Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19 u staršího syna Šímy. Jsou české porodnice na koronavirus připravené? A jak celou situaci rodina zvládá?

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19 Šťastná maminka s čerstvě narozenou Emičkou. Zdroj: Hana Koutná.

Hanka byla ještě donedávna nedílnou součástí našeho eMimino týmu. Před pár dny se stala šťastnou dvojnásobnou maminkou. Plánovaný porod císařským řezem sice proběhl dobře, ale po psychické stránce byl pro Hanku mnohem náročnější, než tomu bylo poprvé. Rozhovor jsme dělali po telefonu krátce poté, co ji propustili z porodnice.

Hani, popiš nám, prosím, co všechno předcházelo tvému porodu? Jak jste se dozvěděli, že je Šíma pozitivní na Covid-19?

V sobotu odpoledne (5. září – pozn. red.) jsme dostali informaci z vedení školky, že jedna z paní učitelek je pozitivní na koronavirus. Všechny děti hygiena obratem zaregistrovala k odběrům, a tak jsme jeli hned na Bulovku na testování. I když byl Šíma naposledy ve školce 31. srpna, měl slabou bílou rýmu a nechtěli jsme nic podcenit.

Musela jsi vzhledem k naplánovanému porodu také na testy?

Ano, shodou okolností jsem byla na testech na Covid-19 také v neděli, tedy dva dny před porodem. Je to opatření povinné pro všechny maminky, které do porodnice v Podolí nastupují na plánovaný císařský řez. Moje výsledky přišly ještě před nástupem do porodnice a byly negativní. Považovala jsem tedy potvrzení Šímova testu, s kterým jsem nonstop, pouze za formalitu. O to větší překvapení bylo, když jsem se v pondělí večer v devět hodin dozvěděla, že je syn pozitivní. Zprávu jsem dostala ani ne dvanáct hodin před plánovanou operací.

Už je na světě! Zdroj: Hana Koutná.Už je na světě! Zdroj: Hana Koutná.

Sestřičky nejdřív přijaly informaci s klidem, ale po konzultaci s lékařkou mě v noci okamžitě převezly na izolační pokoj se speciálním režimem. Tady například musí všichni používat respirátor FFP2. Lékaři a sestřičky, kteří se o mě starali, nosili ochranný oděv, rukavice, brýle a štít. Izolační pokoj měl ještě druhou místnost, kde se musel personál dle konkrétních pokynů oblékat a svlékat, než za mnou šel. Měla jsem jednorázové nádobí a vše se okamžitě likvidovalo. Celý den jsme hodně větrali. Ráno před operací jsem šla na opakovaný test. Byl opět negativní.

Jaká opatření teď panují v porodnici?

Opatření se mění každým dnem. Vzhledem k tomu, že jsem byla na izolačním pokoji, nevím, jak to probíhá na běžných pooperačních pokojích nebo na oddělení šestinedělí. Co vím – všichni v budově nosí roušku a je zákaz návštěv. Otcové u porodu zatím být mohou. Můj manžel nesměl, protože je rizikový stejně jako já, když pobýval v domácnosti s infikovaným pacientem. Emu také testovali, je negativní. Ale od narození byla pro jistotu v separační místnosti a boxu, který je oddělený od dalších miminek. V den, kdy se narodila, mi ji na pokoj přivezli jednou, další den dvakrát. Častěji to prý nešlo.

Pociťovala jsi u lékařů a sester nervozitu, nebo obavy ze současné situace?

Zdravotnictví je služba a vše je primárně o lidech. Musím říct, že na příjmu i na JIPce jsem narazila na extrémně milé a hodné sestřičky. Podporovaly nás a byly ochotné. Nervozní možná byly, vždyť mají také rodiny, ale nedávaly mi to jako rizikové pacientce nijak najevo. Že sem chodí ženy nemocné nebo s podezřením na covid, je prý na týdenním pořádku.

