Počet pěstounů přibývá, přesto jich je nedostatek. Vláda chystá novelu zákona

Počet pěstounů v Česku roste. Za poslední 4 roky jich přibylo více než 10 %. Přesto stále mnoho dětí zůstává v ústavní péči. Pomoci by mohla novela zákona.

* Pěstouni pečují o děti, o které se biologičtí rodiče nechtějí nebo nemohou starat. Zdroj: Profimedia.cz.

Dočasná náhradní péče dává dětem domov

Pěstouni se starají o děti, o které nemohou nebo nechtějí pečovat biologičtí rodiče. Jsou to takzvané náhradní rodiny, které pobírají od státu odměnu. Stát se pěstounem vyžaduje řadu příprav. Rodiny musí projít nejrůznějšími školeními a kontrolami. Podmínkou je také udržování kontaktu s rodiči dítěte.

Dlouhodobí pěstouni pečující o jedno dítě dostávají v současné době od státu částku 12 tisíc korun měsíčně. Pokud mají v péči děti dvě, jedná se o 18 tisíc korun a u tří dětí je to 30 tisíc korun za měsíc. Tato částka ovšem není konečná. S ohledem na potřeby dítěte mají pěstouni nárok ještě na další pěstounské dávky.

Organizace usiluje o lepší podmínky pro pěstouny

Dobrou zprávou je, že počet pěstounů roste. Za čtyři roky se jejich počet zvýšil o téměř 1 300 a v roce 2018 působilo v Česku 11 529 tisíc pěstounů. I přesto je stále mnoho dětí umístěno v ústavní péči. O změnu usiluje projekt Díky pěstounství, který se prostřednictvím iniciativy Dobrý start snaží poskytnout více informací o tom, jak se stát pěstounem a co všechno to obnáší.

Organizátoři hledají nové pěstounské rodiny a také upozorňují na složitost procesu náhradní péče hlavně u dětí mladších tří let. V Česku máme stále vysoký počet dětí v ústavní péči, což by se mělo podle projektu změnit.

Ministerstvo práce chystá na podporu pěstounů novelu zákona o ochraně dětí, která by měla platit od příštího roku. O chystaných změnách jsme vás informovali v článku: Bude více peněz pro pěstouny, Klokánky i děti opouštějící dětské domovy? »

Pěstounství rozebírají také maminky na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Nejsou dlouhodobí pěstouni :-(

jiribi
21.6.18 22:20 
26

Profi pěstouni - jak to funguje?

admin
14.10.14 13:15 
9

Souhlasíte s tím, aby pěstouni měli nárok na lepší podmínky?

Váš příspěvek

Odesílám...