Porod během staletí: Morfium, kleště a vysoká úmrtnost

Přivádění dětí na svět je přirozenou součástí života, ale v průběhu let se k němu přistupovalo vždy trochu jinak. Jak se porod vyvíjel od počátku 20. století po jednotlivých desetiletích?

Porod během staletí: Morfium, kleště a vysoká úmrtnost

1900


Porod většinou probíhal v domácím prostředí, nemocnice tehdy ještě nebyly tolik rozšířené a moderní medicína teprve v plenkách. Rodičkám pomáhaly porodní báby (asistentky), ale ty postupně nahrazovali doktoři, tedy hlavně v bohatších rodinách. A anestetika či léky na bolest? Existovaly, ale používaly se velmi ojediněle. Děti se zkrátka rodily přirozenou cestou bez podpůrných prostředků.

1910


Většina dětí stále spatřila světlo světa doma, za asistence porodní báby nebo doktora. Postupně však začaly vznikat první porodnice. Rodičkám se pro úlevu od bolesti podávalo morfium, ale často je uspalo i na celou dobu porodu. To bylo také bohužel častým důvodem úmrtí maminky i dítěte.

1920


Ve dvacátých letech došlo v medicíně k velkým pokrokům. Na porod v porodnici už standardně dohlíželi vystudovaní doktoři – a nebáli se experimentovat a urychlovat jej. Ručně napomáhali k rozevření děložního čípku, prováděli nástřih a následné zašití. K vytažení dítěte se často používaly kleště a ani s tišícími léky se příliš nešetřilo.

1930


V tomto období už se v porodnici narodilo přes tři čtvrtě dětí. Přestože se rozvíjel obor porodnictví, docházelo k různým porodním zraněním způsobeným zbytečnými zásahy do přirozeného procesu porodu. Nezřídka kvůli nim novorozenec zemřel. Rodičky byly „nadopovány“ morfiem a mnohdy se stalo, že si jej kvůli tomu vůbec nepamatovaly.

1940


Po skončení druhé světové války nastal obrovský baby boom. Medicína byla zase o krok napřed a při porodu lékaři používali méně invazivní metody než doposud. Navíc docházelo k určité osvětě z oblasti sexuality, a tak byly ženy informovanější o tom, jak fungují jejich reprodukční orgány.

1950


Kluk, nebo holka? Tak to bylo pro maminky překvapení stále až do poslední chvíle. Ultrazvuk už se sice používal, ale zatím pouze pro zjištění zdravotních problémů a ne pohlaví dítěte.

1960


Největší novinka této dekády? Monitorovací systém sledující ozvy miminka během porodu. V rámci poporodní péče se užívala antibiotika a úmrtí maminek i dětí konečně začala výrazně klesat. Světlo světa spatřila také první antikoncepční pilulka.

1970


Sedmdesátky nabídly rodičkám větší možnosti úlevy od porodních bolestí. Ale už žádné morfium a porod v bezvědomí! Používaly se různé formy relaxace, dechová cvičení, hypnóza, vodní lázeň a poprvé také epidurál.

1980


Epidurál si v osmdesátých letech nechala píchnout více jak polovina žen. Na popularitě opět získaly porodní asistentky, které pomáhaly rodičce během porodu. Maminka také poprvé mohla slyšet srdíčko miminka díky tzv. Dopplerovu ultrazvuku. Porodnická péče už byla na velmi slušné úrovni.

1990


Konečně se rodičkám více naslouchalo a jejich přání ohledně způsobu porodu se začala respektovat. Také vyšetření v těhotenství se posunula o level výše. Pro zjištění případných genetických vad plodu sloužila metoda amniocentézy, tedy odběru plodové vody. Stejně tak už si maminka mohla nechat díky ultrazvuku říct, zda čeká holčičku, nebo chlapečka.

2000


Velmi se rozšířil porod formou císařského řezu, v USA takto přišlo na svět hned 30 % všech miminek. Těhotné se pak mohly pokochat svým děťátkem už v bříšku – a to formou 3D a 4D ultrazvuku. V porodnicích se pak bezprostředně po porodu novopečeným rodičům dopřávala jedinečná chvilka o samotě s miminkem – tzv. bonding.

2010


A co moderní maminky? Možností, jak přivést dítě na svět, jak si ulevit od porodních bolestí a jakou péči poskytnout rodičkám, je stále více. Přečtěte si příběhy z porodů v deníčcích na eMiminu.

Článek čerpá z tohoto zdroje s důrazem na porodnictví v USA.

Jak to bylo dříve? Přečtěte si deníček Od vrátnice do sálu.

Jak rodily naše (pra)babičky?

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Porod - jak to bylo za našich prapra...babiček?

3.1.20 18:34
1365

Porody našich maminek či babiček

3.1.18 13:11
99

Těhotenství našich maminek a babiček

18.10.15 18:35
41

Co vám o porodu vyprávěly vaše maminky a babičky? Svěřte se nám do komentářů!