Trochu opačný pocit mám z doktorů. Komunikace nebyla tak skvělá, jako u prvního porodu se Šímou. Na spoustu informací jsem se musela doptávat. Například jsem vůbec nevěděla, že pacienti s podezřením na koronavirus by měli být co nejdříve propuštěni domů. Přišlo mi, že odejít z nemocnice dva dny po císaři je trochu kruté, ale z lékařského hlediska prý bezpečné. Po psychické stránce to bylo pro mě hodně náročné také proto, že manžel nemohl být u porodu se mnou.

Lékařka mi mé brzké propuštění později po telefonu odůvodnila tím, že chrání personál i ostatní maminky a děti. Proto se snažila veškerá vyšetření, která se týkala mě i malé, co nejvíce urychlit.

Emička podruhé. Zdroj: Hana Koutná.Emička podruhé. Zdroj: Hana Koutná.

Narodila se ti zdravá Ema a Šíma je nakonec bezpříznakový. Co vás nyní v nejbližší době čeká? Karanténa a další test?

Ano, Šíma je bezpříznakový, nic mu prakticky není. Je v domácí karanténě. Podle instrukcí pediatra má být deset dní doma. Pokud nebude mít žádné příznaky, je považovaný za vyléčeného. Mé dva testy byly negativní, ale v desetidenní izolaci jsme i přesto celá rodina.

Dva dny po porodu nás s malou propustili domů. Rozhodli jsme se, že s Emičkou pro jistotu zůstanu v izolaci bez manžela se synem. Příbuzná nám půjčila a připravila byt v Letňanech, kam jsme se přesunuly. Zajímavostí je, že všichni, kteří jsme za poslední týden se Šímou byli ve styku – manžel, děda, i paní na úklid, která uklízela celý dům, jsme negativní…

Máte podobné zkušenosti z porodnice jako naše Hani? Podělte se o ně v komentářích pod článkem, diskusích a deníčcích!

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3072
26.9.20 09:25

@svapi asi jim nešlo o to aby nenakazila dítě, ale bylo pro ně obtížné k ní chodit v obleku a dělat ty specialni opatření častěji. Muselli by se furt svilkat, oblikat, desinfikovat a spotřebovali by na to materiál..prostě na to neměli čas a prachy. A to nebylo fér

 • Zmínit
 • Nahlásit
60
20.9.20 14:32

Ženy, dítě má právo na nepřetržitý kontakt se svym zákonným zástupcem, tedy pokud se maminka nemůže po císařském řezu starat o své dítě, má právo tak učinit otec, nenechte se dobrovolně připravovat o ty nejčtenější okamžiky, kdy vás dítě tak potrebuje❤️ covid, necovid🙏

 • Zmínit
 • Nahlásit
1133
19.9.20 23:15

Už by se konečně mohl přestat dělat z toho covidu takový humbuk

 • Zmínit
 • Nahlásit
2544
19.9.20 21:22

@Pidulka1991 já neřekla, že bych napsala stížnost jen kvůli separaci dítěte… :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
5484
19.9.20 20:19

@svapi fascinuje ne ten pochod myšlenek. To že ji nosili dítě 3× za dva dny je na stížnost, ale to že ji pustili 48h po vážně břišní operaci je vlastně v pohode :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2544
19.9.20 12:28

@Pennya přesně tak..navic mamince dítko stejně nosili, takže by ho nakazila i tak. Je to skutečně na stiznost.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3072
19.9.20 10:27

Pochopila bych to možna v připadě, kdy by matce nedělali testy a brali to jen podle jejiho syna. Ale dělali ji je dvakrát, pokaždé negativní, já bych teda v tomhle případě nebyla tak v klidu a nechápala bych ty opatření, které dělali. Vlastně se chovali jakoby pozitivní byla. Tak k čemu dělali ty testy??! když pak stejně byla v izolaci a chodili k ní v obleku..já bych si dítě v tomhle případě sebrat nenechala. Pokud by mi bylo dobře po císaři, chtěla bych ho u sebe a nazdar.

