Soud rozhodl: U přídavků na děti se nadále bude zohledňovat příjem rodiny

Ústavní soud v úterý zamítl návrh některých senátorů, kteří považují zohledňování příjmu rodiny u přídavků na děti za diskriminační.

Soud rozhodl: U přídavků na děti se nadále bude zohledňovat příjem rodiny Ústavní soud rozhodoval o přídavcích na dítě. Zdroj: Profimedia.cz.

Senátoři považují zákon za diskriminační

Senátoři, kteří se snažili o novelu zákona, argumentují, že zákon nemá kompenzační ani motivační účinek. Podle nich jsou děti vystaveny odlišnému právnímu a ekonomickému zacházení, které se hodnotí podle příjmu rodičů. Dodávají, že právní úprava, která platí od roku 2018, porušuje princip rovnosti. Ústavní soud jejich návrh na zrušení zohledňování příjmu rodičů při stanovení výše přídavků na děti definitivně zamítl.

Soud rozhodl dosavadní zákon ponechat

Nárok na přídavek v základní výši mají všechny rodiny pečující o nezaopatřené dítě, pokud je jejich příjem nižší než 2,7násobek částky životního minima. Přídavky představují dávku sociální podpory a jsou určeny pro rodiny s dětmi, aby jim pomohly uhradit nezbytné výdaje spojené s výchovou a péčí o dítě. Základní výše přídavku na dítě do 6 let činí 500 Kč měsíčně, u dětí od 6 do 15 let je to 610 Kč a od 15 do 26 let pak 700 Kč měsíčně.

V případě, že alespoň jeden z rodičů pracuje, má příjem ze zaměstnání alespoň ve výši životního minima jednotlivce, které činí 3 410 Kč, nebo ze samostatné výdělečné činnosti, či pobírá dávky od státu, které nahrazují pracovní činnost (nemocenská, podpora v nezaměstnanosti), se měsíční částka v přídavku na dítě automaticky zvyšuje o 300 Kč.

V platnosti tedy zůstává ustanovení s vyšší sazbou u rodin, ve kterých alespoň jeden rodič pracuje nebo pobírá dávky podmíněné předchozím zaměstnáním. Tyto rodiny tak dostanou na každé nezaopatřené dítě měsíčně až 300 Kč navíc.

O přídavcích na děti diskutujete také na eMiminu

Co si myslíte o rozhodnutí soudu?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
438
15.1.20 18:43

@shadowbabe Fakt je to postavené na hlavu… No jo no, co víc si přát, než žít v České republice, že :think:

  • Zmínit
  • Nahlásit
2651
15.1.20 12:04

@Koleník Přídavky, porodné atd jsou pouze pro nepracující :roll: kdo normálně maká a platí daně, má nárok leda tak na placení příspěvků těm flákačům :think:

  • Zmínit
  • Nahlásit
293
15.1.20 10:07

Zohledňování příjmů rodiny, pro přídavky na děti.

Z toho vyplývá, že ti co se soustavně vyhýbají práci, budou mít přídavky maximální.

  • Zmínit
  • Nahlásit