Dříve nepředstavitelné požadavky rodiček jsou dnes naprostou rutinou, říká lékařka

Žijeme v době, kdy si rodičky mohou samy určit v jakém prostředí chtějí rodit. A porodnice se jim snaží maximálně vycházet vstříc. Tedy alespoň to tak funguje v porodnici ve Slaném. Primářky tamního gynekologicko-porodnického oddělení paní doktorky Markéty Matouškové jsme se zeptali, proč je dobré mít připravený porodní plán a zda je na místě se obávat porodu v době covidové.

Dříve nepředstavitelné požadavky rodiček jsou dnes naprostou rutinou, říká lékařka Porodní plán: Nebojte se říci si, jak chcete rodit. Zdroj: Ingimage

Máte za sebou dlouholetou praxi. Můžete tak zhodnotit, jak se změnily požadavky rodiček v posledních letech? Jsou novodobé maminky „náročnější“?

Ano, za posledních cca 10 let se požadavky rodiček změnily hodně. Ale myslím, že je to dobře. Dříve byly ženy v tomto ohledu velmi pasivní, bály se na cokoliv zeptat. Samozřejmě, pro zdravotníky to bylo pohodlnější. Dnes si těhotné ženy hledají informace na internetu, jsou informovanější a chtějí rodit podle „svých představ“. Pro zdravotníky to znamená, že musí nastavit bezpečnou hranici tak, aby vyšly rodičkám co nejvíce vstříc, ale zároveň neriskovali zdraví žen i nenarozených dětí.

Takže pro rodičky je to vlastně dobře, ale zdravotníkům to přináší spíše komplikace?

To nelze tak úplně říct. Musíme často více a do podrobností vysvětlovat naše postupy, najít si k rodičkám a doprovodu cestu, být mnohem více empatičtí i asertivní. Dříve nepředstavitelné požadavky rodiček jsou dnes naprostou rutinou. Na druhou stranu, porod je velmi intimní věc a každá žena by si jej měla co nejvíce „užít“ v rámci možností. Proto je naší snahou zajistit ženám takové prostředí, ve kterém se budou cítit dobře, ale zároveň jsou stále pod odborným dohledem.

Jaká přání nejčastěji rodičky mají? Můžete uvést příklad?

Tak prakticky každá žena touží mít doprovod u porodu, to už není ani nic zvláštního. Ale stále více žen si přeje, aby otec dítě přestřihl pupečník, chtějí mít co největší soukromí u porodu, možnost vybrat si polohu při tlačení. Většina rodiček si přeje bonding, to znamená, že dítě se po porodu hned neomývá, ale přiloží se na matčino tělo. Dříve například nebylo možné, aby dítě bylo s matkou na jednom pokoji, dnes je to standard. A samozřejmě téměř každá žena touží své dítě kojit a vyžadují maximální podporu kojení.

Přiložení dítěte po porodu kdysi nebylo samozřejmností. Zdroj: ProfimediaPřiložení dítěte po porodu kdysi nebylo samozřejmností. Zdroj: Profimedia

V současné době je časté, že si ženy sepisují porodní plán. Vy sama to rodičkám doporučujete?

Ano, určitě. Pacientky sama v těhotenské poradně vyzývám, aby se dopředu vyjádřily písemně nebo ústně, pokud mají nějaké obavy a přání. Někdy dostanu jen okopírovaný text z některých internetových stránek, jindy si sestaví porodní plán samy. Diskuse nad plánem může být na pár minut i hodin. Většinou se dokážeme domluvit tak, aby byly spokojené obě strany.

Co je to vlastně porodní plán. Jak bychom to mohli definovat?

Porodní plán je pro mě určitá představa laika – rodičky, jak by si představovala ideální průběh porodu a šestinedělí v porodnici.

Je u vás v porodnici běžné, že si ženy přinesou porodní plán?

V naší porodnici se setkáváme s porodním plánem v písemné podobě asi u 20 % rodiček. Takže běžné to není, ale výjimečné také ne.

Jste zastáncem toho, aby se ženy u porodu cítili u vás jako doma. Co pro to děláte?

