Nevinné plácnutí přes zadek, nebo týrání? Hranice u trestů je tenká

Česko patří mezi poslední čtyři země EU, které se vyhýbají novelizaci zákona o fyzických trestech na dětech. Je to tak správné?

Nevinné plácnutí přes zadek, nebo týrání? Hranice u trestů je tenká Fyzické tresty: výchova, nebo týrání? Zdroj: Profimedia.cz.

Češi jsou proti novelizaci zákona o fyzických trestech

Plácnutí přes zadek patří mezi nejčastější fyzické tresty, které děti dostávají. Většina rodičů argumentuje tím, že o nic nejde, dítě jen potřebuje usměrnit. Výzkumy poukazují na to, že fyzické tresty u nás nezažilo pouhých 14 % dětí. U „nevinného“ plácnutí na zadek to mnohdy nekončí. Až ¾ dětí čelí fyzickým trestům opakovaně, kdy je rodiče bijí i tvrdými předměty.

Jen čtvrtina rodičů přiznává, že děti občas bije. Proti novele zákona o zákazu fyzických trestů u dětí jsou až ¾ české populace. Z průzkumu vyplývá, že buď se někteří rodiče zdráhají přiznat, že občas dítěti dají na zadek, nebo jen nechtějí přijmout další „pravidla“.

Děti „bít“ můžeme, dospělé ne

Lidé argumentují tím, že nevidí důvod, proč by se za obyčejné plácnutí dítěte přes zadek měli někomu zpovídat. Ve stínu těchto názorů však stojí práva samotného dítěte. Hranice mezi „nevinným“ plácnutím a bitím je mnohdy tenká a v některých případech potřebuje i dítě ochránit před svými rodiči.

Zákon se snaží poukázat také na skutečnost, že děti nejsou majetkem svých rodičů, a pokud je bití běžnou součástí jejich „výchovy“, je třeba včas zakročit. Fyzické tresty u dětí jsou zatím povoleny v přiměřené míře. Otázkou však je, jak poznat, zda se jedná o výchovný trest, nebo o nepřiměřené bití až týrání.

Důležité je uvědomit si, že děti jsou jediní lidé, u kterých je „bití“ povoleno. Dospělým na veřejnosti nikdo na „zadek“ dát nesmí.

Fyzické tresty rozebíráte také v diskuzích

Dostane vaše dítě občas na zadek?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Preeklampsie postihuje až 10 % těhotných žen

Preeklampsie postihuje až 10 % těhotných žen

22. květen byl vyhlášen Světovým dnem preeklampsie, která je v celosvětovém měřítku hlavní příčinou mateřských a kojeneckých úmrtí. V České republice se nemusíme příliš bát fatálních následků této...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
264
19.1.20 22:17

Plácnutí přes zadek v situacích, kde na vysvětlování není čas, vůbec neodsuzuji. Pamatuji si, že pro mě bylo stonásobně horší citové vydírání (běž do kouta, odstrčení, nekomunikování se mnou)… To jsem si fakt radši přála, aby mi natáhli a mohli jsme se bavit dál. :,(
Moc jsem před zadek nedostávala, nebo si to nepamatuju, i když se rodiče vždycky kasají, jak mi přes zadek dávali. :mavam:
Ale já si každopádně za jednou dobře mířenou na sedínku stát budu.

Příspěvek upraven 19.01.20 v 22:18

 • Zmínit
 • Nahlásit
24528
19.1.20 19:39

Pamatuju si téměř všechny výprasky, které jsem jako dítě dostala a všechny, až na jeden, byly spravedlivé a zasloužené. Kluci občas dostanou a nemyslím si, že by jim to uškodilo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1474
17.1.20 20:29

Přes zadek nebo přes prsty ano, ale od,, cať po cať ".

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
15.1.20 08:48

Mám o 8 let mladší sestru. Svého biolog.otce neznám. Ten adoptivní je tyran. Mě deptal psychicky. Sestru a matku fyzicky i psychicky. Ségra byla bita klacky, páskem, gumou, vareckou, vším co bylo po ruce, hodně, často jsem přišla ze skoly a měla ještě viditelne stopy od presky pásku..Mě zbila mama 2×. pamatuji si to dodnes. Nesouhlasím s bitim deti. Dát jim přes prd. l. Mám dva kluky. A bit je nechci, už jsem je placla ale hrozně si to pak vyčítala a stydím se za to. Ono totiž ZBIT JE, JE TO NEJJEDNODUSSI.

 • Nahlásit
13
14.1.20 19:07

Souhlasím s komentáři níže. Taky je lepší dostat přes zadek, než výčitky. Věděla jsem co můžu a co nesmím hned. Ne hned z toho dělat týrání. A beztak existuje pár případů, kdy o týrání nebo spíš o „nestarání“ vědí jak okolí tak učitele a stejně s tím nic neudělají. Nechají děti na pospas „rodičů“. Takže i kdyby tenhle nesmysl prošel, ty nejhorší se mu vždy vyhnou a dopadne to na ty, kteří se jen snaží dobře vychovat své děti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
432
14.1.20 18:36

Já určitě jako malá na zadek dostala a ne jednou a ani si to nepamatuji, takže následky to rozhodně nezanechalo. Později do puberty jsem byla prý dost chápavá a hodná, v pubertě ovšem nastal zlom a to jsem párkrát dostala fest přes tlamu ale za drzost a zasluhovala jsem a taky to na mě žádném následky nezanechalo.
Ne nadarmo se říká „všeho moc škodí“ takže asi tak. Jo a svoje dítě bít budu :mrgreen: ale asi podobně jak jsem dostávala já a moji sourozenci. A je mi fuk jestli si nějaký psycholog nebo druhá matka myslí že dělám chybu. Moje dítě, moje výchova, později moje vizitka výchovy.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2735
14.1.20 12:52

Nezbyva mi nez souhlasit s komentari, ktere tu do ted jsou :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
774
14.1.20 11:55

Když jsem byla malá tak jsem na zadek dostala nic špatného na tom nevidím. A když mi bylo 10 mama vzdala placnout přes zadek a začala řešit věci domluvou tak jsem se na ni podívala a řekla. Mami raději mi dej na zadek je to rychlé a já hned pochopim, že jsem to dělat neměla.

