Pravidelné měření krevního tlaku v těhotenství nepodceňujte

Řada žen zažívá během těhotenství pohodu a jedinou starostí je pro ně výbavička pro miminko a přibývání na váze. Bohužel ne všechny nastávající maminky mají takové štěstí. Některé musí čelit nepříjemným zdravotním potížím kvůli vysokému nebo nízkému krevnímu tlaku, a čekání na miminko si tak moc neužívají.

* Zdroj: Lékárna Hartmann.

Budoucí maminky mohou během těhotenství zaskočit nejrůznější zdravotní potíže, které jim občas znepříjemní život. Pokud se jedná „jen“ o běžné příznaky v podobě ranních nevolností nebo zvýšené únavy, které mohou ženy potrápit v prvních týdnech těhotenství, není třeba propadat panice, protože většinou brzy odezní. Existuje však řada mnohem závažnějších onemocnění, kvůli kterým se vyplatí svůj zdravotní stav neustále sledovat.

Vysoký tlak v těhotenství nepřehlížejte

I když těhotenství není nemoc, našemu tělu dává pořádně zabrat. Mezi nejčastější zdravotní potíže, se kterými musí nastávající maminky bojovat, patří vysoký krevní tlak. Pokud vám lékař naměří vysoké hodnoty již v první fázi těhotenství, s největší pravděpodobností se jedná o chronickou hypertenzi a není důvod k obavám.

U většiny těhotných je mírné zvýšení tlaku naprosto běžné. Dojde-li však k jeho výraznému zvýšení, jsou obavy na místě, a to zejména po 20. týdnu těhotenství. V 2. a 3. trimestru může totiž vysoký krevní tlak znamenat vážné ohrožení těhotné ženy i miminka.

Tlak se dá hlídat i pomocí domácího tlakoměru. Zdroj: Lékárna Hartmann.Tlak se dá hlídat i pomocí domácího tlakoměru. Zdroj: Lékárna Hartmann.

Kdy hrozí nebezpečí preeklampsie

Jestli na sobě v druhé části těhotenství pozorujete příznaky, jako jsou oteklé nohy a vysoký krevní tlak, a v moči vám lékař zjistí přítomnost bílkovin, měly byste zpozornět. Může se jednat o preeklampsii, tedy velmi závažné onemocnění, související s vysokým tlakem u těhotných žen. Při preeklampsii neprobíhá správný vývoj placenty kvůli nedostatečnému otevření cév matky, a k miminku se tak nedostává potřebné množství živin a kyslíku.

Hlídat by se měly hlavně mladé prvorodičky, maminky s vícečetným těhotenstvím nebo ženy s onemocněním cév či trpící cukrovkou. Ty totiž patří do rizikové skupiny a rozhodně by neměly výrazné výkyvy krevního tlaku přehlížet. Svou roli hraje i genetika, pokud se objevila preeklampsie u vaší matky, je bohužel možné, že stejně nepříjemný průběh těhotenství čeká i vás.

I když se preeklampsie často objeví nečekaně a její příznaky se dají lehce přehlédnout, zcela jistě je nepřehlédne váš gynekolog při pravidelných prohlídkách. V těhotenské poradně vám během těchto návštěv sestra změří tlak a vyšetří moč a případné nebezpečí včas odhalí. Pokud však patříte k těm svědomitějším, které chtějí mít zdraví miminka neustále pod kontrolou, hlídejte si svůj tlak i doma pomocí domácího tlakoměru.

Nízký tlak vás může v těhotenství překvapit

Přestože jste nikdy netrpěly nízkým tlakem, v těhotenství může být všechno jinak. Rostoucí plod obrátí váš oběhový systém vzhůru nohama a krev, kterou si od vás bere, vám bude zákonitě chybět jinde a budete zesláblá. Většina žen zažívá nevolnosti a stavy na omdlení již krátce po otěhotnění a někdy i v druhé polovině těhotenství.

Příčinou nízkého tlaku v těhotenství může být i tak banální věc, jako je spánek na zádech. Jedná se o tzv. hypotenzní syndrom, který postihuje právě těhotné ženy, které preferují spaní v této poloze. Důvodem je zvětšená děloha, která tlačí na dolní dutou žílu, což způsobí u nastávající maminky nevolnost. Není to ovšem nic vážného a úplně postačí se během těhotenství ležení na zádech vyvarovat a naučit se spát na boku.

Tlakoměr Veroval duo od značky HARTMANN. Zdroj: Lékárna Hartmann.Tlakoměr Veroval duo od značky HARTMANN. Zdroj: Lékárna Hartmann.

Vysoký nebo nízký tlak? Hlídejte se

Ať už vás v těhotenství trápí tlak nízký, nebo vysoký, rozhodně byste ho měla mít neustále pod kontrolou a nezanedbávat pravidelné návštěvy v těhotenské poradně. Pouze častým sledováním tlaku lze s jistotou předejít případům zpomaleného růstu dítěte, předčasného porodu nebo dokonce potratu a u maminky poškození důležitých životních orgánů.

Neděste se, pokud u lékaře máte občas tlak vyšší, než jste zvyklá. Nemusí to hned znamenat problém. Svou roli při měření hraje vaše psychika i to, jak rychle jste vyběhla schody do ordinace. Někdo také trpí tzv. syndromem bílého pláště a u lékaře mu zkrátka tlak pokaždé vyletí až do nebe. Hodnoty tak mohou být zkreslené a vy se zbytečně stresujete. Pokud si chcete užívat průběh těhotenství bez obav a mít jistotu, že jste v pořádku, pořiďte si vlastní tlakoměr a měřte si tlak doma, kdykoli uznáte za vhodné.

Skvělou službu vám v tomto případě prokáže tlakoměr Veroval duo control od značky HARTMANN, který zvládne změřit krevní tlak velmi přesně, stejně jako u lékaře. Díky patentované technologii Duo Sensor dokáže zkombinovat dvě metody měření najednou – digitální i poslechovou, která se používá u rtuťových tlakoměrů. Navíc je jeho ovládání jednoduché a poradí si s ním i úplný laik.

Měříte si tlak doma nebo vyčkáváte na prohlídky u svého lékaře?

Témata článku