlně covidu: Na co mají nárok zaměstnaní rodiče a jakou podporu dostanou OSVČ?

Kvůli druhé vlně koronaviru se ve středu 14. října opět uzavřely základní školy včetně prvních stupňů. Do patové situace se dostali především rodiče podnikatelé, u kterých nebylo až do poloviny října jisté, zda dostanou od státu nějakou podporu. Jak je to aktuálně s ošetřovným a kteří rodiče nárok nemají?

Ošetřovné ve druhé vlně covidu: Na co mají nárok zaměstnaní rodiče a jakou podporu dostanou OSVČ? Na jakou finanční podporu mají rodiny v době nouzového stavu nárok? Zdroj: Profimedia

Zaměstnanci dostanou 60 % mzdy

Po uzavření prvních stupňů základních škol musela řada rodičů zůstat s dětmi doma. Ti, kteří jsou zaměstnaní, dostanou od státu podporu ve výši 60 % mzdy, minimální částka je stanovena na 400 Kč denně. Podmínkou je věk dítěte, kterému v době uplatnění nároku musí být méně než deset let. Na ošetřovné dosáhnou také rodiče, kteří pečují o nezaopatřené dítě školou povinné, které je závislé na péči druhé osoby. V tomto případě bez omezení věku.

OSVČ mají nárok na příspěvek ve výši 400 Kč na den

V pátek 16. října vláda schválila příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné, které museli z důvodu uzavření škol přerušit nebo omezit své podnikání. Mohou čerpat od státu finanční pomoc ve výši 400 Kč na den. Je to méně než na jaře, ale není to jediná pomoc. Podnikatelé, kteří z důvodu pandemie museli zcela uzavřít svůj podnik nebo přišli o značnou část příjmu, mají nárok na 500 Kč na den. Částky se mohou sčítat, v případě, že podnikatel postižený pandemií pečuje o dítě mladší deseti let, dosáhne na 900 Kč denně po dobu uzavření škol.

„Tentokrát o bonus mohou požádat pouze osoby samostatně výdělečně činné, kterým jsme zamezili podnikání. Museli z toho podnikání mít ale také převažující příjmy, tedy více než 50 procent,” uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Matky umělkyně nárok na příspěvek nemají

Samostatnou skupinu tvoří ženy – umělkyně, které z důvodu uzavřených kulturních akcí přišly o práci, ale pobírají rodičovský příspěvek. Zatímco za běžných okolností by si mohly neomezeně přivydělávat, nyní nedosáhnou na jednorázový příspěvek určený pro umělce ve výši 60 tisíc korun. Na ten mají nárok pouze ti, kteří vykonávají umělecké nebo odborné profese v kultuře, ale nesmí mít jiný příjem včetně rodičovského příspěvku nebo starobního důchodu.

Maminky umělkyně si stěžují, že kvůli vládním restrikcím přišly o hlavní příjem a jsou závislé na rodičovském příspěvku ve výši 7 600 Kč. Ministerstvo financí připravilo takzvaný kompenzační bonus pro OSVČ, který by se týkal i lidí vykonávajících uměleckou profesi. Podmínkou bude, že většinu měsíčního příjmu činila umělecká činnost. V rámci této kompenzace by mohly umělkyně dostat 500 Kč na den po dobu trvání nouzového stavu. Celková výše by činila 15 500 Kč. Jen pro zajímavost, jejich bezdětné kolegyně, stejně jako umělkyně s většími dětmi, dostanou příspěvek 60 tisíc korun. Kompenzační bonus ještě musí schválit Sněmovna.

Méně formulářů než na jaře

Ošetřovné mohou rodiče čerpat po celou dobu uzavření škol. Stejně jako na jaře se mohou střídat i po dnech. Ošetřovné dostanou vždy za uplynulý kalendářní měsíc. To znamená, že peníze za říjen můžete očekávat začátkem listopadu. Na rozdíl od jara není potřeba zajišťovat potvrzení od škol, že skutečně došlo k jejich uzavření. Stačí jen nahlásit zaměstnavateli, že nastupujete na ošetřovné. Formulář, který bude potřeba vyplnit, abyste ošetřovné dostali, nyní připravuje Česká správa sociálního zabezpečení.

Podobné to bude o OSVČ. Také pro ně bude postup při žádosti o ošetřovné snazší, než tomu bylo v jarních měsících. „Jsem rád, že vláda schválila můj návrh na znovuobnovení programu „Ošetřovné“ pro OSVČ, k žádosti se nebude přikládat žádná příloha, bude stačit pouze čestné prohlášení,“ doplňuje vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Nárok na ošetřovné nemají rodiče pobírající rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství. Podnikatelé by měli své žádosti o ošetřovné posílat elektronicky nejlépe přes datovou schránku.

Ošetřovné o prázdninovém týdnu bude, tedy částečně

Rodiče se ptají, jak to bude s ošetřovným během podzimních prázdnin, které vláda kvůli pandemii prodloužila na celý týden. Na ošetřovné nebudou mít nárok pouze v průběhu dvou dnů podzimních prázdnin, tedy 29. a 30. října. V ostatní dny včetně svátku ošetřovné dostanou. Rodiče žáků do deseti let tak budou pobírat za říjen ošetřovné po dobu šestnácti dnů.

Je podle vás státní podpora pro rodiče dostačující?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...