Pokémon Go: Vše, co musí rodič vědět o novém šílenství

Možná máte pocit, že se vás nový fenomén vůbec netýká. Lovení barevných příšerek se ale od klasických mobilních a počítačových her pořádně liší. Proč by nové šílenství nemělo uniknout vaší pozornosti?

Zdroj: https://pixabay.com Zdroj: https://pixabay.com

Co je to Pokémon GO?

Vaše dítko netráví odpoledne doma nalepené na jedné z obrazovek, ba právě naopak. Taky máte co dělat nahnat svou ratolest večer domů? Pak se možná řadí k zástupu dětí (a dospělých), kteří propadli nové mobilní hře Pokémon Go.

Abyste chytili svého Pokémona, nestačí už sedět doma na sedačce. Pro svůj úlovek si musíte dojít. A pomocí GPS najdete pokémony prakticky kdekoliv - od města po les. Cílem je pochytat všechny, což se ne každému podaří. To ale nijak neumenšuje dětské nadšení.

Jak Pokémon Go funguje? Podrobný návod si přečtěte na Alík.cz.

Co na to maminky?

Rodiče už to mají s nadšením jiné. Jak píše Petule030 v diskusi Pokémon Go: „Viděla jsem včera ve zprávách, bez urážky, ale podle mě je to neskutečná blbost. " Jiní hře pomalu přichází na chuť. “Zatím nehraji, ale přijde mi to fajn,„ píše Penks. “Líbí se mi takové hry spojené trošku i s ‚reálným světem‘. Alespoň se děcka dostanou od počítačů ven."

Že děti musí za lovem pokémonů daleko od svých počítačů, se považuje za největší pozitivum návykové aplikace. Oproti klasickým počítačovým hrám mají děti navíc šanci poznat své spoluhráče tváří v tvář. To má samozřejmě své výhody i nevýhody. Jak tedy hru ukočírovat, aby byla bezpečná?

Máte strach, že jde jen o další vlnu nadšení, která brzy opadne? Než na popud svého potomka investujete do hračky Pokémon nebo oblečení s barevnými potvůrkami, podívejte se v místním Bazaru.

Pravidlo jedna: Cestování za pokémony

Pokémony najdete prakticky všude a zapálení hráči jsou schopni se za nimi vydat na nejkrkolomnější místa. To by pro děti platit nemělo. Než se dítě vydá na lov pokémonů, domluvte se, jak daleko má povoleno jít. Připomeňte, že by se nemělo toulat na opuštěném místě a za žádných okolností by se o odlov pokémonů nemělo pokoušet na cizím soukromém pozemku. Pokud jsou děti starší a nevyžadují váš doprovod, navrhněte alespoň hledání pokémonů ve skupině. Nejenže je lovení s vrstevníky bezpečnější, ale je to i větší zábava.

S cizinci se nebavím

Pravidlo o nemluvení s cizími lidmi slyšelo každé dítě tisíckrát. Sociální aspekt hry děti ale snadno přesvědčí, že je každý jeho kamarád - včetně dospělých, obzvlášť pokud patří do stejného týmu nebo obdivují sbírku malého hráče. Kromě známého pravidla můžete dohlédnout i na ochranu osobních údajů dítěte. Třeba tak, že nebude svou postavu pojmenovávat podle svým pravým jménem, ale jedině přezdívkou.

Koukej, kam šlapeš

Samotný lov pokémonů probíhá prostřednictvím zabudované kamery v mobilu nebo tabletu. Skrz tu lze vidět kreslené postavičky v reálném prostředí, což je nejen fascinující, ale i nebezpečné. Odřeným kolenům z nepozornosti nezabráníte. Dohlédněte však na to, aby se děti nepohybovali kolem rušných cest nebo třeba na parkovištích.

Pozor na zbytečné výdaje

Stažení hry nic nestojí. Jediným možným výdajem jsou virtuální předměty, díky které získají hráči ve hře výhodu. Ty si mohou koupit za reálné peníze nebo si je jednoduše zasloužit svými herními úspěchy. Odolejte loudění a zainvestujte raději do powerbanky. Pokémon Go čerpá nejen data, ale spolehlivě vyždímá i baterii, obzvlášť pokud dítě hraje se zapnutou kamerou. Takto zajistíte, že bude na příjmu i poté, co pokémony úspěšně odloví.

Co si o Pokémon Go myslíte vy? Dejte nám vědět v komentářích.

Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.

eMimino kartička

Témata článku

Přečtěte si také