Tak je potřeba říci, že jsme malá porodnice v městské nemocnici na malém městě. Personál se s mnoha rodičkami zná i z jiného prostředí. Mám poměrně mladý tým lékařů i porodních asistentek, ty starší jsou zase o to víc zapálené a zkušené. Snažíme se, aby se ženy nemusely zbytečně bát, aby cítily naši podporu a důvěřovaly nám. A myslím, že se nám to daří. V podobném duchu pracují i sestry na novorozeneckém oddělení a pediatři. Ten přístup je zkrátka velmi důležitý.

Připravte si porodní plán. Zdroj: IngimagePřipravte si porodní plán. Zdroj: Ingimage

Už téměř rok žijeme v době „covidové“. Jak se změnily porody a přístupy žen i personálu v tomto „rizikovém“ období?

Určitě se ženy více bojí. Musíme je opakovaně ujišťovat, že se o ně postaráme, i kdyby byly nakažené. Jsem upřímně ráda, že mohou mít u porodu doprovod, toho se ženy obávají nejvíc. Na jaře to nějakou dobu nešlo a byly z toho opravdu nešťastné. Jsem ráda, že tato etapa už je za námi a nyní je doprovod povolený.

Sice jsme ještě neobnovili návštěvy na oddělení šestinedělí, o to více maminky používají mobilní telefony na komunikaci s rodinou. Z druhé strany mám ale také pocit, že se více mohou soustředit na soužití s dítětem, na kojení i odpočinek. Když dříve za rodičkou přicházela jedna návštěva za druhou, měla jsem někdy pocit, že se z ní stává tak trochu štvané zvíře.

To chápu. Paní doktorko, a ještě mě napadá, může si dnes žena vybrat, v jaké poloze chce rodit?

Pokud se jedná o fyziologický porod dáváme ženám možnost vybrat si v jaké poloze budou rodit. Sama docházím na cvičení pro těhotné a nacvičujeme nejčastější polohy. Velmi se mi to osvědčilo. Pro porodníka je z druhé strany o něco náročnější při některých polohách chránit hráz, pokud chtějí porodit bez nástřihu.

Cvičení pro těhotné může vyjasnit polohu, při které budete rodit. Zdroj: ShutterstockCvičení pro těhotné může vyjasnit polohu, při které budete rodit. Zdroj: Shutterstock

Některé ženy i přesto všechno chtějí rodit doma. Jaký je váš názor na tento „trend“ z pohledu lékařky?

Pracuji jako gynekolog a porodník už 22 let. Zažila jsem krásný porod s hudbou a aromaterapií v různých polohách, který jsem musela ukončit akutním císařským řezem nebo kleštěmi. Tím chci říct, že přání rodičky je jedna věc, ale jde především o zdraví její i dítěte. Jsem rozhodně zastáncem porodu v porodnici. Pokud chce žena rodit doma, má na to právo a za své konání nese zodpovědnost. Stejně tak i zdravotníci, kteří jí chtějí s domácím porodem pomáhat. Já to tedy nedoporučuji. V našem kolektivu není žádná porodní asistentka ani lékař, kteří by odváděli porody doma.

Jaké vnímáte obecně nedostatky v českém porodnictví? Co by se podle vás mělo do budoucna zlepšit?

Chybí nám tu hlavně dostatek lékařů a porodních asistentek. Obecně mohu říct, že je málo lékařů – mužů. A o to víc pak musíme sloužit a jsme samozřejmě unavenější. Hrozí kvůli tomu syndrom vyhoření. A platy zdravotníků také nejsou odpovídající. Mnoho lidí vidí plat zdravotníka, ale neuvědomují si, kolik to obnáší přesčasů. A čas na sebe a svou rodinu je v dnešní době k nezaplacení.

A ještě na závěr se musím zeptat. Je na místě, aby se ženy bály jet do porodnice kvůli covidu?

Budoucí maminky se toho obávat vůbec nemusí. Pokud budu mluvit za slánskou porodnici, máme pro ně připraven speciální porodní box, dostatek ochranných pomůcek. S covid-pozitivními rodičkami jsme se už mnohokrát setkali, máme dostatek zkušeností a zaběhnuté postupy. S komplikovanými případy nám vypomohou centra ve velkých pražských porodnicích. Téměř všechny rodičky, které byly pozitivní, porod i poporodní období zvládly velmi dobře. A to včetně kojení. Není se tedy čeho obávat.

