Otec u porodu: platit, či neplatit?

Co by si nastávající tatínkové neměli zapomenout přibalit do porodnice? Kromě pevných nervů a pořádné dávky podpory také peněženku. Poplatky za přítomnost otce u porodu nikam nezmizely. Ani po přijetí zákona o zdravotních službách z roku 2012, který přítomnost blízké osoby při léčebném zákroku povoluje. Věčné téma řeší právníci, okresní soudy, česká ombudsmanka a hlavně budoucí maminky. Otázka je pořád stejná: je otec u porodu nadstandard, nebo běžná věc, za kterou by se platit nemělo?

I když si myslíte, že už o své porodnici víte všechno, nezapomeňte si ještě jednou překontrolovat ceník nemocnice – obzvlášť, pokud si jako morální podporu přiberete svou drahou polovičku. Při odchodu z nemocnice vás může čekat nemilé překvapení. Stejně jako pacientku z neratovické porodnice, které zařízení připsalo na účet 600 Kč právě za doprovod jejího partnera. Částka se nezdála nejen čerstvým rodičům, ale i okresnímu soudu Mělník, podle kterého musela neratovická nemocnice peníze za přítomnost otce u porodu vrátit. Nemocnice se vysokým poplatkem bezdůvodně obohatila, rozhodl soud a znovu otevřel téma kontroverzního poplatku.

Oproti Evropě (tatínkové neplatí např. ve Velké Británii, Dánsku, Francii nebo sousedním Německu) se tuzemské poplatky zdají absurdní, nicméně historicky je přítomnost českých tatínků u porodu spíše rarita. Že není otec u porodu nadstandard, poprvé rozhodl zákon o zdravotních službách z roku 2012. Podle něj má pacient právo na „přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem, a to v souladu s jinými právními předpisy a vnitřním řádem, a nenaruší-li přítomnost těchto osob poskytnutí zdravotních služeb…“ Že o tatíncích řeč explicitně nebyla, problém není. Zákon ovšem nehovoří o žádných úplatcích za přítomnost blízké osoby, což je také argumentem odpůrců poplatků v čele s ombudsmankou Annou Šabatovou.

Jinak to vidí ale jednotlivé nemocnice, podle kterých přítomnost další osoby narušuje běžný provoz porodnice a zvyšuje náklady na hygienu a čas personálu. Jen na výši jednotlivých poplatků se porodnice shodnout nemohou. Zatímco v Havlíčkově Brodě zaplatí tatínek pouze 100 Kč, v Brně si připlatí o 400 Kč více. Nejhlouběji do kapsy si sáhnou rodiče v porodnici Podolí, která si za přítomnost otce u porodu účtuje 1 500 Kč.

Jak je na tom vaše porodnice

 • Ostrava – zdarma
 • Olomouc – zdarma
 • Karlovy Vary – zdarma
 • Ústí nad Labem – 100 – 300 Kč
 • Liberec – 100 – 300 Kč
 • Plzeň – 500 Kč
 • Zlín – 500 Kč
 • FN Motol – 705 Kč
 • Nemocnice na Bulovce – 1 000 Kč
 • Porodnice Podolí – 1 500 Kč

TIP! Jste už z porodnice doma? Pomozte ostatním maminkám s výběrem té nej a nezapomeňte přidat svou zkušenost z porodnice.

Za co platíte?

 • poučení ze strany lékaře
 • poučení ze strany porodní asistentky/sestry
 • spotřebovaný materiál (plášť, desinfekce, návleky)
 • ostatní: občerstvení, informační brožura, příspěvek na rekonstrukci oddělení

Najdou se i nemocnice, které si za tatínka u porodu neúčtují nic nic – například porodnice v Pardubicích zajišťuje přítomnost otce u porodu zdarma. Pokud ale zamíříte do nemocnice, která poplatky vybírá, s výdaji může pomoci zdravotní pojišťovna. Příspěvek na přítomnost tatínka u porodu můžete najít jako součást širších balíčků, které budoucím maminkám hradí náklady třeba na předporodní kurz nebo autosedačku.

