5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu

Hladký a rychlý porod je snem každé nastávající maminky. Jak se na něj připravit, aby proběhl podle vašich představ? Vyzkoušejte rady našich babiček i porodních asistentek. Pomoci může čaj z maliníku, masáž hráze i levandule.

5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu Chystáte se na příchod miminka? Zdroj: Profimedia.cz.

Maliníkový čaj

Jedním z osvědčených přírodních pomocníků je čaj z maliníku. I když jeho vliv na vyvolání porodu sice nebyl dosud vědecky podložen, jeho pravidelná konzumace prý může pomoci urychlit porod. Obsahuje důležité minerální látky, které posilují nejen organismus, ale také pánevní svalstvo.

Aby mohl správně účinkovat, je dobré ho pít v posledních týdnech těhotenství i v šestinedělí. V období po porodu totiž zkracuje dobu krvácení, pročišťuje tělo a má pozitivní vliv na tvorbu mléka.

Zeptali jste se v poradně porodní asistence

„Může se na konci těhotenství pít čaj z maliníku, když předchozí porod byl v 38. týdnu těhotenství ukončen akutním císařem?"

Odpovídá porodní asistentka Kateřina Meeganová, Dis.P

„Pokud nemáte naplánovaný císařský řez a budete se pokoušet rodit spontánně a jste jinak zdravá, můžete maliník pít od 37. týdne."

Čaj z maliníku zakoupíte v každé lékárně a ve vybraných obchodech se zdravou výživou. Pokud si chcete raději připravit vlastní, jednoduše nasbírejte mladé listy maliníku v červenci nebo v srpnu a usušte je. Jednu až dvě kávové lžičky zalijte vroucí vodou, nechte přibližně deset minut louhovat a vypijte. Dopřejte si jeden nebo dva šálky denně.

Lněné semínko

Dalším přírodním pomocníkem k snazšímu porodu je lněné semínko. Mnoho lidí na něj nedá dopustit už proto, že změkčuje stolici a usnadňuje vyprazdňování. Je to tím, že jakmile se lněné semínko smísí s vodou, nabobtná a vytvoří sliz. Ten pomáhá i k navlhčení porodních cest a miminko pak lépe „vyklouzne“ ven. Aby toho nebylo málo, lněné semínko se doporučuje konzumovat také po porodu. Protože díky obsahu fytoestrogenů má pozitivní vliv na laktaci. Užívání v těhotenství se doporučuje od 35. týdne.

Můžete si ho například přidat do jogurtu, rozmixovat do smoothie, dát do pomazánek, salátů, kaší nebo jíst samotné. Lněné semínko v neupravené podobě je ale dost těžko stravitelné a je potřeba jej velmi pečlivě rozžvýkat. Doporučená denní dávka lněného semínka pro dospělého člověka na den jsou dvě polévkové lžíce.

Zeptali jste se v gynekologické poradně

„V 15. týdnu jsem podstoupila preventivně cerkláž. Díky ní jsem donosila už dvě děti, před tím jsem prodělala dvakrát potrat ve 20. týdnu. Nyní jsem v 21. týdnu a začala mě trápit zácpa. Proto jsem si koupila lněné semínko, ale teď jsem se dočetla, že může způsobit předčasný porod, protože uvolňuje svalstvo - je to opravdu tak? Mám semínko raději přestat užívat?“

Odpovídá MUDr. Mária Procházková

„V malém množství by nemělo nijak škodit. Důležitý je i dostatečný příjem tekutin a vlákniny - mohu doporučit psyllium, které existuje v mnoha formách a preparátech.“

Lněné semínko je zdravé. Zdroj: Profimedia.cz.Lněné semínko je zdravé. Zdroj: Profimedia.cz.

Masáž hráze

Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému nástřihu hráze při porodu, můžete zkusit masáž hráze. S masáží je vhodné začít čtyři až šest týdnů před porodem. Dobré je si k ní pořídit speciální olejíček, který koupíte v lékárně nebo drogerii.

Jedním tlakem masírujte kůži mezi pochvou a konečníkem. Začněte ukazováčkem a poté přidejte prsteníček. Přejíždějte ze strany na stranu, jemně stlačujte stěnu pochvy. Masírovat můžete buď sama, nebo požádejte partnera. Stačí masírovat pár minut denně.

Zeptali jste se v poradně duly

„Může se masáž hráze provádět s olejem Saloos, i když mi byly zjištěny streptokoky v těhotenství?“

Odpovídá porodní dula Olga Krajíčková

„Pozitivní streptokok Vás nijak neomezuje. Může být nebezpečný pouze pro miminko během porodu, proto rodičky v porodnici dostávají ATB. Takže masáž hráze provádět můžete i s olejíčkem."

Vůně levandule

Zmírnit bolest a uvolnit napětí mohou i některé éterické oleje, které můžete použít v průběhu porodu. Blahodárné účinky má například levandule. Její vůně poskytne úlevu a navodí příjemnou atmosféru. Navíc snižuje krevní tlak. Levandulový olej můžete využít k masáži v průběhu porodu, do aromalampy nebo do koupele. Křečové bolesti zmírňuje také heřmánek římský.

Dýchejte a udržujte se v kondici

Porod je po fyzické stránce náročný, proto je vhodné udržovat se v kondici pokud možno po celé těhotenství. Samozřejmě v případě, že nemáte zdravotní obtíže a těhotenství probíhá v pořádku. Kromě speciálních těhotenských cvičení pomohou i obyčejné každodenní procházky v přírodě. Zapomínat byste neměli ani na dýchání – hluboké dýchání, pomocí kterého se do těla dostane více kyslíku. Je vhodné si správné dýchání nacvičit, protože při samotném porodu se díky hlubokému dýchání uvolní svaly, a tím se zmírní porodní bolesti.

Zeptali jste se v poradně porodní asistenky

„Jaké typy dýchání doporučujete maminkám při jednotlivých dobách porodních a jak dýchat v kontrakcích? Co dělají maminky při dýchání u porodu za nejčastější chyby?“

Odpovídá porodní asistentka Katerina Meeganova

„Obecně se doporučuje v první době porodní – břišní dýchání. V druhé době porodné pak krátké povrchové dýchání. Ovšem každá z nás jsme jiná. U porodu vnímáme a snášíme bolest jinak. Porod je tak individuální záležitost, že být vámi, tak se otázkou dýchání příliš nezabývám. Pokud budete dýchat špatně, bude s vámi porodní asistentka, která vás správně navede.“

Tipy na usnadnění porodu si předáváte také v diskuzích na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Lněné semínko? Usnadní porod?

10.9.17 19:13
29

Jak sbírat maliník

11.6.11 23:18
5

Vyzkoušela jste některý z výše uvedených tipů před porodem?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

  • 14.11.18
  • komerční sdělení
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou....

Váš příspěvek

Odesílám...