Pedofilové na internetu: Jak před nimi děti ochránit?

Výchova dětí

Internet se stal běžnou součástí života každého z nás. Naše děti se učí ovládat počítače a mobily od předškolního věku a je jen otázkou času, kdy začnou využívat internet. Izolovat je od online prostředí je prakticky nemožné. Přesto bychom měli myslet na to, že také na internetu jim hrozí reálné nebezpečí.

* Děti by měly vědět, že jim na internetu hrozí nebezpečí. Zdroj: Daisy Daisy / Shutterstock, Inc.

Muži psali na fiktivní profily nezletilých

Pedofilové na internetu je téma, které v nedávné době otevřel dokument V síti. Realita je ještě horší, než realizátoři očekávali. Režiséra Víta Klusáka před dvěma lety oslovila telekomunikační společnost s prosbou, zda by natočil virální video na téma zneužívání dětí na internetu. S kolegyní Barborou Chalupovou se rozhodli vyzkoušet, jak to v praxi skutečně chodí. Založili fiktivní profily dvanáctiletých dívek a brzy jim začaly chodit desítky nabídek od mužů různých věkových kategorií.

V této souvislosti zrealizovali chystaný celovečerní dokument s názvem V síti. Hlavními aktérkami jsou tři plnoleté dívky, které se vydávají za dvanáctileté. Reakce mužů byly až neuvěřitelné. Dívkám chodily sexuální návrhy, fotky přirození, pozvánky na schůzky a jiné nevhodné nabídky.

Děti (a mnohdy i dospělí) si na sociálních sítích připadají neohrožení. Opak je pravdou. Tento dokument ukazuje, že děti se čím dál častěji stávají cílem pedofilů a je především na rodičích, aby je dokázali ochránit.

Rizika na sociálních sítích

Děti tráví mnoho času online, přičemž využívají jak sociální sítě, tak chaty. Podle Martina Kožíška, který se zabývá bezpečností na internetu, hrozí dětem nebezpečí prakticky od doby, kdy se naučí na internetu komunikovat. „Děti jsou zvídavé, začínají se seznamovat, navštěvovat zájmové skupiny nebo sdílí své aktivity.
Na sociálních sítích je řada predátorů, kteří se budou snažit využít jejich určité nevyzrálosti a budou na ně útočit. V době dospívání je největším rizikem sdílení citlivých nebo intimních materiálů, kterými pak mohou být vydírány
,“ upozorňuje Martin.

Jak děti ochránit před internetovými predátory?

Důležité je děti naučit, jak predátory poznat a eliminovat. „Doporučuji ukázat jim, jak pracovat s nástroji na vyhledávání fotek nebo techniky, jak si ověřit, že člověk na druhé straně je reálný,“ vysvětluje Martin Kožíšek. Upozorňuje na to, že podstatná je důvěra mezi dítětem a rodičem. Děti by měly vědět, že se mohou rodičům kdykoliv svěřit.

Jak poznat, že je na druhé straně ten, za koho se vydává?

Martin Kožíšek popisuje 2 jednoduché tipy, kterými si lze snadno ověřit totožnost člověka, se kterým si píšete.

1. Cedulka: Dejte osobě na „druhé straně" úkol, ať se vám vyfotí s cedulkou, na které bude napsáno přesně to, co chcete. Třeba vaše jméno a dnešní datum. Tu fotku chtějte do pěti minut. Dneska má možnosti vyfotit podobnou fotku každý. Jakmile se začne vymlouvat, že to z nějakého důvodu nejde, je to podezřelé.

2. Videohovor: Spojte se s protějškem přes videohovor ideálně ve dne. Obraz byl měl být ostrý a konverzace plynulá.

Co dělat, když dítě kontaktuje pedofil?

Pokud rodič zjistí, že si jeho dítě píše s útočníkem, je dobré udělat zálohu komunikace a věc rovnou oznámit na polici,“ radí Martin Kožíšek s tím, že pedofilové často spoléhají na to, že si dítě nechá vše pro sebe.

Dodává také, že Facebook je už pro děti dnes „mrtvá síť“. Daleko častěji používají Instagram, YouTube, TikTok a Snapchat. „Rodič tak vůbec nemá šanci sledovat nové trendy. Navíc zakázat dospívajícímu dítěti využívání internetu, je dnes prakticky nemožné. Spíš bych rodičům doporučil zaměřit se na to, co na internet mohou vkládat a s kým se mají bavit.“

Online jsou dnes už i děti. Zdroj: Syda Productions / Shutterstock, Inc.Online jsou dnes už i děti. Zdroj: Syda Productions / Shutterstock, Inc.

Když se dítě svěří, pochvalte ho, doporučuje psycholožka

Mgr. Alexandra Hrouzková, Ph.Dr., psycholožka a psychoterapeutka poukazuje na to, že nejlepší ochranou dítěte na internetu je jeho informovanost. „Dítě, které dobře pochopí, jaké chování na internetu mu může ublížit, se takovému chování vyhne.“ Pokud se dítě svěří, rodiče by jej měli za jeho odvahu pochválit. „Mnohé děti musí sebrat odvahu, aby překonaly stud a rodičům vše řekly. Ocenění jejich statečnosti je v prvním okamžiku to nejdůležitější,“ dodává.

Téma děti na sociálních sítích rozebíráte na eMiminu

Mluvíte se svými dětmi o rizicích na internetu?

Váš příspěvek
jita22
Ukecaná baba ;) 1583 příspěvků 13.07.19 10:39

@tasa tak poznas z toho, jestli ti fakt pise 12leta holka nebo 50letej chlap :)

tasa
Echt Kelišová 9286 příspěvků 12.07.19 11:45

Hm. Ale vyfocení se s ceduli mi přijde jako dost málo.

Vložit nový komentář