Edita překonala rakovinu prsu i následné psychické obtíže. Dnes je potřetí těhotná

Před třemi lety si Edita Strusková, mladá maminka dvou dětí, nahmatala v prsu bulku. Rakovina přišla jako blesk z čistého nebe, přestože ji v rodině nikdo neměl a Edita ještě kojila. Nemoc nakonec porazila a brzy bude už trojnásobnou maminkou.

Rodina se brzy rozroste o dalšího člena. Zdroj: Edita Strusková. Rodina se brzy rozroste o dalšího člena. Zdroj: Edita Strusková.

Edito, máte dvě malé děti a na cestě další. Před čtyřmi lety ale váš život změnila rakovina. Kdy jste objevila bulku v prsu?

Bulku v podpaží jsem si našla den před svými 31. narozeninami úplně náhodou. Nikdo v naší rodině rakovinu prsu neměl, navíc jsem byla mladá. Edwinkovi bylo tehdy 18 měsíců a Julince necelé 3 roky. Kojila jsem je téměř 3 roky vkuse a myslela si, že právě dlouhodobé kojení je nejlepší ochrana proti rakovině prsu. Žila jsem zdravě a hodně sportovala. Samovyšetření jsem si neprováděla, ani jsem nevěděla, jak na to. A pak jsem najednou ucítila malou kuličku v podpaží. Nejprve jsem si myslela, že je to jen zvětšená uzlinka a byla v klidu.

Přesto jste se raději objednala k lékaři, nebo to odkládala?

Svěřila jsem se mamce a ta mě hned poslala k lékaři. Takže druhý den jsem se vydala ke svému gynekologovi. Sestra mi okamžitě vypsala žádanku na vyšetření ultrazvukem. Šlo to ráz na ráz a myslím, že mi tímto krokem zachránila život. Sama jsem se setkala s mnoha případy, kdy lékaři bulku u pacientky zlehčovali, a nakonec to skončilo tragicky.

Mladá maminka si prošla těžkým obdobím. Zdroj: Edita Strusková.Mladá maminka si prošla těžkým obdobím. Zdroj: Edita Strusková.

Co následovalo potom?

Zpočátku mi doktorka sdělila, že to „není úplně nejhorší“, co jsem mohla mít. Její slova jsem si samozřejmě vyložila tak, že jsem na tom asi dost špatně. Naštěstí další vyšetření ukázala, že ostatní orgány jsou zdravé, zasažena byla jen jedna uzlina v prsu. To mě uklidnilo.

Podstoupila jsem osm cyklů chemoterapií po třech týdnech a pak následovala operace. Léčba naštěstí zabrala, takže jsem nepřišla o celé prso. Lékaři odstranili pouze nádor a větší část lymfatických uzlin. Po operaci ještě následovalo třiatřicet frakcí radioterapie, na které jsem docházela každý den. Poté jsem rok docházela na biologickou léčbu.

Takže celá léčba trvala přibližně rok, je to tak?

Ráda bych řekla, že ano. Samotná léčba trvala rok. Místo toho, že jsem zdravá, mi lékaři oznámili, že jsem v remisi. Onkologický pacient nemůže být prohlášen za zdravého, protože riziko návratu choroby bude pořád. I když jsem po dobu léčby byla klidná, po jejím ukončení to na mě celé dolehlo. Najednou mi došlo, že jsem se neléčila s chřipkou, ale se smrtelnou chorobou, která se může kdykoliv vrátit. Dostavily se silné úzkosti až panické ataky. Nevěděla jsem, co se sebou. Nakonec mi pomohla kamarádka, která mi dala kontakt na skvělou psychoterapeutku a ta mi pomohla. Na terapie jsem chodila téměř každý týden po dobu dvou let.

O svůj příběh jste se rozhodla podělit na blogu…

Blog jsem začala psát v době, kdy jsem se dozvěděla diagnózu. Chtěla jsem, aby ostatní ženy věděly, že prevence je důležitá vždycky. I když si myslí, že se jich rakovina netýká. Dalším důvodem byl fakt, že pro mě bylo těžké lidem v mém okolí říkat o své nemoci. Bála jsem se těch rozpačitých a soucitných pohledů. Tak jsem se rozhodla napsat to veřejně a jasně vyjádřit svůj postoj. A musím říct, že mi to hodně pomohlo.

Edita má zase důvod k úsměvu. Zdroj: Edita Strusková.Edita má zase důvod k úsměvu. Zdroj: Edita Strusková.

Čekáte třetí děťátko. Otěhotněla jste snadno?

Ano, bylo to rychlé. Podařilo se to přesně dva roky od ukončení léčby a musím říct, že mě těhotenství samotnou překvapilo. Otěhotněla jsem neplánovaně, zrovna jsme se stěhovali a já v hlavě neměla vyřešené, jestli třetí dítě zvládnu. Ale stalo se a mám velkou radost. S manželem a dětmi se moc těšíme na miminko, které se brzy narodí. Těhotenství je naštěstí bezproblémové.

Co byste vzkázala ženám, které nyní prochází léčbou?

Aby se nebály říct si o pomoc. Ozvaly se, když se jim v léčebném postupu něco nezdá. A také aby si našly čas samy pro sebe. Mně samotné velmi pomohla rodina. Měla jsem tehdy ještě hodně malé děti, které vyžadovaly hodně péče, a bez pomoci bych to nezvládla.

Ještě mi povězte, jaké jsou vaše koníčky? Co vás nejvíce těší, kromě rodiny?

Jsem hodně aktivní člověk a mám trochu problém zpomalit. Před otěhotněním jsem často běhala. Mám za sebou několik půlmaratonů a někdy v budoucnu bych si ráda zaběhla maraton. Pracuji jako fyzioterapeut, věnuji se lidem s roztroušenou sklerózou a tahle práce mě moc baví. A nesmím zapomenout na mou největší zálibu, kterou je cestování. S dětmi nabralo úplně nový rozměr, a to mě neuvěřitelně naplňuje.

O rakovině prsu diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Rakovina prsu - život ihned po operaci

27.5.19 17:13
7

Rakovina prsu v těhotenství

15.2.18 13:39
103

Máte ve svém okolí maminku, která prošla podobnou zkušeností jako Edita?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
pistalka1974
14.5.20 21:10

Ano, mám, loni jsem jí darovala vlasy, překonala tu hnusnou nemoc, aniž by přišla o celý prs, zaplať pánbůh.. :palec:

  • Nahlásit