Zase probdělá noc? Víme, co na klidný spánek dětí pomůže

Po celém dni plném dojmů je pro dítě těžké se zklidnit. Máme pro vás tipy, jak si poradit nejen s usínáním, ale i nekvalitním spánkem a nočními děsy u dětí.

Zase probdělá noc? Víme, co na klidný spánek dětí pomůže Špatné spaní a zlé sny negativně ovlivňují celou rodinu. / Zdroj: Shutterstock.com.

Ze špatného spánku dětí jsou unaveni i rodiče


Spánek je důležitý pro regeneraci mozku a má vliv na správné fungování imunity, u dětí pak také na vývoj a růst. Všichni víme, jak těžký je den, když se v noci nevyspíme. Stejně tak ani unavené dítě není pohodové a veselé.

Jaké jsou důvody nekvalitního spánku?

Malé děti jsou vnímavé k vnějším podnětům, stačí nezvyklý zážitek během dne a spánek bude přicházet pomaleji a bude neklidný. Usnutí dětem oddálí také nervozita z nové situace. Například nástup do školky a školy je emotivní životní změna.

Velmi nepříjemné jsou tzv. noční děsy. O svou zkušenost s nimi se podělila jedna z maminek v diskuzi: „Před rokem mi začal malý dělat každou noc šílené scény. Vždycky začal uprostřed noci řvát, měl vyděšený výraz ve tváři, vrčel, vyháněl mě od sebe, plakal… Postupně se to zhoršovalo a šel do amoku.“ Tyto potíže vám pomohou vyřešit odborníci v tzv. centrech pro poruchy spánku. S jejich návštěvou neotálejte, aby se děťátko mohlo brzy v klidu vyspat.

Dodržujte spánkovou hygienu


Základem pro to, aby byl spánek efektivní, je dodržování spánkové hygieny. Jaká jsou pravidla?

  • dostatek pohybu na čerstvém vzduchu přes den
  • pravidelnost spánku – k usínání i probouzení by mělo docházet ve stejný čas
  • večerní rituály – čtěte, povídejte si, počítejte svítící hvězdičky nalepené na stropě…
  • správná teplota v místnosti – pro spánek je vhodná teplota 18–20 stupňů
  • je třeba zamezit rušivým podnětům před usnutím – to obnáší také vyhnout se sledování televize nebo tabletu
  • ticho – klidná hudba jako ukolébavka pro usnutí neškodí
  • tma, případně šero v místnosti – různá noční světýlka s příjemnou barvou nevadí
Povolejte na pomoc také bylinky a sirupy. / Zdroj: Shutterstock.com.Povolejte na pomoc také bylinky a sirupy. / Zdroj: Shutterstock.com.

Zklidňující přírodní sirup


Značka Barny's přichází s novinkou, a to přírodním sirupem Dětský HypnoX. Kombinace účinné látky Lactium s vitaminem B6 přirozeně zklidňuje a napomáhá snadnějšímu usínání. Díky tomu je vhodným pomocníkem při změnách denního režimu i při emočním vypětí.

Doplněk stravy Dětský HypnoX lze užívat pravidelně i nárazově – např. před očekávanou stresovou situací, nebo naopak po náročném dni pro zklidnění a lepší usínání. Jeho jemné složení s přírodními extrakty je bez vedlejších účinků, a proto i bezpečné při dlouhodobém užívání. Navíc podporuje soustředění a mírní roztěkanost.

Aby se dorůžova vyspala celá rodina

Co ještě lze udělat pro dobrý spánek? Nejezte večer těžká jídla a pijte teplý čaj z bylinek, které mají uklidňující účinek (meduňka, chmelové šišky, levandule). Stejné rostliny můžete použít i k výrobě vonného polštářku. Dobrým pomocníkem jsou také éterické oleje – levanduli, santal, meduňku, růži a ylang-ylang lze střídmě použít i v dětských pokojích. Jste-li nakloněni používání homeopatik, ta také lze užít pro zklidnění, snadnější usínání a klidný spánek. O nich se ale vždy nejprve poraďte s odborníkem.

O spánku svých dětí na eMiminu diskutujete

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Jak mám uspat dítě ve své postýlce?

11.9.19 09:56
31

Jak uspat dítě bez hysterických scén

25.7.19 14:10
35

Nechce jít spát - 3 leťák

8.7.19 22:16
16

Dětský HypnoX s unikátním přírodním složením pro zklidnění a lepší usínání dětí koupíte v e-shopu firmy Barny's.

Vytvořeno ve spolupráci s Biopol GN.

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedáku – nikdy ale neučila. Dlouho žila studentským životem, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla písmenkový typ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...