Je rorodil mezi tím placnout a fyzicky tyrat. Očividně ten kdo psal tento článek vůbec nechápal o čem píše

 • Zmínit
 • Nahlásit
770
14.1.20 08:08

@Janli

Mam tu denicek. Mam mamu, ktera praktikuje nefyzicke tresty. Dodnes jsem pred ni nesva, na trni a mam zaludek na vode. Radsi bych facku a neresit to mlcenim, odtazenim a psychickym vycukanim…a tak vim, co nikdy svym detem delat nebudu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
770
14.1.20 08:04

Ja myslim, ze se michaji jablka a hrusky dohromady. A vysledk je to, ze ani psychologove, ped. interventi, apod maji plne ruce prace s nezvladatelnymi detmi. Ja si pamatuji pamatny vyrok predsedkyne soudu ve vecech mladeze, ktera nam kdysi po prednasce rekla: jak muze clovek v dospelosti dodrzovat zakony, kdyz ani jako dite neposlechne jednoduche pokyny svych rodicu.

A ted k veci, jak bylo jiz nasano nize v prvnim komentu = plne souhlasim, je neco jineho, kdyz dite dostane trest za sve provineni, ktere je adekvatni tomu provineni, nez dite bezhlave mlatit a tim si lecit vlastni mindraky. Je rozdil dite serezat, psychicky nicit a tyrat, nez jednorazove potrestat a rict si hlavne proc.

Na kazde dite funguje neco jineho a kdyz ma nekd stesti a diteti jen neco rekne a ono poslechne, muze si gratulovat, ze nemusi resit zadne jine vychovne moznosti. U nas doma mame pravidlo tri a rozhodne to menit nebudeme, prote dite nemuze byt rovno dospelem, ktery ma za sveho potomka de fact zodpodnost az do plne dospelosti…ale kazdy sveho stesti strujce. Jen me casto desi situace, kdy dite kope do rodicu, mlati je a on jen rekne nech toho, domlouva mu a pak tyto deti chodi do stejne tridy v ms…

 • Zmínit
 • Nahlásit
6349
14.1.20 06:38

Můj táta, když jsme něco se sestrou provedly, tak jsme dostaly na zadek a potom nám v krátkosti vysvětlil, proč to udělal a co bylo špatně. Bylo to mnohem lepší než mámina sáhodlouhá kázání, vyčítání a dlouhodobá „tichá domácnost“. Z toho prvního jsem se poučila a jasně věděla co se smí a nesmí. Z toho druhého mě vždycky bolel žaludek, a doteď nesnesu křik a když mi někdo něco vytkne víc než pár slovy tak mi je z toho i jako dospělé fyzicky zle. Tak a teď mi řekněte co z toho bylo týrání. Řekla bych že to první byla výchova, jasně provinila jsi se, takže přišel jasný a čitelný trest, vysvětlení co a jak a pak jsme fungovali normálně jako by se nic nestalo. To druhé byl prostě hnus. Bohužel máma za to ani nemůže protože babička je profi citová vyděračka a máma jen aplikuje co se naučila. Já jako rodič radši použiji rychlý trest, po odeznění emocí vysvětlení a pak s dětmi zase „kamaradím“. Ono hlavně u malých dětí to cca 3 let nemají nějaké sahodlouhé rozhovory smysl, protože to dítě prostě ještě není na takové úrovni aby to pochopilo. Vždyť když budu dítěti vysvětlovat že žehlička pálí, tak si stejně pozor dávat nebude, když ho nechám sáhnout na teplejší žehličku (pálí, ale neudělá spáleninu) tak se jí příště vyhne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17503
14.1.20 00:40

Na podobných článcích a u propagátorů výchovy bez fyzických trestů mi dost vadí, že se každého snaží vmanipulovat do pocitu, že jakékoliv plácnutí je týrání. Řeknu - jednu jsem dítěti lupnula na zadek a hned se mi dostane odpovědi - myslíš, že je normální dítě MLÁTIT? A jak asi může vypadat výchova takových rodičů? Pokud se snaží manipulovat mnou a vnutit mi pocit viny, jak asi manipulují s dítětem? Není potom taky jejich výchova silně manipulativní a plná psychického vydírání, stejně jako jakákoliv diskuze s nimi? Pokud už tedy chce někdo řešit fyzické tresty, ať tedy ruku v ruce s tím řeší i psychickou manipulaci s dítětem. Tu já považuju za daleko horší a škodlivější než plácnutí přes zadek, které dítě ani nebolí. Šrámy na duši jsou daleko horší, ale přípustné, protože nejsou na první pohled vidět.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17091
13.1.20 16:52

Jo, dospele se pres zadek neplacne, protoze dospele se nevychovava a taky za ne clovek nenese zodpovednost. Za deti ano.

„Libi“ se mi ta nonsalatnost, s jakou se ono nevinne placnuti dava do stejneho kontextu jako vyslovene fyzicke tyrani. Timto dekuji redakci emimina za to, ze me nazorove ukaznujete a vychovavate. Co bych bez vas delala.

 • Zmínit
 • Nahlásit