Bude povinná školní docházka do 18 let?

O čem všichni mluví

Prodloužení povinné školní docházky až do plnoletosti? S tímto návrhem přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Argumentuje tím, že vzdělávání je důležité i po základní škole. Jak na tento nápad reaguje ministerstvo a odborníci?

* Se základním vzděláním je těžké najít pracovní uplatnění. Zdroj: Evgeny Atamanenko / Shutterstock, Inc.

Školní docházka do 15 let je podle Maláčové krátká

Povinná školní docházka je dosud omezena pouze na základní vzdělání. To se ale nelíbí ministryni Maláčové, která argumentuje tím, že naše populace stárne. Podle ní je ukončení školní docházky v 15 letech předčasné. To ostatně potvrzují i odborníci na vzdělávání a trh práce. Podle nich mají lidé, kteří dokončili pouze základní školu, obrovský handicap. Do budoucna by se tento problém mohl ještě prohlubovat, protože úzce specializovaných pracovních míst přibývá. Naopak poptávek po manuální práci je stále méně.

O vzdělání na eMiminu diskutujete

Přinesl by nový zákon komplikace?

Tomáš Feřtek z centra pro informace ve vzdělávání EDUin dodává, že zavedením povinné školní docházky na střední školy by se nic zásadního nezměnilo, naopak by se mohly objevit další komplikace. Například to, že střední školy by ztratily možnost vyloučit studenta.

Feřtek argumentuje také tím, že svůj účel nesplnilo ani zavedení povinné předškolní docházky. Naopak to některým mateřským školkám a rodinám přineslo další starosti. Poukazuje především na to, že když se z něčeho udělá povinnost, neznamená to, že se změna projeví u lidí, kterých se to nejvíce týká.

Jaký je váš názor na tento návrh? Jste pro, aby děti musely povinně pokračovat ve studiu po základní škole?

Témata článku

Váš příspěvek
Emma2
Stálice 91 příspěvků 09.12.18 18:27

Asi by chtělo nejdřív myslet a pak mluvit. Už dnes není skoro žádná páka, jak donutit děti plnit povinnou školní docházku. Doktor nepíše omluvenku na co chcete, sociálka záškoláctví takřka neřeší, protože nestíhá a pokud náhodou něco řeší, tak než se něco stane, tak ty děti vyjdou ze základky a už je to jedno.
A to že někde budou muset povinně sedět přeci nikomu žádné vzdělání nezvýší. Už takhle některé nic nebaví a nic dělat nechtějí. A ti co chtějí mají možností, kolik chtějí a není potřeba jim z toho dělat povinnost.

tininas
Ukecaná baba ;) 1840 příspěvků 08.12.18 19:27

a/ Moc nechápu, že se k délce školní docházky vyjadřuje ministryně práce a sociálních věcí. Ta by zejména měla řešit, aby prošel její návrh na zvýšení rodičovského příspěvku bez připomínek.

b/ Pokud by se k tomuto tématu měl někdo vyslovit je ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga. Nicméně ten teď řeší dva palčivé problémy: a/ „Změkčování“ státní maturitní zkoušky, protože počet studentů schopných odmaturovat se rok od roku ztenčuje. b/ Jak řešit dědictví po Kateřině Valachové - tedy inkluzi, která se vymyká z ruku nejen učitelům, asistentům, ale hlavně neprospívá v řadě případů samotným inkludovaným dětem.

Za mne návrh s jepičím životem.

jakanas
Kelišová 6330 příspěvků 07.12.18 09:58

@Létavice1992
No ano toto platí pro většinu lidí ( dětí) ale ti by na ten učňák šli tak jako tak. Tady jde o celkem úzkou skupinu lidí kterou do školy stejně nikdo nedotlačí.

Anitramm
Ukecaná baba ;) 1301 příspěvků 07.12.18 08:52

Další debilita :potlesk: A za chvíli bude povinná maturita a následně i VŠ a s diplomem vyjde s prominutím kdejakej pitomec. Svět se v p*del obrací, fakt že jo.

luloinka
Zasloužilá kecalka 650 příspěvků 06.12.18 20:31

No to je zas výplod. Totální kravina. Proč furt má stát potřebu lidem diktovat co mají a nemají dělat?

VeverkaLenka
Nováček 10 příspěvků 06.12.18 19:02

By mě zajímalo, jak je chce paní ministryně donutit chodit do školy :think: Pokud vím, tak násilí i podplácení jsou trestné … :nevim:

divine woman
Extra třída :D 11034 příspěvků 06.12.18 19:00

@Létavice1992
A napadlo tě, že některé děti prostě do školy chodit nechtějí? Je to trápení dětí i učitelů.

Létavice1992
Kecalka 124 příspěvků 06.12.18 18:50

@divine woman
Proč? Podle mě je to logické a ten systém by se mi líbil. Když dítě vyjde ze základní školy, tak nemá vůbec žádné uplatnění na trhu práce, kromě těch špatně placených a fyzicky náročných zaměstnání. Je v zájmu státu vychovávat vzdělané občany. Pokud nemá hlavu na střední, tak půjde na učňák, který určitě dají i podprůměrní studenti. A pokud ani na to, tak je tu možnost dvouleté praktické školy. Co bude dělat většina z těch, co nepůjdou na střední? Zůstanou rodičům na krku, budou se válet doma a brát příspěvky od státu?

divine woman
Extra třída :D 11034 příspěvků 06.12.18 14:43

To si z nás snad dělá blázny, ne? 8o

Vložit nový komentář