5 slavných Češek, které se rozhodly porodit doma

Domácí porody patří mezi kontroverzní téma. Někteří je odsuzují, jiní vychvalují. Mezi těmi, které se rozhodly přivést své dítě na svět doma, je i řada známých tváří. Které české celebrity daly přednost domácímu porodu a nebály se jít s kůží na trh?

Kristýna Leichtová

Herečka Kristýna Leichtová přivedla na svět druhorozenou dceru Rozárku letos na konci června. O tom, že rodila doma, informovala své fanoušky na sociálních sítích. „Rozárka se narodila doma, rychle a bezpečně za asistence Dorotky, Vojty a porodní asistentky,“ uvedla na svém instagramovém účtu. Kristýna je už dvojnásobnou maminkou. Prvorozenou dceru Dorotku porodila před dvěma lety v porodnici.

Kristýna před porodem prošla kurzem Porod je krásný. Petra Zavadilová z této organizace o porodu říká: „Každá žena si zaslouží prožít porod jako krásnou a posilující zkušenost a my věříme, že je to možné. Na kurzech předáváme nejen techniky, jak se hluboce uvolnit, posílit seběvědomí a důvěru, ale také informace… Ten, kdo má informace, může se rozhodovat na jejich základě nikoliv na základě zažitých mýtů, dezinformací či strachu. Přestože naše kurzy připravují ženy a jejich partnery na porod v porodnici, věříme, že možnost volby porodního místa je jednou ze základních lidských svobod. Každá žena a miminko mají svou vlastní cestu a své bezpečné místo jinde.“

Helena Houdová

Někdejší Miss ČR z roku 1999 je už trojnásobnou maminkou. Dodnes se prý vyrovnává s traumatem, který prožila u prvního porodu. Lékaři jí provedli nástřih, který nechtěla, syna hned po porodu odnesli, a navíc začala silně krvácet. Druhého syna přivedla na svět v porodním domě. Potřetí, při porodu dcery Dei před šesti lety, se rozhodla pro domácí porod.

Lejla Abbasová

Moderátorka Lejla Abbasová syna Davida porodila v porodnici, dceru Iman doma. Později se svěřila, že po domácím porodu toužila i u syna, ale s tím nesouhlasil její tehdejší partner Michal Kocáb. Lejla je maminkou ještě dvouletých dvojčátek, která přišla na svět předčasně v porodnici.

Lenka Dusilová

Další známou tváří, která porodila doma, je zpěvačka Lenka Dusilová. Podle jejích slov domácí porod neplánovala. Porod se rozběhl rychle a Lenka se rozhodla po konzultaci s porodní asistentkou zůstat doma. Vše proběhlo v pořádku a Lenka na svůj domácí porod dodnes ráda vzpomíná.

Aneta Krejčíková

Porod doma zažila také herečka Aneta Krejčíková, která letos na jaře přivedla na svět dceru Antonii. Na porod se poctivě připravovala a dceru porodila do vody. Domácí porod volila především proto, že chtěla mít možnost být s miminkem ihned po porodu, což mnoho porodnic neumožňuje.

Domácí porody rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Domácí porod, normální věc?

4.5.17 13:34
93

Opět domácí porod - hlavně nebláznit

4.5.17 12:33
1510

Jaký je váš názor na domácí porod?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
5107
17.8.20 06:52

@xavierka to je nám vtloukano do hlavy, ale porod je celkově hazard a je pravda, že děti i ženy po porodu umírají i v porodnici. V jiných zemích Evropy je porod doma normální volbou.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1211
16.8.20 21:05

@Pidulka1991
To je sice pravda, ale problém může nastat i pokud matka rodí v termínu. Za mě je to prostě hazard.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5107
16.8.20 20:24

@xavierka ale rodila si předčasně, myslíš že nějaká dobrovolně rodí doma o 2 měsíce dřív?