Autor:

Vášnivá cestovatelka, milovnice jógy a dobrého zdravého jídla. Pro eMimino píše už pěkných pár let. více

Témata článku

Přečtěte si také

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

 • 21.05.18
 • komerční sdělení
Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle jednoho krásného dne sedíte u bezkofeinové kávičky, k tomu doplňujete energii dortíkem, funíte a probíráte s kámoškou, jak...

Přijeli jsme z porodnice. A co teď?

Přijeli jsme z porodnice. A co teď?

Přivezli jste si malý uzlíček domů... a propadáte panice co vlastně moje miminko potřebuje? A nezblázním se z toho? Nenechte na sebe padnout splín a hlavně hodně odpočívejte. Pořad Maminy s...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1226
11.9.17 18:54

@iila

super, díky :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1237
11.9.17 13:58

@iila to je samozřejmě pravda, ale nějaké ty mladé manželky vyjmenované po sobě, zejména pak sem tam datem spojené i s nějakým tím dítětem, to najdete. Jinak to samozřejmě byla řečnická figura. Podstatné je, že původní porody doma opravdu nebyly ódou na síly přírody, ale život ohrožujícím (a beroucím) podnikem. Konečně, stačí se podívat na úmrtnost žen a novorozenců tam, kam ti oškliví doktoři s těmi zlými porodnicemi ještě nepřišli a rodí se „postaru“. Afrika i Asie nabízí spoustu takových „přirozených“ míst. Hádám, že ani jedna dogmatická domarodka by s Fatimou v chýši měnit nechtěla.

Což pochopitelně není argument proti dnešnímu západnímu domácímu porodu. Ale nelze si ty porody prabáb idealizovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1756
11.9.17 13:26

@M_Vladim @elibro Na náhrobních kamenech ale moc často nebývá příčina úmrtí.

Příspěvek upraven 11.09.17 v 13:28

 • Zmínit
 • Nahlásit
1756
11.9.17 13:25

@ASAndrea Ale jistě, samozřejmě, že tam nechodily všechny. Navíc v tom 19. století měly ještě porodnice špatnou pověst - byly to takové experimentální ústavy, porodnictví byl celkem nový lékařský obor a jen málo žen se chtělo nechat odrodit lékařem - mužem, takže tam zpočátku chodily hlavně ženy chudé, svobodné nebo špatné pověsti a doktoři se na nich vše učili (a to nemluvím o zde již zmíněné horečce omladnic). Až později, stále ještě v 19. století, začali někteří porodníci lákat do svých ústavů i ženy vdané a dobře situované.
Paralelně s porodnicemi samozřejmě stále fungovaly porodní báby, ranhojiči a také lékaři, kteří všichni chodili k rodičkám domů - lékaři ovšem byli dost drazí, 3-4× dražší než porodní bába. A ty tajné vchody u Apolináře - je možné, že byly využívány i pro ženy, které chtěly potratit, původně byly ale normálně pro rodičky, v tom 19. stol. nebylo moc „in“ rodit v porodnici, ženy nechtěly, aby se to o nich vědělo.
Jo a spletla jsem datování, první porodnice v Čechách byla už na konci 18. století - 1790 u Apolináře.
Zdroj informací - knížka Tělo mezi medicínou a disciplínou, čtení nejen o porodech, ale taky třeba o vzniku očkování, doporučuju.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
11.9.17 10:28

@iila

jenže tyhle porodnice se draze platily. Proto moje bábi musela rodit doma, porodnice v té době byly spíš pro vyvolené nebo fungovaly jako „zatracovny“ - kde se potrácely děti. I dnešní Apolinář má ještě tajné vchody pro dřívější movité ženy, které chtěly podstoupit interupci.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1756
10.9.17 22:59

První porodnice 1910, jo? A v které zemi? V Čechách se totiž první porodnice s lékařskou péčí objevily v 19. století, a už předtím byly ústavy, kam mohly ženy přijít slehnout.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3374
10.9.17 22:26

@elibro :palec: :palec: :palec: lépe bych to nenapsala

Příspěvek upraven 10.09.17 v 22:26

 • Zmínit
 • Nahlásit
13332
10.9.17 12:34

@elibro
:palec:
Ještě bych položil nejspíš čistě akademmickou otázku pro autorku:
Víte jaký je princip dopplera? ;)
edit: Ad ten hřbitov: edukativní a smutný. Nahnal bych tam nejen autorku. :?

