Maminky, neupínejte se pouze na přítomnost partnera u porodu, doporučuje psychoterapeutka

Přestože nyní už tatínkové k porodům za přísných hygienických opatření smějí, řada porodnic k tomu není dostatečně přizpůsobena. Jaký dopad může mít nepřítomnost partnera u porodu na psychiku budoucí maminky?

Pro mnohé ženy je nepřítomnost partnera u porodu těžko představitelná. Zdroj: Profimedia.cz. Pro mnohé ženy je nepřítomnost partnera u porodu těžko představitelná. Zdroj: Profimedia.cz.

Rodička potřebuje psychickou oporu

Podle porodní asistentky Karolíny Vajdové, je důležité, aby v této nelehké době byl partner těhotné velkou oporou. „Doporučuji všem nastávajícím tatínkům, aby se o svou těhotnou partnerku dobře starali a měli pochopení. Protože jak víme, hormony rodičky jsou mnohdy rozhozené a ovlivňují psychiku,“ říká. Dodává, že v současné době jsou i jiné způsoby, jak může budoucí tatínek vidět své dítě, podpořit partnerku a být s ní v kontaktu.

Psychoterapeutka Renata Siranová, která se věnuje mimo jiné projektu Cesta za rodinou, k tomu říká, že budoucí rodiče by si měli vytvořit určitý plán. „Je potřeba více posílit společnou komunikaci a připravit si koncept, jak bude vše probíhat,“ vysvětluje. Zmiňuje také fakt, že informace z neověřených mediálních zdrojů mohou těhotnou ženu zbytečně rozrušit. „Doporučuji vybírat si pečlivě média, ze kterých čerpáme, a také omezit čas na nich strávený. Protože v tuto chvíli, kdy máme omezenou možnost se minimálně potkávat, jsou například sociální sítě prakticky jediným zdrojem informace,“ upřesňuje. Ty jsou mnohdy neověřené nebo zmatečné a ve vysoké míře v nás mohou vyvolávat obavy, ze kterých může pramenit až strach nebo úzkost. Na druhou stranu lze právě díky moderní technologii být v kontaktu s příbuznými nebo kamarády.

Z dlouholeté praxe Renata ví, že ženy se potřebují se svými pocity svěřit. „Porod v této náročné době může rodička konzultovat také se svým gynekologem nebo porodní asistentkou. Pokud se necítí dlouhodobě dobře a rodina ani otec dítěte jí nedokážou pomoci, je vhodné kontaktovat psychoterapeuta nebo psychologa,“ doporučuje. Zmiňuje, že je důležité důvěřovat sama sobě, svým pocitům, potřebám, naslouchat svému tělu, a hlavně myslet na miminko, co pro něj bude nejlepší.

Podle psychoterapeutky je i bez ohledu na situaci s koronavirem dobré, aby těhotné ženy přiměřeně cvičily, a dále radí: „Doporučuji dodržovat i v této nelehké době určitý denní režim, mít dostatek spánku a dobře se stravovat," říká. Poukazuje také na to, že budoucí maminky by neměly zapomínat na relaxační a meditační techniky. Pro zklidnění těla a mysli pomáhají například vhodná dechová cvičení.

Přečtěte si také článek Tatínci můžou k porodům. Porodnice ale musí zajistit specifické podmínky »

V některých porodnicích ještě není možné, aby měla maminka u porodu doprovod. Zdroj: Profimedia.cz.V některých porodnicích ještě není možné, aby měla maminka u porodu doprovod. Zdroj: Profimedia.cz.

Porodní asistentky mohou zastat roli partnera

Porodní asistentka Karolína Vajdová si nemyslí, že by porod bez partnera měl na rodičky traumatický dopad. „Mnoho žen si ani neumí představit, že by měly u porodu svého muže. Na druhou stranu jsou těhotné ženy, které o to hodně stojí. Pro ty je samozřejmě nepřítomnost partnera u takto významné události stresující,“ říká. Podle ní jsou porodní asistentky ochotné zastat roli otce u porodu a maminkám být po celou dobu psychickou oporou.

„Snažíme se to rodičkám ulehčit, aby se cítily maximálně příjemně. Navíc je tu možnost zůstat s partnerem v kontaktu prostřednictvím telefonu nebo tabletu. I toto je jedna z cest, jak být ve spojení s budoucím tatínkem,“ pokračuje porodní asistentka. Dodává, že ženy by se raději neměly upínat na přítomnost otce u porodu. Důležité je soustředit se na průběh vlastního porodu.

Přítomnost otce u porodu rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Otec u porodu - zkušenosti

10.1.13 18:58
170

Do kdy se musím rozhodnout, zda bude otec u porodu?

27.1.12 12:04
23

Co je pro vás komfortnější: porod za přítomnosti partnera, nebo bez něj?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.

eMimino kartička

Přečtěte si také