Příroda není smetiště. Kampaň podporuje boj proti odpadkům

O čem všichni mluví

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

* Odpadky z výletu vezměte domů a recyklujte. Pomůžete národním parku a hlavně přírodě. Zdroj: PopTika / Shutterstock.

Kampaň v boji proti odpadkům

Správa KRNAPu se rozhodla vyhlásit boj proti odpadkům a odstartovala osvětovou informační kampaň, která probíhá v červnu a v červenci. Upozorňuje návštěvníky, aby neodhazovali odpadky do přírody a vzali je s sebou. Na horách totiž nenajdete odpadkové koše – podle ředitele Krkonošského národního parku do těchto míst nepatří, protože hrozí riziko převrhnutí kvůli povětrnostním vlivům i divoké zvěři. Vše, co si lidé do přírody přinesou, by si tedy měli také odnést.

Nejčastěji v parku zůstávají PET lahve, obaly od sušenek, plechovky, vlhčené ubrousky a nedopalky cigaret. Doba rozkladu těchto odpadků se pohybuje od 15 do 250 let. Málokdo ví, že například vlhčené ubrousky se rozkládají několik set let.

Čeleď odpadkoušovitých

Kampaň KRNAPu se šíří sociálními sítěmi a směřuje na dospělé i děti. Zábavnou formou učí šetřit přírodu a také sbírat a třídit odpadky. Ty v tomto případě nesou různorodé názvy a všechny tvoří „čeleď odpadkoušovitých“: například vlhčenec ubrouskový, sáčkovec šustilka, petlahvoň odhozenec či obalík sušenkovitý.

Kampaň učí děti i dospělé zabavnou formou bojovat proti odpadkům. Zdroj: archiv KRNAP.Kampaň učí děti i dospělé zabavnou formou bojovat proti odpadkům. Zdroj: archiv KRNAP.

Edukační akce nejen v KRNAPu

Odpadky se však netýkají jen Krkonoš – trápí i další národní parky, lesy nebo města. Vyčistit přírodu (a naučit tím své děti nevyhazovat odpadky na zem) můžete během rodinného výletu tím, že společně seberete pohozené obaly. Nebo se připojte na úklidy, které organizují dobrovolníci Trash Hero (nebo-li odpadkový hrdina). Na jejich akce chodí i rodiny s dětmi, úklidy probíhají celoročně už v 16 českých a moravských městech.

Sbíráte odpadky na výletě, nebo vás nechává nepořádek klidnými?

Váš příspěvek
TEETKA
Povídálka 27 příspěvků 07.07.19 11:22

Já osobně se snažím vždy nějaké odpadky sebrat, už pro lepší pocit

TEETKA
Povídálka 27 příspěvků 07.07.19 11:20
:potlesk:
admin
Extra třída :D 12145 příspěvků 19.06.19 20:21

@dagmarkaa Někdy je to opravdu k uzoufání. Naštěstí ale roste počet lidí, kterým to jedno není. :hug: Monika

dagmarkaa
Neúnavná pisatelka 19302 příspěvků 19.06.19 17:31

Některým lidem by zřejmě upadly ruce než aby se sehnuli a odpadek vyhodili do nejbližšího koše. Je to dost smutný.

Příspěvek upraven 07.07.19 v 11:35

Vložit nový komentář