Příspěvek upraven 10.09.17 v 12:37

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
10.9.17 09:26
 • Zmínit
 • Nahlásit
1237
10.9.17 07:25

Tohle blábolení psal proboha kdo?? Tohle že je historie porodnictví? Obrovská úmrtnost při domácích porodech před porodnicemi - nic? Horečka omladnic v porodnicích - nic? Odent - nic? Skutečná a dlouhá historie CS - nic? Nesmírný pokles úmrtnosti, jakmile si doktoři všimli, že si musí umýt ruce - taky ne-e? A jako představovat takové kleště - mmch pokud vím, tak MNOHEM starší pomůcku, než uvádíte, jen jako něco, co děti zraňovalo, to je dost hustý kafe. Oni to totiž předkové vymysleli k tom, aby děti zachraňovali. A to se taky dělo. A jakkoli dneska je paleta technik mnohem širší a kleště jsou tak stále diskutabilnější, děje se to i tak furt.
A s hypnózou u porodu přišli už ve 30.letech 20.století.

Možná, než se příště autorka sjede kafem a začne se rozplývat nad „zkrátka porodem bez podpůrných prostředků“ našich prabáb, by se měla jít projít na nějaký hřbitov z přelomu 19. a 20. století. Je to edukativní.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5854
9.9.17 14:15

Rodila jsem 1989,2001,2014 v naší republice a všechno mi to přišlo na stejný brdo, tedy. Všechny 3 děti spodem bez císaře.

Příspěvek upraven 09.09.17 v 14:17

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
9.9.17 13:08

Moje babička - porody 1949, 1952 a 1959. Přežila jen moje máma (1949). Všechny porody vedené doma s porodní bábou - jedna nepoznala klasickou žloutenku, tak kluk zemřel, další porod veden kleštěmi, zmáčknuta hlava, doživotní retardace, přežila 3 roky. Moje máma měla sakra štěstí…

 • Zmínit
 • Nahlásit
2680
9.9.17 10:49

Inu, dle toho článku bych chtěla rodit maximálně v roce 1900…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
8.9.17 19:37

No já nevím, ale já jsem rok 79 a co vím z vyprávění, tak o epiduralu si mohla moje matka nechat zdát, v porodnici v Čeladné v tom roce se jelo ve velkém - kleště a skok na břicho. Prý se tam nikdo s nikým nes*al. Moje 1.dítě se narodilo v roce 2000 v NJ a tam se dávaly tablety jak na běžícím pásu. Tehdá tam byly 3 vykachlíkované kóje na porody (jako dobytek na dojení si tam člověk připadal) a sestry seděly u kafíčka. Péče žádná. Hnus. Teď už se to tam prý změnilo, ale nevím, už jsem tam nebyla.

 • Zmínit
 • Nahlásit
235
8.9.17 17:21

Kdo tohle psal? Ani minimum základních vědomostí o historii

 • Zmínit
 • Nahlásit
1324
8.9.17 13:33

Hm, tak teď ještě sepsat něco, co by odpovídalo porodnictví v Československu. :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
19716
8.9.17 10:57

Porodní báby nebyli žádný asistentky

 • Zmínit
 • Nahlásit
898
7.9.17 21:33

No, nevím, ale o epidurálu jsem coby těhotná nikdy neslyšela, to samé o ultrazvuku..Porody v roce 1979 a 1983.

 • Zmínit
 • Nahlásit
430
7.9.17 09:51

1990 se přání rodičky začaly respektovat? Kde? Nesměl být otec u porodu, do porodnice se smělo jen v návštěvních hodinách a o rutinně provedených nástřizích nemluvě, lékaři se chovali k ženám jako ke kusu zvěře. Volba polohy? Pěkně na zádech a přivázat nožičky maminko, aby jste nám neutekla. Skákání po břiše, Kristelerova exprese a to co vám píchnuli do žíly? To se rodička nikdy nedozvěděla. Alespoň to mi řekla moje mamka a tchýně. Vždyť ještě dneska to v některých porodnicích vypadá jak na kravíně.

Příspěvek upraven 07.09.17 v 09:55

 • Zmínit
 • Nahlásit
13332
7.9.17 08:39

Cože? Než příště napíšete takovouhle chronologii, tak aspoň jedno povinné čtení - Ignác Filip Semmelweis:
https://cs.wikipedia.org/…p_Semmelweis
;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
339
7.9.17 06:25

Vsem doporucuji se na internetu v anglictine podivat na serial bbc call the midwife. jsou to zfilmovane vzpominky jedne porodni asistentky, ktera v padesattych letech pracovala v londyne. jeji vzpominky vysly i jako kniha a je to velmi poucne. rodilo se prevazne doma a porodni asistentky byly dukladne vyskolene a pripravene na vsechno. po porodu matky kazdy den navstevovaly a hlidaly zdravotni stav jeji i ditete. na bolest nebylo nejdrive nic, pozdeji rajsky plyn. kdyz byl problem, zavolaly doktora nebo rovnou sanitku.

 • Zmínit
 • Nahlásit
35845
7.9.17 06:16

Referát žákyně základní školy?

 • Zmínit
 • Nahlásit