Odzkoušeno: jak to chodí v praxi

Essi 1: „Platili jsme v Podolí 1500 Kč, což mi teda přišlo dost. Chápala bych nějaký symbolický poplatek 200 až 400 Kč, přeci jen otec dostane něco málo k jídlu a pro porodnici jsou tam drobné starosti navíc jako např. odvádění a přivádění doprovodu na sál, asi i zodpovídání více dotazů, než by měla samotná rodička apod. Zejména v krizových chvílích může doprovod svým způsobem z pohledu pracovníků porodnice trochu „překážet“. Ale 1500 mi přijde neadekvátní…“

atominnka: „To, že jsme platili, je mi fuk. Podle mě je to v dnešní době už standard, ale chápu, že se za to platí. Přeci jen je to v lecčems jiné, než kdyby tam tatínek nebyl – více dotazů, může překážet.“

Kassy: „My jsme neplatili buď nic nebo možná 50 korun za nějaký ten jednorázový oblek, to už nevím. Manžel se mnou byl celou první (od příjezdu do porodnice) i druhou dobu porodní a ještě dvě hodiny potom na porodním boxu i s miminkem. Z tohoto pohledu jsem byla s přístupem vybrané porodnice naprosto spokojená.
Osobně mi nejabsurdnějí přijde, jak tady dost často čtu, že někde partnera pošlou na první dobu porodní domů a rodičce řeknou, ať si ho zavolá, teprve když je otevřená skoro na tlačení a jde na sál. Partner tam podle mě má být jako podpora a pomoc právě v (často velmi dlouhé) první době porodní, ne jako divák při tlačení. A ještě si za to „divadlo“ zaplatit několik stovek.“

veronika67: „Já plánuji rodit v Bohunicích, platí se 1500 Kč. Pokud ty peníze jdou např. na rekonstrukci oddělení a na výbavu porodních boxů atd., tak mi to nevadí a ráda tímhle poplatkem přispěju.“

AlphaOmega: „K tématu jako otec dvou: Byl jsem u obou porodů, oba byly v Podolí, u obou byla má účast placená. Nijak jsem nepochopil proč. Žádné náklady na mě porodnice neměla, navíc jsem svou pomocí velice ulehčoval práci nemocničního personálu, takže by se dalo řící, že na mě naopak porodnice ušetřila. Samotný poplatek, tak jak je nastaven smysl nemá a je to jen způsob, jak si porodnice může vylepšit svůj rozpočet. Nicméně lze asi tušit, jak vypadá dohadování s pojišťovnama, a tak jsem ten poplatek bral jako příspěvek na přilepšenou pro porodnici a vzhledem k mým zkušenostem za zasloužený.“

Co na poplatek říkáte vy? Zdá se i vám přítomnost tatínka u porodu za běžnou věc, za kterou by se platit nemělo? A pokud s poplatkem problémy nemáte  – v jaké výši vám připadá snesitelný? Dejte nám vědět v diskuzi anebo v komentáři pod článkem.

Zdroj: ČT,, penize.cz, iDNES.cz

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2
1.11.16 16:39

Jsem zastáncem poplatků ve zdravotnictví

Poplatků u lékaře, poplatků v nemocnicích. V civilizovaných zemích se rovněž platí poplatky. Ty jsou navíc vyšší, než u nás

 • Zmínit
 • Nahlásit
3
10.6.16 10:05

Otec u porodu: platit, či neplatit?

Klidně platit, ale já, když jsem tam byl, jsem za to nic nechtěl.

 • Zmínit
 • Nahlásit
22
5.6.16 22:24

Platili jsme v Krči i v Motole. V Motole dostal manžel alespoň zelený obleček. Jinak se o mne staral, lékařům nepřekážel, naopak, řekla bych, že si ulevili a nijak extra se nestarali. Jsem ráda, že tento vyděračský poplatek Ústavní soud zrušil. Peníze v nemocnicích jsou, ale špatně se s nimi nakládá.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
15.4.16 08:07

Nechápu proč by měl chlap platit za to, že je u porodu vlastního dítěte. Za chvilku snad budeme muset platit i za doprovod dítěte k lékaři.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8668
22.1.16 18:40

