Rozhodnuto: Maturity a přijímací zkoušky budou v červnu a bez roušek

V pondělí 11. května se vrátili do škol žáci devátých ročníků základní školy a posledních ročníků středních škol. Mohou se tak připravovat na blížící se přijímací zkoušky a maturity. Jaká budou pravidla pro letošní maturanty?

* Maturity letos budou! Profimedia.cz.

Žáci musí dodržovat rozestupy

Ministr školství Robert Plaga v minulém týdnu konečně vyhlásil termíny maturit. Společná část se uskuteční od 1. do 3. června a o týden později se budou konat jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Platit ale budou přísná hygienická pravidla. Žáci budou sedět v lavicích po jednom a ve třídě jich bude maximálně 15. Po dobu zkoušek by měl být dodržen neměnný zasedací pořádek.

Ve třídě nemusí mít studenti ani vyučující roušku, tu si nasadí pouze ve společných prostorách. Roušku mohou sundat i před komisí při ústní zkoušce a pokrývku úst a nosu nemusí mít při zkouškách ani členové komise. Je třeba však zachovat rozestup 1,5 metru a roušku si nasadit jen v případě bližšího kontaktu.

Žáci budou mít dostatek času na přípravu

Do školy nesmí vstupovat žáci nebo pedagogové, kteří budou vykazovat známky infekce dýchacích cest. Nemocní studenti budou mít možnost složit maturitní zkoušku v náhradním termínu. Maturanti si mohou i nadále vybírat mezi maturitou z matematiky a cizího jazyka.

Společná zkouška z matematiky a anglického nebo francouzského jazyka je stanovena na 1. června. O den později budou žáci skládat testy z českého jazyka a literatury a dále z německého, ruského nebo španělského jazyka podle zaměření žáka. Studenti, kteří zvolili rozšířený test z matematiky, budou společnou část dělat 3. června.

Ústní část maturitních zkoušek doporučuje ministerstvo školství uskutečnit až od 10. června. Podle Plagy je důležité, aby žáci měli dostatek času na přípravu a maturitní zkoušky se neuskutečnily hned po návratu do školy. Konkrétní termíny praktických a ústních částí maturit si každá škola stanoví sama. V červnu budou probíhat také jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Na čtyřleté obory je budou žáci skládat 8. června a na víceletá gymnázia o den později, tedy 9. června 2020.

Maturity rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Maturita 2020

anička65
30.4.20 13:06 
25

Jak to bude s maturitou?

matkabagristy
23.3.20 10:18 
25

Maturantům mohou pomoci online kurzy. Získejte je se slevou nebo zcela zdarma »

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...