 • Zmínit
 • Nahlásit
1211
16.8.20 18:30

Nedělám si iluze ze v nemocnici/porodnici je nejaka topka rodit, ale raději slevim ze svého pohodlí s vědomím toho, ze v pripade nutnost o bude memu dítěti ihned poskytnutá lékařská pomoc. Protoze ja kdybych rodila doma, me dite by umřelo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
213
16.8.20 16:10

Rodit doma znamena prevzit zodpovednost a to typicka ustrasena ceska poslusna rodicka neni, co rekne doktor, to je svata pravda. Nastesti uz jsou zachvevy zen, ktere umi pouzivat vlastni usudek a prosadit si ho. Nemocnice s sebou nese ty komplikace, proto se doma nedeji, ale to pres svou kratkozrakost nevidi… Doma nejsou akutni sekce, rvani deti nasilim, separace, fyzicke i psychicke niceni matek… Doma je klid. Komplikace umeji udelat v porodnici.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5789
15.8.20 13:02

@amalka3455 kvalifikovany zdravotnik ano, ale v pripade potreby pristroje, vybaveni, lekare, tak to uz ani ne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
983
14.8.20 09:10

Pokud by domácí porod byl u nás běžný, jako v jiných zemích a neznamenal by složité shánění porodní asistentky a nepříjemné jednání ostatních zdravotníků v případě, že se k nim tato informace dostane, šla bych do toho hned. Nevidím nic špatného na tom, že tak tyto a mnohé jiné dámy porodily, měly u sebe porodní asistentku, což je kvalifikovaný zdravotník.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5107
13.8.20 15:18

@Pozitivni-obrazy po tom co jsem viděla v malých láska h tak se ani nedivím, že některé chtějí rodit doma. Jen mimochodem ženy doma rodi dnes a denně a opravdu tolik úmrtí není, jak z toho tady děláte…

 • Zmínit
 • Nahlásit
13.8.20 14:44

@J_Doe ano já to beru, ale někdy je potřeba ten problém řešit sakra rychle. Ono těch 6 minut od porodnice + další minuty než se provede ten konkrétní lékařský úkon ti najednou přijdou jako hodina, když máš díte v porodních cestách a nemá kyslík. Jak by například zrovna v mém případě pomohlo časté kontrolováni? Stahy mi vždy přestanou najednou z ničeho nic, jen bohužel předčasně. Nic tomu nenasvědčuje dopředu.
zde na emiminu je jistě tisíc jiných story, kde bylo potřeba najednou jednat.

@Zabatko ano,mně to taky tak přijde. Trochu jsem se po porodu spřátelila s jednou doktorkkou a ta mi pak říkala, že právě nechápe, ze jí přijde že si snad ženské myslí, že oni rádi dělají nástřihy, píchají oxytocin, tahají kleštěma…ne, fakt to tak neni.

Jak říkám, boj za domácí porody bych chápala před deseti či dvaceti lety, ne dnes, kdy rodí rodička v moderni porodnici většinou bez keců personálu, jen s lékařským dozorem „kdyby něco“ za zády

 • Zmínit
 • Nahlásit
432
13.8.20 13:48

Tak pokud domácí porod dopadne dobře, nenastanou během porodu komplikace, nedejbože problém s čerstvě narozeným miminkem, které by potřebovalo akutní ošetření je to v pohodě, že jo, kdyby se ale něco zvrtlo, mluvili by jinak, já rodila v porodnici, byl u mě manžel a až ke konci na finále přišla PA a primář, jinak jen PA nakukovala a ptala se manžela jestli je vše ok a zda něco nepotřebujem, takže mě osobně nikdo nijak neotravoval. já osobně bych se bála rodit doma, ikdyž může sr stát cokoliv, první porod jsem měla překotný a po příjezdu do porodnice jsem se do hodiny otevřela ze tří na max a šlo se na věc. tak podruhé třeba ani nestihnu dojet :mrgreen: a plknu v autě :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5287
13.8.20 13:32

@Pozitivni-obrazy Já jsem měla druhý a třetí porod přirozený bez zásahů a bylo to v pohodě, nikdo mě neotravoval, jen dohlíželi. První a čtvrtý byly kvůli potížím ke konci těhotenství vyvolané a byl to masakr. Myslím, že pokud to není nutné, tak nezasahují, někdy to ale jinak nejde.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17
13.8.20 11:17

