Polyamorie: Láskyplný životní styl, nebo tolerovaná promiskuita?

Také máte občas dojem, že udržet si hezký partnerský vztah je docela fuška? Teď si představte, že v polyamorním vztahu byste měli partnerů hned několik. To je teprve makačka! Dnešní doba nahrává stále více otevírání tabu, a proto i tento typ vztahů můžete vídat ve společnosti častěji. Jaký je váš pohled na věc?

Polyamorie: Láskyplný životní styl, nebo tolerovaná promiskuita? Polyamorní vztahy mají ve společnosti své místo. Zdroj: Profimedia

Myslíte, že je možné milovat více osob najednou?

Polyamorie bývá velmi často zaměňována s otevřeným vztahem. Na rozdíl od otevřeného vztahu, kde jsou další známosti založené spíše jen na sexu, je polyamorie především (ale ne jen) o citovém poutu. Jak polyamorici říkají: „láska se nedělí, ale násobí“. Klíčovou zásadou ovšem je, že všichni zúčastnění partneři o sobě vědí a mezi sebou se akceptují, tolerují. A co když o někom dalším ti ostatní nevědí? Nenechte se zmást – jedná se jednoduše o nevěru. A ta je i mnohými polyamoriky odsuzována.

Slavní polyamorní

Slavná osobnost, kterou si v tomto kontextu asi mnoho z vás vybaví není nikdo jiný, než miliardář Karel Janeček. Ten rozvířil bulvární vlny již několik let zpět, kdy se veřejně k mnohoženství přiznával. V tu dobu jeho kontroverzní a do jisté míry necitlivé výroky vzbudily ve veřejnosti spíše nepochopení polyamorie.

To ale především v posledních dnech mění herečka Tereza Těžká. Jedna z hlavních protagonistek dokumentu V síti. Tereza na svém Instagramu otevřeně mluví o svých v celku třech vztazích. K jejímu manželovi Janovi se přidala ještě jejich společná partnerka Ania. V tomto složení žijí ve společné domácnosti. Detaily o třetím vztahu Tereza veřejně nesdílí.

Mezi další slavné patří i herečka Bella Thorne, miss Daniela Zálešáková nebo spisovatel Marcus Aubrey.

Žárlivost musí stranou

Asi každého monogamistu, který si zakládá na exkluzivních vztazích napadne, že žárlivost musí praskat ve švech. Je to věc, kterou musí každý ze zúčasněných vytěsnit, jinak by takové spojení nefungovalo. Opět polyamorní mantra: tolerance, tolerance, tolerance. V podstatě přejete stejnou lásku, kterou dostáváte vy, i těm ostatním. Stejně tomu tak je i s výčitkami. Jednoduše pokud potkáte polyamorika, bude to asi někdo, koho případná nezvyklost příliš nerozhází.

Tereza Těžká, se vyjádřila k žárlení v polyamorii: „Pokud žárlím, tak mi záleží jen na mně a bojím se, že partnera ztratím kvůli sobě, ne kvůli němu".

Polyamorička Magdaléna Šipka pro web Tiscali.cz řekla, že polyamorie prostě vyžaduje komunikaci. Když jste ve vztahu nuceni mluvit a věci si neustále vyjasňovat, můžete předejít vyhasnutí vzájemného pochopení.

Polyamorie i otevřené vztahy rozhodně procvičí vaše komunikační dovednosti. Zdroj: IngimagePolyamorie i otevřené vztahy rozhodně procvičí vaše komunikační dovednosti. Zdroj: Ingimage

Pavučina vztahůVyznat se v tom, jak propletené můžou být jednotlivé vztahy je častokrát oříšek. Ve finále ale opět platí, vše je na dohodě. Vyhovuje vám a všem vašim partnerům, že máte celkem klidně 10 souběžných vztahů? Pak není žádný problém. Jak je asi pochopitelné, polyamorní vztahy se bez značné dávky tolerance neobejdou. Uznávání genderové rovnoprávnosti je pak už v zásadě drobnost. Běžně se tedy setkáte i s homosexuálním propletením.

