Podporujte vývoj děťátka zábavnými hrami

Hry a nápady

Hraní není jen aktivita, která děťátko zabaví – je především důležité pro vývoj. Podpořte správný vývoj dítěte, aby se zároveň královsky bavilo a smálo na celé kolo. Máme pro vás několik hracích tipů, vyberte si podle věku vašeho dítěte.

Začínáme pasením koníčků

Základní hrou pro malá miminka je tzv. pasení koníčků, při kterém se pokládají na bříška. Posilují tak své svaly, nacvičují držení hlavičky a trénují na přetáčení se ze zad na bříško. Pást koníčky by děťátka měla na tvrdé podložce, která jim umožní se zapřít. Zvláště ze začátku ale může miminko protestovat a plakat, proto svého miláčka motivujte. Ukazuje mu hračku, hlaďte ho, zkuste ho rozesmát, zkrátka pokuste se mu toto zprvu náročné cvičení co nejvíce zpříjemnit.

Chrastítko Fisher-Price pomáhá v rozvoji tělesného a smyslového vývoje.Chrastítko Fisher-Price pomáhá v rozvoji tělesného a smyslového vývoje.

Jak si poradit, když se děťátku na bříšku nelíbí?

Aby bylo pro děťátko pasení koníčků zajímavé, snažte se upoutat jeho pozornost. Jak na to? Barevnou hračkou chrastěte před hlavičkou svého miminka. Uvidíte, že mu zvědavost nedá a bude se snažit podívat, co to má maminka za zajímavý předmět.

Barevná zvířátka budou děti bavit i později, až zvládnou nejen pasení koníčků. Posílí si s nimi koordinaci zraku a pohybu rukou a až zjistí, že při zatřesení vydávají zvuky, objeví souvislost mezi příčinou a následkem.

Posilujte jemnou motoriku

Děti v raném batolecím věku nedokážou hned propojit to, co vidí, s tím, co dělají ručičkami. Jemná motorika potřebuje pro svůj vývoj čas a samozřejmě také procvičování. K tomu se hodí speciální hračky, které propojují zábavnou aktivitu s cílem, kterého má dítě svou snahou dosáhnout.

Stavění věže je prospěšné i zábavné.Stavění věže je prospěšné i zábavné.

Vývoj dětí v batolecím věku podporují například barevné věže z několika dílů. Když malý stavitel řeší, jak je na sebe poskládat, rozvíjí koordinaci zraku a rukou i schopnost řešit problémy.

Některé věže mají i něco navíc, třeba roztomilého medvídka, kterého lze poslat vnitřkem věže dolů, a svíticího kamaráda spouštějícího zvukové a světelné efekty. A to už je spousta zábavy s jednou hračkou, že?

Hrajte si se svým drobkem, ukažte mu, co má dělat. Pak ho nechte, ať si hračku prozkoumá, a mějte trpělivost, když se ze začátku nedaří, vždyť chybami se člověk učí. A nezapomeňte na pochvalu.

V jednoduchosti je síla

Existují hračky, které se na první pohled zdají jednoduché, ale poskytují rozmanité možnosti, jak si s nimi hrát a zároveň podněcovat různé oblasti dětského vývoje. Kroužky na tyči jsou zábavnou hračkou i přínosnou učební pomůckou.

Barevné kruhy nabízejí řadu aktivit.Barevné kruhy nabízejí řadu aktivit.

První aktivitou, ke které se tyto kroužky skvěle hodí, je procvičování spolupráce obou očí u opravdu malých miminek. Položte své zlatíčko na záda, vezměte do rukou některý z kroužků a pohybujte mu s ním ve zhruba dvaceticentimetrové vzdálenosti nad obličejem. Veselá barva upoutá pozornost a pohyb stimuluje zrakové vnímání.

Brzy se děťátko začne po kroužku natahovat, a tak bude procvičovat hrubou i jemnou motoriku. Uvnitř červeného kroužku se navíc nachází barevné kuličky, které chrastěním upoutávají další smysl – sluch. Malý objevitel sám pochopí a zapamatuje si, že legrační zvuk kroužek vydává, když ho uchopí do ruky a zatřese s ním.

Poslechněte si, proč je důležité posilovat koordinaci


Další tipy, jak si hrát s batolátky

  • Vyzkoušejte říkadla, do kterých dítě aktivně zapojte (tleskáním, pohyby ručiček apod.). Na internetu nebo na cvičení pro maminky s dětmi se jich naučíte spoustu. Mezi nejznámější patří asi Paci,paci, pacičky…
  • Čtěte společně dětské knížky. Lehněte si na záda, miminko položte vedle sebe a knížku rozevřete nad vámi, ať do ní oba vidíte. Popisujte obrázky, říkejte, jaké zvuky dělají zvířátka apod.

Jak si se svými dětmi hrají maminky z eMimina?

Jak si s dětmi hrajete vy? Dejte ostatním maminkám své tipy.

Článek vznikl za podpory společnosti Fisher-Price.

Váš příspěvek