Pomůžeme vám rozklíčovat, jaké jsou příčiny suché, až popraskané kůže

Se suchou kůží je to jako s vysušenou půdou – když v létě dlouho neprší, půda vyschne tak, že mnohdy nezvládne pojmout náhlé přívalové deště. Je extrémně dehydrovaná, stejně tak dehydrovaná může být i vaše pokožka. Může ztratit schopnost pojmout vlhko.

Mladá žena si v koueplně nanáší krém na obličej, suchá pokožka Máte také problémy se suchou až popraskanou pletí? Zdroj: Canva

Faktorů, proč může být pokožka dehydrovaná, je hned několik – vliv na kvalitu kůže má životní prostředí, používaná kosmetika, ale také genetika a samozřejmě zdravotní hledisko.

Dehydrovaná pokožka ve svých horních vrstvách:

  • hrubne,
  • šupinatí,
  • projevuje se suchostí a svěděním,
  • v extrémních případech se objeví dokonce popraskání.
Malé dítě si hraje na dřevěné lavičce oblečené v teplé bundě a mikiněOblékejte děti úměrně počasí, to samé platí pro vás. Zdroj: Canva

3 zásadní faktory dehydratace

Suchá pokožka je dehydratovaná, a tak ztrácí své přirozené lipidy, což způsobuje narušení ochranné kožní vrstvy a nastává neschopnost udržovat vlhkost. Které faktory tuto schopnost ovlivňují nejvíce?

1) Životní prostředí

Přímo ovlivňuje naši pokožku, klimatické podmínky (horko/mráz) mohou být příčinou suchosti, především jedná-li se o extrémní teploty a nebo časté střídání klimatu.

2) Nedostatek čerstvého vzduchu

I to je příčinou dehydratace. Proto je potřeba větrat a vnitřní prostory nepřetápět. Problém nastává v klimatizovaných kancelářích či při cestování. Tam nezbývá, než se o pokožku pečlivě postarat a na „nepříznivé“ podmínky ji připravit. Pořiďte si kvalitní kosmetiku, která je přímo na suchou pokožku.

Stejně tak je to i s oblékáním, například u dětí – rodiče se obávají, že dětem bude zima, a tak je zbytečně nabalí. Efekt ale může být opačný, pokožka může trpět přílišným teplem a opět se začne vysušovat. Na oblečení a materiály, které dětem dáváte obzvlášť dbejte, trpí-li vaše dítě například atopickým či kojeneckým exémem nebo lupénkou.

3) Životní styl

Mezi další faktory, které ovlivňují suchost pokožky patří váš životní styl. To, co jíte se samozřejmě může projevit i na kůži. Nezdravá, příliš tučná strava nebo kouření mají za následek zdravotní komplikace – suchá pokožka, akné, ekzémy atd. k nim bezesporu patří.

Vliv na zdraví pokožky a její pružnost a hydrataci může mít i chemická léčba (antibiotika) či hormonální změny, také psychika hraje svou roli. 

Elasticita se samozřejmě ztrácí s věkem. Proto vždy přizpůsobte péči o pokožku všem těmto aspektům.

Detail rukou, žena si nanáší krém na ruceZvýšenou pozornost věnujte péči o ruce, kde je pokožka extrémně namáhaná. Zdroj: Canva

Pokožka rukou

Není jiná část těla, která by byla vystavena takovému stresu jako pokožka rukou. Zde působí další faktory, které pokožku rukou vysušují:

  • časté mytí rukou (často nekvalitním mýdlem, které vysušuje),
  • časté dezinfikování (covid opatření vedoucí k extrémnímu vysoušení),
  • časté používání – pokožka trpí, protože je neustále namáhána (nošení tašek, manuální práce, ale i běžné úkony jako je psaní),
  • snadné prochladnutí (ruce neustále vykukují, rukavice většinou nosíme jen v extrémní zimě).

Náš tip: V kabelce se vždy vyplatí nosit krém na ruce.

Kompletní péče Sebamed Urea pro suchou pokožkuVyužívejte kosmetiku podle vašeho typu pokožky. Zdroj: Redakce

Výběr vhodné kosmetiky je zcela zásadní

Kosmetika pro suchou až extrémně suchou pokožku neobsahuje žádné dráždivé složky jako mýdlo nebo parfemaci. Naopak by měla obsahovat lipidový komplex, extrakt z bylin (heřmánek, měsíček…) či rostlinných nebo esenciálních olejů (olivový olej, avokádo…).

Výborné účinky má také panthenol nebo močovina. Ta poskytuje okamžitou a viditelnou úlevu od svědění, napjatosti a loupání suché kůže a pomáhá ji regenerovat.

Kouzelná složka – MočovinaMočovina je organická sloučenina, kterou přirozeně vytváří naše tělo po metabolizaci bílkovin a která se následně vyloučí z těla v moči a potu. Jedná se o přirozenou složku tkáně. Tvoří 7 % naší přirozené hydratace pokožky. S věkem a kvůli nepříznivým vlivům ale ubývá a proto je skvělé, pokud je přídavnou látkou kosmetiky, kterou používáte.

Postará se o hydrataci a zabrání ztrátě vlhkosti, ve vyšších koncentracích vykazuje keratolytický efekt tj. mění strukturu pokožky a napomáhá lepšímu pronikání účinných látek do jejích vrstev.

Koukáte na složení kosmetiky?

Hlasovalo: 22

Témata článku

Přečtěte si také