MUDr. Markéta Matoušková, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení, Nemocnice SlanýMUDr. Markéta Matoušková, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení, Nemocnice Slaný

MUDr. Markéta Matoušková

primářka Gynekologicko-porodnického oddělení, Nemocnice Slaný

Po ukončení studia na II. LF UK nastoupila MUDr. Markéta Matoušková na porodnické oddělení nemocnice Kladno. V roce 2000 složila 1. specializační atestaci z oboru gynekologie-porodnictví a v roce 2003 nastoupila do nemocnice Slaný na pozici sekundárního lékaře. V roce 2007 získala specializovanou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání v oboru gynekologie-porodnictví.

Během své bohaté praxe získávala zkušenosti v gynekologické ambulanci RHG Kralupy nad Vltavou, několik let byla zaměstnaná jako lékař kliniky fetální medicíny Gennet v Praze a od roku 2015 působí jako primářka na gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice Slaný.

 • Certifikáty – superkonzilární ultrazvukové vyšetření v průběhu prenatální péče
 • Fetal medicine foundation London - licence pro provádění prvotrimestrálního
  screeningu
 • Fetal medicine foundation London – licence pro provádění screeningu ve 20. týdnu těhotenství
 • Vedoucí lékař ambulance pro rizikové těhotné při GPO Nemocnice Slaný
 • Vedoucí lékař ultrazvukové ambulance při GPO Nemocnice Slaný

Porodní plán u porodu

Hlasovalo: 45
Porodní plán u porodu

Paní primářka Matoušková se snaží ženy podporovat v tom, aby si připravily porodní plán, ve kterém zmíní svá přání a požadavky. Jak jste na tom byly vy, měly jste porodní plán, nebo jste to nechaly osudu?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
19709
11.4.21 14:09

Škoda, že paní primářka už nepíše o tom, že mnoho žen, které se rozhodnou rodit doma, to nedělají ze zábavy nebo proto, že to jsou lesany. Ale proto, že mají takové zkušenosti z předchozích medicínsky vedených porodů v porodnici a porodní trauma, že jim nic jiného nezbývá.

Bohužel to, co popisuje ona jako standart ( porodní přání, bonding, volba porodní polohy aj.) je v mnoha českých porodnicích pořád ještě tabu. A nebo věc, kterou si rodička musí vybojovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1901
10.4.21 11:34

Za porod doma nese zodpovědnost žena a zdravotníci, kteří jí pomáhají. V pořádku.

Za porod v porodnici nese zodpovědnost žena a zdravotníci, kteří jí pomáhají. V pořádku.

Bohužel v té porodnici v praxi není na prvním místě ta žena.

 • Zmínit
 • Nahlásit
7
9.4.21 18:21

@Lucie_Sx Myslim, ze se neodpira. Prectete si to znovu. To, ze na zaklade vlastni zkusenosti porody doma nepovazuje za bezpecne, je vec jina.

 • Zmínit
 • Nahlásit
13196
9.4.21 08:15

Já když si vzpomenu za jakých podmínek rodily naše maminky a babičky. Jak mi mamka vykládala o porodech - semnou to byla rychlovka, málem jsem se narodila na schodech, ale s bráchou ležela 18hodi na chodbě na lůžku, protože nebylo místo a jak na vše byla sama i po porodu. Miminka se ukazovala z okna :nevim: Já sama byla tak štastná, že tam nejsem sama :srdce:

Souhlasím s nedostatkem personálu a jeho podhodnocením. Ale jak je to možné? Ročníky se naplní, ono dostat se na studium Porodní asistentky není žádná legrace, studium také náročné a to i časově - tolik hodin neplacené praxe 8o tak kam ty holky pak utíkají? :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
930
8.4.21 13:32

Podle mě jsou opravdu ty požadavky ale z velké části hloupé. Chirurgovi snad taky nekecám do operace slepáku, ne?

 • Zmínit
 • Nahlásit
10530
7.4.21 23:04

Velka skoda, ze primarka tolik zduraznuje, ze u nich nejsou zadne PA, ktere vedou domaci porody. Tyto jsou totiz velmi zkusene a znaji postupy, na ktere se „v dosahu salu“ uplne zapomina a mladsi personal je nema kdo naucit. Tyto znalosti se postupne ztraci. Je to velka skoda.
Stejne tak i to, ze i doma rodici zena ma dle prava narok na zdravotni peci a pani primarka se svymi vyroky pridava na stranu tech, kdo jim tuto peci odpira.
Vice tolerance by to chtelo.

 • Zmínit
 • Nahlásit