5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

  • Komerční sdělení
  • 10.10.18

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.

Neschopnost udělat jeden úkol naráz, neustálé přepínání mezi okny prohlížeče, čtenářská „lenost“ – to jsou všechno nešvary, které připisujeme moderním komunikačním prostředkům a především sociálním sítím. Základem všech je to, že ztrácíme schopnost soustředit se po delší časový úsek na jednu věc. Nejvíce je jimi zasažená hlavně mladá generace, která žije s tablety a mobily v rukách už od raného dětství. Přitom pozornost je nezbytným předpokladem pro to, aby děti ve škole s učením méně bojovaly a více excelovaly.

Dobrá zpráva je, že se pozornost dá obzvláště u dětí trénovat a existují metody, které jim poté třeba ve školních lavicích pomohou soustředit se. Jaké to jsou?

Díky soustředěné práci budou úkoly hračka.Díky soustředěné práci budou úkoly hračka.

1) Velké úkoly rozdělujte

Nikomu se nechce do velkých úkolů a děti to mají stejně. Čím delší úkol bude, tím spíše od něj budou odcházet. Zkuste proto úkoly rozdělit do kratších fází, u kterých uvidí výsledek rychleji. Místo uklízení celé skříně ať každý den uklidí jednu část apod. Postupně můžete úkoly prodlužovat.

Po malých kouscích se dá i velký úkol snadno zvládnout.Po malých kouscích se dá i velký úkol snadno zvládnout.

2) Trénujte pozornost hrou

Ideální jsou hry, při kterých děti musí plánovat, přemýšlet a zapojit paměť. Nepátrejte po nějakých speciálních hrách, výborně poslouží třeba pexesa.

Chytré pexeso je ideální pro rozvoj paměti.Chytré pexeso je ideální pro rozvoj paměti.

Nejlépe taková, kde namísto hledání totožných obrázků děti hledají související dvojice (např. kočka – kotě). U takových pexes totiž zapojí nejen paměť, ale i rozum. Taková jsou Chytrá pexesa z edice Kvído od Albi, ve kterých děti zároveň procvičí třeba angličtinu nebo písmena.

Pohrajte si s barvičkami.Pohrajte si s barvičkami.

Dobrou hrou pro soustředění je třeba i Závod barev také z edice Kvído, kde si dítě musí zapamatovat rozložení šesti barev na jedné straně kartičky a pak stejně vybarvit prázdný obrázek na straně druhé.

Na soustředění jsou skvělé i hry, kde děti něco řadí podle zadaného pořadí nebo kde podporují svoji samostatnost a správné rozhodování, jako ve hře Kvído Obchod.

Hra Obchod naučí děti finanční gramotnosti.Hra Obchod naučí děti finanční gramotnosti.

3) Zajistěte pravidelný režim

Dítě (ale i dospělý) se lépe soustředí, když ví, kolik má na danou aktivitu času a co bude následovat. A protože koncept časových úseků je pro malé děti ještě nesrozumitelný, musí si délku úseků zažít. Proto je pro děti ideální, když mají rozumně flexibilní pravidelný rozvrh, ve kterém je vždy vymezený zhruba stejný čas na hraní, učení, jídlo nebo třeba pevně stanovená doba večerky.
A důležité: Dítě se nebude soustředit téměř vůbec, pokud je unavené. Proto nemá cenu dávat mu složitější úkoly v době před večerkou nebo třeba když ten den po obědě nespalo, přestože je na odpolední spánek zvyklé.

4) Odměňujte za splněné úkoly

Neznamená to dávat dětem za všechno bonbóny. Odměnou za domácí úkol může být i polštářová bitva nebo prostě jen pochvala. Důležité je, že děti budou chtít úkol dodělat, protože mají nějaký krátkodobý cíl. Přeci jen vize lepšího zaměstnání, pokud si teď udělají úkol, není pro dítě zrovna motivační.

Učení nemusí být mučení.Učení nemusí být mučení.

5) Dopřejte jim zdravé jídlo

Ano, je to pravda. Dětská pozornost je hodně závislá především na hladině cukru v krvi. Proto se děti nebudou soustředit, pokud jsou hladové (a hladina cukru je nízká), ale ještě horší to bude, pokud je „nadopujete“ rychlými cukry třeba z Coca-Coly či klasických dětských sladkostí plných bílého cukru. Jejich mozek i tělo dostanou naráz takový přísun energie, že ji budou potřebovat zkrátka vybít, a to rozhodně znamená, že nevydrží sedět na jednom místě a soustředit se. Lepší službu jim udělají třeba oříšky, světlé maso nebo třeba vejce. A některé studie ukazují na pozitivní vztah mezi konzumací zeleniny a pozorností, tak třeba se prokáže, že mrkev není dobrá jen na oči, ale na čtení jako takové.

Hrajete doma pexeso? A máte tipy na nějaké další hry, které posilují pozornost a vaše děti baví? Dejte nám vědět do komentářů.

Témata článku