Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout?

Letní dny jsou za rohem a s ním strašák všech rodičů: dehydratace miminek. Hlídat správný pitný režim je důležitý zvláště u dětí od 6. měsíců. Víte ale, kolik by toho měly vypít? A jak usnadnit přechod z lahve na hrnek?

Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout? V pravidelném pitném režimu batolat pomůže i vhodný výběr dětského hrnku. Zdroj: NUK.

Zatímco v prvních pár měsících života stačí miminku jen mateřské mléko, od 6. měsíce začíná přijímat i různé příkrmy. U kojených půlročních dětí lékaři doporučují začít s příkrmy pomaleji, podle potřeb dítěte. Postupně je vhodné zařadit lepek a laktózu. (Zdroj: Průvodce prvním rokem miminka) Právě s příkrmy přichází také nutnost myslet na dostatek tekutin. Jak to je s pitným režimem batolat?

Kolik toho mají děti přes den vypít?

Dítě, které se již více pohybuje, spotřebuje mnohem více energie a také vody. Obecně počítejte s tím, že půlroční až roční dítě, které váží přibližně 10 kg, potřebuje zhruba 1 litr tekutin denně. Zdá se to jako hodně, ale do zmíněného množství se započítává i 0,5 litru mateřského mléka a tekutiny obsažené ve stravě, tedy například v polévkách, kaších, ovoci a podobně.

Nejvhodnějšími nápoji jsou:

 • balená nesycená voda,
 • minerálka vhodná pro kojence,
 • filtrovaná voda z kohoutku,
 • neslazené čaje,
 • ředěné ovocné šťávy.

Přečtěte si více o pitném režimu dětí (nejen) v létě »

Ovocné šťávy dětem nařeďte vodou. Zdroj: CanvaOvocné šťávy dětem nařeďte vodou. Zdroj: Canva

Kdy dávat dítěti napít?

Že má malé miminko žízeň, nezjistíte příliš snadno. A tak je dobré pro začátek vědět, kdy nápoj dětem nejčastěji nabízet. Ideální je pití dítěti nabízet mezi jídly nebo při něm, nikoliv však před jídlem, kdy by mohlo vést ke zbytečnému zasycení dítka. Dalším důležitým pravidlem a prevencí dehydratace je okamžité a dostatečné zahánění žízně. Už od půl roku si totiž dítě dokáže o pití „říct“.

Stop lahvičce, přejděte na hrneček

Kolem 8. měsíce už miminko nebaví ležet na zádech, a tak se přetáčí na bříško a na všechny čtyři. V těchto polohách se mu okolní svět daří lépe prozkoumávat. Ti šikovnější si začínají sedat. Mají tak volné ručičky a můžou snadněji manipulovat s hračkami. (Zdroj: Průvodce prvním rokem miminka)

Je to také ideální věk pro učení se pití z hrnečku. Po prvním roce života by totiž dítě mělo pít již jen z něj, aby se zabránilo zbytečnému vzniku zubních kazů. Stejně jako jíst lžící tak i pití z hrnku se batole musí naučit. Obrňte se proto trpělivostí.

Jak naučit dítě na hrneček:

 • Zpočátku hrneček dítěti přidržujte a dávejte mu napít pouze po malých dávkách.
 • Důležitá je také volba správné nádoby – hrneček s dvěma uchy, malým obvodem a velkým otvorem tak, aby s ním dítě mohlo snadno manipulovat.
 • Pomůže také, když bude mít na sobě hezké obrázky. :-)
S dodržováním pitného režimu pomůže ten správný hrneček. Zdroj: NUK.S dodržováním pitného režimu pomůže ten správný hrneček. Zdroj: NUK.

NUK Evolution Cups: Dětské hrnky, se kterými mohou děti růst

Naučit se samostatně pít je jedním z nejdůležitějších kroků ve vývoji miminka a je opravdovou výzvou, pokud jde o trpělivost a dovednost. Právě proto NUK vyvinul hrnečky Evolution Cups. Jsou k dostání ve 2 velikostech – NUK Mini Magic Cup pro děti od 6 měsíců (160 ml) a NUK Magic Cup pro děti od 8 měsíců (230 ml) – a s různými nástavci na pití, které „rostou“ společně s dítětem. Díky široké škále možných kombinací nabízí tato řada hrnečků ten pravý hrneček pro každou učící fázi.

Díky speciálním designu bude dětem pití z hrnečku NUK Magic Cup připadat jednoduché, pohodlné a zábavné. Snadno si ho osvojí a v budoucnu bez problémů přejdou na pití z klasického hrnku. Vy si navíc ušetříte práci i čas. Hrneček NUK Magic Cup se totiž nevylévá a díky praktickému víčku se s ním snadno manipuluje i na cestách.

Jedinečné vlastnosti hrnečků:

 • 360° pitný okraj, díky kterému lze pít ze všech stran,
 • ergonomicky tvarovaná držátka pro snadné držení,
 • odolnost proti vytečení s ochranným víčkem na cestování,
 • neobsahují BPA,
 • snadná údržba a manipulace,
 • ideální velikost pro malé prstíky,
 • roztomilý design.
Vyzkoušejte hrnek NUK hrnek Magic Cup. Zdroj: NUK.Vyzkoušejte hrnek NUK hrnek Magic Cup. Zdroj: NUK.

Pořiďte své ratolesti hrnek, se kterým může samostatně pít už od půl roku. Nyní v akci na Alza.cz »

Témata článku

Přečtěte si také