Ahoj, v plzeňské FN po nás peníze za otce u porodu nechtěli, partner ani nic navíc nedostal, my počítali s pětistovkou, takže příjemné překvapení, bylo to v r. 2013.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
29.12.15 10:55

Zákon hovoří o přítomnosti blízké osoby při léčebném zákroku. Je už opravdu na čase, aby si zdravotníci uvědomili, že porod není léčebný zákrok, ale naprosto přirozený fyziologický proces, který po většinu historie lidstva probíhal bez přítomnosti lékaře! To ovšem neznamená, že by dnes porody neměly probíhat v nemocnici.
Tedy platit by se mělo, nejen za edukaci jako v Motole, ale i za zapůjčení sterilního oděvu, dodatečný úklid a sterilizaci prostor apod. Problémem dnešních tzv. manažerů nemocnic je, že nerozumí tomu, co je nemocnice a nedokáží pak ani své oprávněné činy zdůvodnit.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
17.12.15 22:09

Ve Fn Motol tento poplatek vybírají jako za „edukaci doprovodu“.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
21.11.15 21:59

Brno-Bohunice

Ja jsem rodila v Brne-Bohunicich a platili jsme za manzela 500 Kc. Zvlastni, jak se castky rozchazeji.Napr „veronika67“ v clanku pise ze panuje rodit v Bohunicich a poplatek je 1500 Kc. Jiny v prispevku pise o 1000 Kc za pritomnost otce u porodu ve stejne porodnici..

 • Zmínit
 • Nahlásit
20.11.15 20:52

My byli v Hradci Kralove, za poplatek 250,– dostal pritel slusivy zeleny oblecek. Svacinu uz ne a urcite byl z tech co sestrickam ulehci praci. Poplatek nebyl velky, zvlast kdyz jsem se naivne domnivala, ze nam ho vzp proplati. Bohuzel jsem se na vzp dozvedela, ze v jednom kalendarnim roce prispivaji v programu maminka pouze 500,– A ja si je uz vyplacala na prvotrimestrální screening. Takze maminky budte tehotne pres vanoce :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
19.9.15 01:15

Poplatek platit nemusite

Byl jsem u porodu v Podoli jako otec zdarma. Staci na prijmu rici, ze dle platne legislativy platit nemusite a tedy ani nebudete. Sestra na prijmu se chovala tak prisene uz od prvniho otevreni dveri, ze ta veta ze me vyletla opravdu bez naznaku uzardeni.

Oblecek mi nikdo nedaval, nestal jsem personal vterinu casu navic, spise v ramci moznosti pomahal. Kdyz si otec odchodi nejaky rozumny predporodni kurz, tak tam ani jako prvopricmrda u porodu zadnou skodu nenadela. A navic umozni lepe prosadit prani rodicky a tim chrani nemocnici pred soudy a vymahanim skod.

Jedinou „ztratu“, kterou mou nemocnice mohla utrpet, bylo utvrzeni rodicky v odmitnuti z medicinskeho hlediska neoduvodneneho cisarskeho rezu na zaklade okamzite konzultace s lekari z jinych porodnic (Ergo cca 27 tisic v neprospech UPMD).
A svacinku, svacinku jsem taky nedostal. :)

Příspěvek upraven 21.09.15 v 21:48

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
6.9.15 22:55

Poplatek za přítomnost u porodu je OK

Žena rodila ve FN Brno, po mně chteli 1000 korun a vůbec mi to nevadí. Dostal jsem slušivý obleček, ale tu nejde o materiální náklady - otec u prvního porodu je rizikový faktor - šlápne na nějakou hadičku nebo kabel nebo vyrve kanylu nebo se rovnou zhroutí a personál aby se staral ještě o něj.
Mně se sice nic z toho nepovedlo, ale beru ten poplatek jako pojištění. A za ten zážitek to stálo!

 • Zmínit
 • Nahlásit
20
19.8.15 13:19

Příspěvek nad rámec opravdu vynaložených nákladů mi přijde absurdní - druhé dítě jsem rodila v Podolí, muž nedostal vůbec nic - žádný ochranný oblek dokonce ani návleky na boty… tedy nemocnici žádné náklady nezvnikly.