Příspěvek upraven 19.09.20 v 10:28

 • Zmínit
 • Nahlásit
2544
17.9.20 22:57

@kyticka86 já se nedivím manipulaci v oblecich, ale oddělení od matky. Kdyby byla pozitivní, tak by ji dítě sebrali na několik týdnů? Ne, nesebrali. A stejně, i přes to, že nevěděli, zda je pozitivní, ji dítě nosili, takže by k přenosu došlo i tím omezeným kontaktem, proto je to celé k ničemu a dítě bylo bez matky úplně zbytečně.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1824
17.9.20 22:44

@svapi Neni to vtip. V Cine tehdy (dnes uz asi ne, inkdyz tam je vse mozne..) oddelovali deti, protoze nevedeli, co Covid dela a jak je nakazlivy a vychazeli z dat SARS a MERS, proto ta 14denni karanténa..

Dnes uz jsme to „zkratili“ na pozitivni/negativni test a oddeleni tvalo 2 dny. Ackoliv dite i v te dobe videla. Navic oni lekari a sestry nevedeli, zda nejsou matka s dcerou nakazene (nebo jen jedna z nich). Takze manipulace s ditetem a matkou musela byt v oblecich a za velmi prisneho rezimu.

Dale o te nemoci vime kulove a o vlivu na miminka taky. A vyjadreni odborniku bych brala s rezervou. I sama WHO meni nazory jako ponozky.. Ale souhlasit se mnou nemusite, je to jen muj nazor a nemusime se shodnout :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2544
17.9.20 21:29

@kyticka86 to je vtip, ne? Zdá se vám v pořádku, že v Číně oddělují děti od matek na 14 dni? Přečtěte si vyjádření předních českých porodniku a pediatru, covid pro miminko není tak tragická událost, jako oddělení od matky na jakoukoli dobu, tečka. :cert:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1824
17.9.20 21:18

Ja lekare chapu. Proste nechteli riskovat, ze kdyby byla covid pozitivni, dite nakazi. Kdyz byly obe negativni, pustili je domu. Kdyby dite nakazila a ono zemrelo, tak byste tu zas vyskakovali, proc neudelali doktori vic a proc ji dite dali..

 • Zmínit
 • Nahlásit
16.9.20 16:59

Strašné

@svapi Taky bych napsala stížnost. Je to strašné. :,( :,(

 • Zmínit
 • Nahlásit
5484
16.9.20 14:17

Ta separace by mě až tolik netankovala(po sekci to není nic ne normálního), ale 2 dny po takové operaci domu 8o, masakr… Hlavně ať jste v pořádku, držím palce :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
381
16.9.20 13:43

Jsem zděšená, jak je tohle možný v dnešní době. 8o To se prostě nemá stávat… Hanko, přeju celé rodině, aby tohle období uteklo a byli jste brzo spolu, šťastní a zdraví!

 • Zmínit
 • Nahlásit
1675
16.9.20 13:24

Všemu rozumím, je mi jasné, že covid je neskutečná komplikace pro zdravotnický personál. Ale to oddělení dítěte mě taky zaráží, v dnešní době, kdy existuje tolik studií o tom, jak má být dítě co nejdříve s matkou, a to nejen kvůli podpoře laktace… Chápu, že po císařském řezu člověk nezvládne plnou péči o miminko, ale vidět ho za celý den dvakrát, to je ostuda. Opravdu hodně smutné, aneb jak naráz skočit o padesát let nazpět…

 • Zmínit
 • Nahlásit
2544
16.9.20 12:51

To je strašné. Dítě a matka jsou neoddelitelne, takze nějaké „častěji to nešlo“ by mě fakt nezajímalo. Napsala bych stížnost.

 • Zmínit
 • Nahlásit