Tak i tak

Já osobně holkám moc fandím, je to super být doma, ale myslím si, že bolest je stejná tak jak tak a prostředí ji nijak nezmirni. Rodila jsem v porodnici a nemenila bych. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1211
13.8.20 06:56

Vzdy jsem to odsuzovala a odsuzovat budu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4712
12.8.20 21:01
@Pozitivni-obrazy píše:
Při prvním porodu se ukázalo, že mám problém - při tlačení ustanou stahy - úplně. Malé docházel kyslík. Kdyby mi nepřipíchli oxytocin v závěru, asi bych ve středověku (či při domporodu) byla jedna z těch, u kterých se dítě přidusilo natolik, že je z něj mrzák. Při nedostatku kyslíku se hraje o minuty, je třeba rychlý lékařský zásah, to asi víte. Před prvním porodem jsem také pomýšlela na domporod, jsem ráda že to manžel odbyl ťukáním na čelo.
Při druhém a třetím porodu jsem tudíž o této skutečnosti informovala předem personál, u obou dvou se to opět stalo, ale už jsme na to byli připravení.

Jedné věci nerozumím: proč si ženy myslí, že když se někdo rozhodne pro domácí porod, tak že je přesvědčený, že doma musí stůj co stůj i porod dokončit…?

Tak to opravdu není. Každá zodpovědná domarodka jde do toho s tím, že na začátku má ideální podmínky, porod začne doma (což vlastně doma začíná kromě plánovaného císaře každý porod), a když do půjde, tak se doma porod dokončí. Když se vyskytne problém, porod doma končí, a jede se do porodnice. Řeči typu „měla jsem ten a ten problém, kdybych rodila doma, tak to nepřežijem ve zdraví…“ nejsou ve skutečnosti vůbec pravda. Pravdou je, že kdyby rodila doma, a problém by se vyskytl, tak se zavelí na převoz do porodnice, a přežijou úplně stejně. :nevim: Díky tomu, že domácí PA kontroluje rodičku častěji než její kolegyně v porodnici, se na problémy opravdu přichází včas. Proto v krajinách, kde je domaporod běžný, mají domáci porody velmi malou úmrtnost.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4712
12.8.20 20:52

@Pozitivni-obrazy

Ale vždyť o domaporodech vůbec nic nevíte! Nevíte, jak probíhá kontrola, ale je vám jasné, že je to určitě špatně a zasahují do porodu! :) Ne, smyslem domaporodu je přesný opak, ale za současném zachování co největší jistoty, že vše v pořádku ;)

Ne, žádné dráty, poslechy se dělají přiložením monitoru tak, aby to rodičku vůbec neobtěžovalo. Pokud se dělalo vnitřní vyšetření, tak jej domácí PA dělala tak šetrně, jak jsem nikdy předtím v žádné porodnici nezažila, a tak dál… Ale vše to vyžadovalo o něco větší práci a nepohodnlí PA, která se plně přizpůsobovala rodičce, a ne naopak, typu: „teď si sem vylezte, jdeme vás vyšetřit“

 • Zmínit
 • Nahlásit
12.8.20 20:50

@J_Doe
Při prvním porodu se ukázalo, že mám problém - při tlačení ustanou stahy - úplně. Malé docházel kyslík. Kdyby mi nepřipíchli oxytocin v závěru, asi bych ve středověku (či při domporodu) byla jedna z těch, u kterých se dítě přidusilo natolik, že je z něj mrzák. Při nedostatku kyslíku se hraje o minuty, je třeba rychlý lékařský zásah, to asi víte. Před prvním porodem jsem také pomýšlela na domporod, jsem ráda že to manžel odbyl ťukáním na čelo.
Při druhém a třetím porodu jsem tudíž o této skutečnosti informovala předem personál, u obou dvou se to opět stalo, ale už jsme na to byli připravení.

Že chtěly ženské rodit doma před dvaceti lety, kdy ty porody byly fakt o něčem jiném, to chápu, ale dnes, když v každé moderní porodnici je rooming in, měření vážení na sále, ne preventivní nástřihy, ne preventivní kapání oxytocinu, apod, to fakt nechápu.
U všech tří porodů jsem se s lékaři na všem domluvila, i když jsem měla jinou představu, většinou mne nenásilně a věcně přesvědčili o své pravdě a za všechny ty úkony jsem zpětně vděčná.