Napadá vás otázka, zda si jsou všechny vztahy rovny? Některý vztah může být těm ostatním nadřazený, ale nemusí – vše je o individuálním nastavení. Jsou i případy, kdy je jedna dvojice oficiálně sezdaná. Ani to nemusí ale znamenat, že je konrétní vazba silnější, než ty ostatní.

A co když přijdou děti?

I v polyamorních vztazích může dojít k tomu, že jeden z partnerů otěhotní. Je také možné, že monogamní pár, který už dítě má, se rozhodne pro žití v polyamorii. Jak tyto situace řeší?

Tereza Těžká říká, že v současné době je rozhodnutá děti nemít. Pokud by taková situace nastala u ní nebo její partnerky, dokáže si představit vychovávat dítě i ve vícečlenném vztahu.

Vědci se k výchově dětí v polyamorních vztazích staví většinou stejně, jako k výchově v tzv. duhových rodinách. Emoční zdraví dětí je prý nejen stejné jako v tradičních rodinách, ale v některých případech dokonce lepší. Mnoho dětí, které v takových rodinách vyrůstalo uvádí, že to brali jako přirozenou věc. Přesto se mnoho z nich v dospělosti rozhodlo ve svém případě pro monogamní vztah.

Děti z polyamorických vztahů jsou spokojené stejně jako ty v „běžných“ rodinách. Zdroj: IngimageDěti z polyamorických vztahů jsou spokojené stejně jako ty v „běžných“ rodinách. Zdroj: Ingimage

Praktické výhody a nevýhody vícečlenného vztahu

  • Možná vás samotné někdy napadlo, pokud by vás na placení nájmu bylo více, ušetřili byste – bingo. Polyamorní páry, které spolu sdílí domácnost jednoduše ušetří.
  • Zlato, dneska do kina nejdu, dávají fotbal. Komu se podobná situace ještě nestala? Polyamorici to v tomto směru mají snažší – nechce se na rande jednomu, dost pravděpodobně se bude chtít druhému, nebo třetímu, čtvrté a tak dále.
  • Gentlemani asi rádi pozvou svou slečnu na večeři nebo jí koupí květiny. Tak tady se krom lásky násobí i útrata. Přeci ostatní partnerky o podobné rande nepřijdou, že?
  • Miláčku dnes ne, bolí mě hlava. Žádný problém. Ten ale může nastat, pokud ženské elementy vztahu sladí své cykly. Pak mají prostě pánové (i dámy samozřejmě) útrum.

Jak to vidíme my?

Zuzce je polyamorie sympatická

Polyamorie mi vždy byla sympatická, líbí se mi, že člověk neklade všechnu naléhavost a očekávání na jednoho jediného partnera. Setkala jsem se proto s mnoha lidmi, kteří polyamorii praktikují a to v různých obměnách – manželský pár s dětmi, manželský pár bez dětí, dvě ženy, kluk s holkou, kteří spolu randí již od střední školy a postupně se jejich vztah otevíral.“

„Nejvíc na všech obdivuji právě otevřenost, se kterou o svých vztazích mluví, i když se často potkávají s kritikou. Ale asi každý, kdo se pro polyamorii rozhodne, své vyprávění zakončuje jednoduchým – polyamorie není pro každého, nechceme změnit společnost, nám to takto vyhovuje.

Naty neodsuzuje, ale sama si to neumí přestavit

„Nikdy jsem nechápala, proč by měl být někdo odsuzovaný za to, že se jeho vztahy, orientace nebo třeba vnímání pohlaví liší od zavedené většiny. Co víc, odsuzuju všechny projevy nenávisti vůči takovým lidem. A polyamorie není vyjímkou.“

„Svým způsobem obdivuji, jak si polyamorici dokážou nastavit své hranice tolerance. Osobně bych ale do vícečlenných či otevřených vztahů nikdy nevstoupila. To by mé nastavení pro monogamii a exkluzivitu neuneslo.“

Za jakých podmínek byste na takový vztah přistoupili?

Autor:

Naty k práci v eMiminu přišla jako slepý k houslím ještě během studia. Láska k psaní drobných textů na sociální sítě ji neopouští, ale sem tam přičichne i k nějakému článku. Potkáte ji hlavně na Arome.cz a mimo redakci třeba v kavárně, nebo vás mine na skatu na Letné. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...