Chystáte se s miminkem na plavání? Tak tohle musíte vědět

Péče o miminko

Ať vaše miminko první kurz plavání teprve čeká, nebo už máte doma ostříleného plaváčka, řešíte spoustu s tím spojených otázek. Podívejte se, na co se odbornice Jany Žufníčkové v Poradně plavání kojenců a dětí na eMiminu ptáte nejčastěji.

* Zdroj: Shutterstock.com

1. Kdy poprvé zajít na kurz plavání miminek?


„Nejmladší děti, které mohou chodit do bazénu (dovolí-li to hygiena), mají za sebou ukončený třetí měsíc,“ říká Jana Žufníčková. Dodává, že u plavání miminek nikdy není brzo ani pozdě. Platí ale, že čím je dítě mladší, tím snadněji s ním maminka ve vodě manipuluje, protože ještě není tak mrštné a nevyzpytatelné. Malá miminka se nejprve učí plavat v poloze na zádech a později se ve vodě přetáčejí na bříško.

Vždy si hlídejte, aby vás na kurzu plavání kojenců zařadili do skupinky odpovídající věku dítěte. V období mezi 4. a 8. měsícem života jsou totiž mezi dětmi obrovské motorické rozdíly. Vždy běžte mezi stejně staré děti bez ohledu na to, jak dlouho už plavou. Jana Žufníčková radí, abyste upozornili lektorku, že jste ve vodě poprvé. Vysvětlí vám každou polohu a úchop.

2. Jaká teplota vody je vhodná pro plavání kojenců?


Miminka ještě nemají plně vyvinutý termoregulační systém, a tak hůře snášejí nízké teploty. V Poradně plavání kojenců a dětí se dočtete, že: „Děti do jednoho roku by neměly mít teplotu vody v bazénu pod 30 °C.“ Předtím, než se na kurz plavání kojenců zapíšete, zkontrolujte, zda daný bazén tyto požadavky splňuje.

Pro upevnění imunity také můžete miminko postupně otužovat. Jak na to? „Po koupání dejte do vany sprchu s chladnějším proudem vody a pozvolným přibližováním a zase oddalováním dítěte budete vodu ve vaně promíchávat. Otužování nebude šokové, ale pozvolné a dítě bude na chladnější prostředí bazénu připravené,“ radí Žufníčková.

Zdroj: Sunny studio / Shutterstock, Inc.

3. Miminko má strach z vody. Co s tím?


Některá miminka vodu milují, jiná se jí hrozně bojí. Někdy jen stačí, když se dítě naloká vody nebo nečekaně potopí. Vztah k vodě se navíc může měnit i během jednotlivých fází vývoje dítěte. Co tedy dělat, když se dítě zasekne a do bazénu jít odmítá?

Není se čemu divit, když miminko probrečí klidně celou první lekci plavání. Nachází se totiž v úplně novém prostředí plném cizích lidí, neznámých zvuků a celkově se musí poprat se spoustou vjemů. Proto ho rozhodně do ničeho nenuťte a buďte trpěliví. Nechejte ho, aby si samo určilo hranice toho, co je mu příjemné. „V lekcích bych si volila vlastní tempo, nenutila dítě do všech cviků, nabízela mu spousty hraček i při plavání, rozhodně bych mu je nebrala, dokud je samo neupustí,“ říká instruktorka.

U starších dětí pak pomůže, když ve vodě odvedete jejich pozornost – třeba si s nimi začnete zpívat, recitovat básničky a podobně. Často si ani neuvědomí, že jsou v bazénu, a strach je ten tam. Pomůže také změnit doprovod – místo maminky jít do vody s „profíkem“, instruktorem, který v dítěti podnítí větší zvědavost než „okoukaný“ rodič.

Co když má miminko hysterický strach z koupání ve vaně? Přečtěte si trik, který radí odbornice v Poradně koupání kojenců a dětí, a ušetřete sobě i dítěti spoustu nervů.

4. Na kurzu plavání pro děti nespolupracuje


Některé děti mají zkrátka svoji hlavu a z příkazů lektorky plavání si nic nedělají. Jak je namotivovat, aby spolupracovaly? „Metoda cukr a bič tady prostě nefunguje. Ale být jako máma, to je něco,“ vysvětluje Jana Žufníčková a doporučuje, abyste šla sama příkladem.

„Takže ostatní plavou s destičkou a ty nechceš? Vlez mi na záda, drž se a poplavu já. Všichni skáčou? Bezva, tak tady seď, já si taky skočím. Proplavávají obručí? Paráda! Měla bych to taky zkusit, tak prosím chvíli počkej u tety v náručí, já si to jdu proplavat.“ Zkrátka stejně jako vás dítě napodobuje třeba při vaření, budete mu skvělým vzorem i v plavání. Pokud ale ani to nepomůže, nelámejte nic přes koleno. Čas strávený ve vodě by měl být pro dítě radost, a tak nechte přemlouvání, sliby i výhružky stranou.

5. Jaké plavky pro miminko vybrat?


Vhodné plavky děťátku dobře sedí, nikde ho netlačí, neomezují v pohybu a v neposlední řadě chrání vodu v bazénu před znečištěním. Plenkové plavky mají proto všitou vnitřní nepropustnou vložku, která zabraňuje případné „pohromě“.

Některé maminky přemýšlejí také o koupi neoprenu, který kojence ve vodě příjemně zahřeje. Jana Žufníčková ale toto vybavení příliš nedoporučuje: „Děti jsou nepřirozeně nadlehčované, takže o správné poloze ve vodě nemůže být řeč. Kvůli celkem pochopitelné snaze neinvestovat do neoprenu co dva měsíce na sobě mají většinou obleček větší, takže jeho schopnost izolovat je opravdu minimální.“

Kojenecké plavky najdete i na Bazaru eMimina

Zajímá vás cokoliv dalšího ohledně plavání miminek? Zeptejte se v Poradně plavání kojenců a dětí na eMiminu i vy!

Témata článku

Váš příspěvek