Zase na druhou stranu, pokud chce někdo rodit doma, jeho věc. Kdyby se něco podělalo, on s tím bude muset žít, já ne. Jen by mi bylo toho případu dost líto, toť vše.

 • Zmínit
 • Nahlásit
12.8.20 20:40

@J_Doe A proč by měla do porodu zasahovat více, když vše probíhalo naprosto normálně? Já zas nejsem fanda nějakých velmi častých vyšetření. Porod, který jsem zažila jako třetí, mi přišel naprosto přirozený, jen s lekářským dohledem kdyby něco.

Představa, že do mne někdo hrabe či mne dává na dráty co 15 minut mne naopak děsí. Já se při kontrakcích potřebovala pohybovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4712
12.8.20 20:25
@Pozitivni-obrazy píše:
A co takhle si místo risku domácího porodu raději vybrat skvělou porodnici?Můj třetí porod probíhal tak, že PA přišla pouze když jsem potřebovala, případně jednou za dlouhý čas spíš i na mé přání vyšetřit, v jakém jsem stadiu…a doktorka až nakonec když už bylo mimi skoro venku.

To je zvláštní, chválíte porody v porodnici, kde PA přišla a vyšetřila jednou za dlouhý čas, a doktorka vlastně vůbec, a haníte porod doma, kde PA rodičku sleduje pořád, nevzdálí se od ní, a poslechy dělá co 15 minut…

No nevím, nějak mi připadá, že u domaporodu jsem měla lepší dohled než leckdo v porodnici. S dojezdem 6 minut do porodnice jsem na tom byla s případnou nastávající komplikací ve značné výhodě… ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
12.8.20 17:12

No ono kdyby v porodnicích nepředváděli, to co předvádějí, spousta žen by rodila tam, ale když kolikrát čtu ty příběhy, tak mi běhá mráz po zádech a některým se nedivím. Já třeba u druhého porodu, kdybych nezavolala kamarádce PA a seděla si další chvíli ve vaně jak jsem měla v plánu, tak bych taky porodila doma - sice neplánovaně, ale stálo by se. Úplně že bych toužila po domácím porodu to ne, mám ráda takovou tu „jistotu“ že kdyby náhodou. Ale chápu i ty co rodí doma a rozhodně to nejsou jen „rádoby celebrity“ znám v okolí pár žen co porodily doma a jsou úplně normální :nevim:

A jen ta rizika, kamarádce třeba zmrzačili chlapečka, protože ji furt říkali, že musí počkat ať netlačí, že paní vedle porodí dřív, tak ho pořád „zadržovala“..

 • Zmínit
 • Nahlásit
2256
12.8.20 14:57

… a že jí to Ozák nerozmluvil?

 • Zmínit
 • Nahlásit
2256
12.8.20 14:56

@Walburga Naopak, v roce 1 2 3 se vesele rodilo doma a všechno bylo desně přirozený. Hlavně v případě komplikací… to bylo uplne nejpřirozenější.

 • Zmínit
 • Nahlásit
16890
12.8.20 12:53

Kolik z těch žen by se rozhodlo léčit infarkt doma bez lékařů? Ani jedna. Přesto mají větší šanci přežít infarkt, než dítě přirozený porod. Ale je to o prioritách. Někdo raději riskne nějaké nepříjemnosti v porodnici, někdo zase život dítěte. Vše je o výběru porodnice. I v porodnici jde zažít krásný, přirozený porod bez zásahů a přes to mít jistotu, že lékař stojí za dveřmi.

 • Zmínit
 • Nahlásit
12.8.20 11:23

A co takhle si místo risku domácího porodu raději vybrat skvělou porodnici?