 • Zmínit
 • Nahlásit
13613
13.8.15 14:50

@AlphaOmega Za chybu se omlouváme. Při výběru příspěvků se nám jich líbilo tolik, že jsme Váš omylem spojili dohromady. ;)

adminka Zuzka

 • Zmínit
 • Nahlásit
1096
11.8.15 20:09

Rodit budeme v Ústí nad Labem, platí se 70,– (za ochranný oblek). Vyšší poplatky, co uvádíte, se mi zdají nesmyslné, pokud tedy do toho nespadá alespoň občerstvení apod.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1897
11.8.15 15:32

Když už někoho cituji, cituji ho přesně. Citace mémo textu obsahuje větu, kterou jsem nenapsal.

Když už Vám zadarmo děláme materiál na článek, dodržujte prosím aspoň základy.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
11.8.15 14:10

Porodnice Písek - rok 2012,neplatilo se. manžel dostal obleček, přezuvky, k jídlu nic

 • Nahlásit
4680
11.8.15 12:52

R. 2011 v Podolí jsme platili 1500,– Manžel nedostal NIC. Žádný obleček nebo nedejbože občerstvení.
r. 2015 opět Podolí jsem poplatek odmítla zaplatit a ohnala se „paragrafem o osobě blízké“. Vzhledem k tomu, že v té době to bylo téma velmi diskutované, tak sestřička neřekla ani popel a manžela tam pustila bez poplatku. A jako minule. Nedostal vůbec nic. Jen seděl na židli nebo se o mě staral.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2
11.8.15 12:50

Manžel platil v Motole cca 700,–. Na porodnim sále se mnou byl od časného rána do cca 16h. Poplatek me nijak netrápí. Chápu porodnice, jelikož krom rodičky musí hlídat i doprovod - odpovídat na otázky, hlídat aby se jim tam nemotal atd… Starali se o nás hezky. Nikdo nikoho nenutí tam jít, poplatek je za rozhodnuti, že tam doprovod bude… Myslím ze můžeme být rády, ze ta možnost je, co by za to daly naše maminky…?

 • Zmínit
 • Nahlásit
3705
10.8.15 20:09

Můj první porod byl překotný. 45 minut po příjezdu do porodnice. Manžel se nestihl ani převléknout, o občerstvení taky nemohla být řeč. Chtěli jsme nadstandard, ukázalo se, že stejně nic jiného nebylo volné, ale nechali nás zaplatit jak otce u porodu (Brno Obilňák 500 Kč), tak ten nadstandard (1000 Kč).

Druhý překotný porod trval 30 minut od příjezdu do porodnice. Vzhledem k oředchozí zkušenosti jsem si pro manžela vyžádala věci na převlečení a kávu (jo, to jsem stihla, aspoň jsem přišla na jiné myšlenky :-D )

 • Zmínit
 • Nahlásit
teckaa
10.8.15 16:40

Taktez prispeji: Porodnice Jicin, prispevek 500Kc-manzel dostal pouze ochranny odev, nic jineho. Pekne divadlo za petistovku…

 • Nahlásit
hanahanak
10.8.15 15:10

Jak se tedy můžu proti podobným poplatkům v praxi bránit? K soudu se mi hned nechce :cert:

 • Nahlásit
 • Upravit
verulicek
10.8.15 13:33

Porod 2014 Zlín, poplatek 500,– (porod krátký, přirozený) poplatek jsem nepochopila, manžel nespotřeboval žádný materiál, čekal na obyčejné židli, nijak nepřekážel, nic od nemocnice neobdržel. Takže vstupenka na divadelní představení? :nevim:

 • Nahlásit
803
10.8.15 12:14

Já rodila v Ivančicích a taťka byl u porodu zdarma :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
2519
10.8.15 10:57

Já jsem rodila ve Vyškově a tam jsme neplatili nic za přítomnost otce při porodu. Byl to úžasný zážitek a tuhle porodnici doporučuji. Přístup personálu jak PA tak doktorů byla úžasná.

 • Zmínit
 • Nahlásit