Počet císařských řezů i předčasně narozených dětí klesá

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

* Ceské ženy rodí císařem stále méně. Zdroj: Tyler Olson / Shutterstock, Inc.

Vícečetných těhotenství je méně

Od roku 2010 se výrazně snížil počet vícečetných těhotenství. Centra asistované reprodukce usilují o to, aby si ženy nechaly při umělém oplodnění vložit pouze 1 embryo, protože vícečetná těhotenství kromě rizika předčasného porodu přinášejí řadu dalších komplikací. Jen pro srovnání: v loňském roce bylo zaznamenáno 1,3 % těhotenství s dvojčaty nebo vícerčaty a v roce 2010 to bylo o 1 000 případů více.

Pokles vícečetných těhotenství úzce souvisí i s menším počtem císařských řezů. Zatímco jednočetná těhotenství končí sekcí ve 23 procentech, u vícečetných je to až 80 procent. V České republice rodí ženy císařem méně, než je tomu v ostatních vyspělých zemích Evropy, například v Německu.

Méně císařských řezů než v Německu

Další dobrou zprávou je, že ubývá předčasně narozených dětí. V České republice máme 90 porodnic a 12 z nich se zaměřuje na předčasně narozené děti. Oproti ostatním evropským zemím u nás dochází k perinatálnímu úmrtí dětí (úmrtí v děloze nebo v prvních týdnech života) mnohem méně. V loňském roce zemřely 4 děti na 1 000 porodů. Podle vedoucího Perinatálního centra Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí, Petra Velebila, to je díky organizaci péče a koncentraci rizikových porodů do perinatálních center.

Co říkají v diskuzích maminky na eMiminu?

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Císařský řez - poloha KP - Brno

Lockey
19.10.18 12:55 
10

Hrozící předčasný porod - vydržely jste do konce?

Dantes33
8.9.16 14:19 
12

Plánovaný císařský řez po operaci dělohy

JaniceB
24.1.13 20:40 
13

Rodily jste císařským řezem, nebo klasicky?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...