Můj třetí porod probíhal tak, že PA přišla pouze když jsem potřebovala, případně jednou za dlouhý čas spíš i na mé přání vyšetřit, v jakém jsem stadiu…a doktorka až nakonec když už bylo mimi skoro venku.
A že by mimi odnášéli z porodního sálu nebo bych s ním nemohla být? To již fakt dnes není standart…

Rodila jsem ve Slaným.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
12.8.20 11:22

@Kaileee Názor z roku raz dva tři… Aspoň ukazují dětem jak vypadá přirozený porod. Ne ty jatka co předvádí tupé filmy a seriály pro tupé lidi.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
12.8.20 11:20

Je dobře, že ukazují, že to jde i přirozeně. Ne že jim X cizích lidí vnucuje, co u porodu svého dítěte mají dělat. Nemusely se s nikým dohadovat o tom, co je pro ně nejlepší. Věděly to samy :srdce: a tak to má být!
Fandím takovým ženám. Jsou silné a nebojí se to ukázat. Z toho bude mít strach hodně lidí a obzvlášť mužů, kteří jsou tradičními zastánci zásahu do porodu, protože o tom neví nic. :lol: Kdo aspoň trochu žije vědomě, tak jejich způsob pochopí. Zbytek bohužel. :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
734
11.8.20 22:12

Tak to moc rozumu ženský nepobraly…maj8 velké štěstí, že se nic nestalo, ale v hlavě mají vymleto…

 • Zmínit
 • Nahlásit
88
11.8.20 17:28

Ukázka nezodpovědnosti

Já osobně musím říct že s domácími porody nesouhlasím. Pokud bych se například já rozhodla rodit doma, nejspíš bych já ani syn nepřežili. Myslím si, že tyhle rádoby hvězdičky se snaží ze sebe dělat zajímavé. A ještě se tím musí prezentovat na internetu a tím pádem jakoby nepřímo navádět další matky aby do toho šli taky :pocitac: Nejhorší na tom je že dalších 50 alternativně naladěných matek si řekne, že když tak rodily celebrity tak do toho půjdou taky a dejme tomu že 49 maminkám to vyjde ale u té 50 mohou nastat komplikace a co potom :nevim: někdo by mohl namítnout že je to jejich věc jak rodí ale já si nemyslím že je to jejich věc protože při porodu už nejde jenom o ně ale taky o miminko!!! Dle mého názoru jsou to nezodpovědné trapky :roll:

Příspěvek upraven 11.08.20 v 17:30

 • Zmínit
 • Nahlásit
10430
11.8.20 14:18

Kazdeho vec. Ja nikoho neodsuzuji, kdyz to zenska takhle citi, tak prosim.. :hug: a po mem zazitku z porodnice se jim vlastne ani nedivim.

 • Zmínit
 • Nahlásit
312
11.8.20 12:52

Taky nesouhlasím s domácími porody. Pokud chtějí ohrožovat samy sebe, jejich věc. Ať jdou třeba skákat bez padáku, ale tady už nejde jen o jejich život a pokud se vyskytnou komplikace je každá vteřina rozhodující.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2944
11.8.20 10:34

Nechápu, nerozumím.. ALE Každá máma ať si dělá vše po SVÉM - co je komu do toho, ale některé rádoby celebritky holt musí tu svou jedinou pravdu pravdivou hlásat světu prostřednictvím instagramu a dát ostatním najevo, že jen ta jejich cesta je ta nejlepší a nejspravnejsi, no tak jim zatleskejme :potlesk: a zijme si každý to své nejlepší :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3122
11.8.20 08:34

Jsem pro svobodnou volbu místa porodu, jejich pohnutky chápu. Pokud jsou ochotny přijmout rizika, která z porodu doma plynou, proč ne. Taky by se mi líbil ten klid a pohoda doma, ale bála bych se, že se něco přihodí, tam pak jde o vteřiny. Takže volím už potřetí porodnici.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5789
11.8.20 08:17

Meli stesti, ze se nic nestalo a ted muzou byt za frajerky a delat “osvetu”. Kdyby nahle plod prestal mit srdecni akci, byl priduseny apod. hned by se jejich domaci euforie vytratila.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3739
11.8.20 04:11

Porod doma a jeste pred dalsimi detmi :roll: některé nejsou normalni…

 • Zmínit
 • Nahlásit