Smrká, kašle, chraptí: Jak na první pomoc u školkových nemocí?

Zdraví a krása

I když poctivě dáváte vitamíny, otužujete a chodíte ven, s příchodem do kolektivu to se zdravím vašeho dítka může pořádně zamávat. Sotva první nachlazení doléčíte, přijde další. Jak s nepříjemnými nemocemi zatočíte jednou provždy?

* Zdroj: Yuganov Konstantin / Shutterstock, Inc.

Začíná to nenápadným pokašláváním a ucpaným nosem. Za chvíli vyskočí teplota a vám se v postýlce válí marod s pořádnou virózou, která se ho ne a ne pustit. Opakovaná onemocnění jsou důsledkem toho, že se imunitní systém dětí teprve vyvíjí a doteď nebyl na podobný nápor zvyklý. Ve velkém dětském kolektivu ve školce se výskytu virů a bakterií zkrátka nevyhnete. Můžete s nimi ale účinně bojovat.

Zpozorujte první příznaky včas


Popotahuje, pokašlává a je unavenější než obvykle? Zbystřete. Nejspíš se na něj dobývá nějaký ten bacil. Zahajte proto první protiútok. Nechejte dítě doma v teple odpočinout. Zároveň ho tím i „izolujete“ od ostatních dětí a zabráníte dalšímu šíření nemoci. Dbejte na to, aby si důkladně mylo ruce a pořádně smrkalo – všechno špatné musí pryč.

Dodávejte dítěti dostatek tekutin – skvěle poslouží třeba teplý bylinný čaj s medem a citronem nebo zázvorem. Doplňujte také vitamíny. Dostatek vitamínu C a vitamíny skupiny B podpoří imunitu a slouží jako účinná prevence proti nachlazení. Vařte mu lehce stravitelná jídla a dopřejte dostatek spánku.

Přečtěte si další tipy, jak nakopnout imunitu dětí.

Nic nezabralo a dítě ani druhý den neskáče jako rybička? Co se dá dělat, nemoc se mu asi opravdu dostává pod kůži. Nemusíte ale hned letět k lékaři nebo do lékárny pro volně prodejné „zázračné“ preparáty. Zkrátka nechejte dítě pár dní doma poležet.

Ani sebemenší příznaky nachlazení nepodceňujte. Můžou se totiž rozjet v nepříjemnou chřipku nebo angínu, které se hlavně během nevlídného podzimního počasí školkami šíří jako dělová koule.

Zdroj: Africa Studio / Shutterstock, Inc.Zdroj: Africa Studio / Shutterstock, Inc.

Jak zatočit s teplotou?


Teplota je jasným ukazatelem toho, co se v organismu právě odehrává. Už od prvních příznaků nemoci mu ji proto měřte v pravidelných intervalech, a to i v noci, kdy bývá zpravidla nejvyšší.

Udělejte si ale nejdříve pořádek v hodnotách

  • normální teplota: 36,5–37,5 °C
  • zvýšená teplota: 37,5–38 °C
  • horečka: nad 38 °C
  • vysoká horečka: nad 39 °C

Je-li horečka vyšší než 40 °C nebo trvá déle než jeden den, okamžitě kontaktujte lékaře. Běžná nachlazení však doprovází pouze zvýšená teplota zvýšená, která je výsledkem „boje“ dětského imunitního systému s nezvanými hosty.

Přečtěte si, jak zatočit s těmito častými školkovými nemocemi a zdravotními problémy:

Nechte nemoc důkladně doléčit


Ne každý má ten luxus hlídání, a ne každý šéf je tolerantní vůči mamince věčně na neschopence kvůli nemocným dětem. Bez pořádného doléčení se ale dostanete do začarovaného kruhu – dítě s oslabeným organismem po nemoci bude daleko náchylnější k dalším kolujícím bacilům. A zanedlouho „lehne“ znovu. A znovu.

Domácí léčbu proto nijak neuspěchávejte. Klesla dítěti teplota? Nechte ho několik dnů ještě v posteli. Nasadil mu dětský lékař antibiotika? I po jejich dobrání by si mělo poležet alespoň týden doma.

Opakování nemocí je během prvního roku ve školce celkem běžná záležitost. Dětský organismus si ale postupně na novou zátěž zvykne a bude odolnější. Dozrávání imunitního systému je u každého individuální, školáci už ale většinou nestonají tolik, jako školkové děti. Pokud je vaše dítě akutně nemocné každý měsíc, často ho postihují závažnější nemoci, jako je angína, spála, bronchitida apod., neváhejte se s poradit s pediatrem nebo imunologem.

Jaké mají maminky z eMimina zkušenosti s maroděním dětí?

Jak vaše dítě zvládá přechod do školky? Bývá často nemocné, nebo doma tolik nestonáte? Napište nám do komentářů.

Váš příspěvek