Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Pokud se na karcinom prsu přijde včas, šance na úplné vyléčení je poměrně vysoká, proto klademe tak velký důraz na důležitost prevence,“ říká Lenka Runtágová, koordinátorka neziskové společnosti Mamma HELP v Brně.

V České republice onemocní rakovinou prsu každý rok 7 tisíc žen. Toto onemocnění postihuje stále častěji i mladé ženy. „U mladších žen a dívek do 35 let se zpravidla objevuje agresivnější typ nádoru,“ doplňuje Lenka.

Pravděpodobnost, že se po vyléčení v následujících pěti letech od diagnózy neobjeví žádné známky karcinomu je:

  • I. stádium 90 %,
  • II. stádium 86 – 91 %,
  • III. stádium 54 – 67 %,
  • IV. stádium 20 %.

Rakovina prsu se bohužel nevyhýbá ani těhotným ženám. Proto je důležité provádět samovyšetření a nepodcenit prevenci ani v období těhotenství a kojení.

Ještě bych doplnila, že pokud přijde na vyšetření těhotná žena s nálezem v prsu, z 80 % se nejedná o zhoubný nádor. Často to bývá cysta, fybroadenom a jiné méně závažné varianty. Nicméně žena by určitě neměla návštěvu lékaře odkládat, to je priorita,“ vysvětluje Lenka.

Vyšetření prsu je rychlé a bezbolestné. Zdroj: Tyler Olson / Shutterstock, Inc.Vyšetření prsu je rychlé a bezbolestné. Zdroj: Tyler Olson / Shutterstock, Inc.

Rakovina prsu přišla jako blesk z čistého nebe měsíc před porodem, vypráví Martina svůj příběh

S rakovinou v těhotenství má své zkušenosti dvaatřicetiletá maminka. „Na bulku v prsu jsem přišla ve 34. tt, v květnu 2016. Tehdy mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o něco vážného. Říkala jsem si, že za měsíc porodím svou holčičku a všechno bude v pořádku,“ vzpomíná Martina.

V těhotenské poradně se o tom zmínila gynekoložce a pak už to šlo rychle – nejprve sono, poté návštěva mammacentra, kde proběhla následně biopsie. „Výsledky byly za pár dní a můj život byl rázem vzhůru nohama. Diagnóza zněla triple negativní invazivní duktální karcionom stupně G3 s vysokou rychlostí růstu, 3 největší ložiska (3×2cm a další menší), bez zasažení uzlin,“ popisuje Martina nejtěžší chvíle svého života. Navíc tato zpráva přišla v den jejího nástupu na mateřskou dovolenou.

Martiny případ řešili onkologové, porodníci a neonatologové. Nebylo vůbec snadné dojít ke společnému řešení. Báli se jak o zdraví Martiny, tak nenarozené holčičky, která měla ještě měsíc zůstat v bříšku. Bohužel chemoterapii nešlo příliš odkládat. Nakonec se zvolila varianta porodu ve 35. tt císařským řezem, zastavení kojení a přibližně 10 dní po porodu začaly Martině chemoterapie v plné síle.

Přibližně po půlroce došlo k operaci, v rámci které jí odebrali celé prso a vše bylo zakončeno 25 dávkami ozáření. „Malá se narodila naštěstí zcela zdravá. Zpočátku bylo hodně náročné starat se o nedonošence a ještě chodit na chemoterapie. Byl to obrovský boj. Díky rodině jsem to nakonec zvládla. O to víc si vážím života, druhé šance, kterou jsem dostala, a každé chvíle se svými blízkými,“ uzavírá svůj příběh Martina.

Co píší o rakovině prsu maminky na eMiminu?

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Rakovina prsu? Bojím se

25.5.19 11:23
26

Rakovina prsu v těhotenství

15.2.18 13:39
103

Rakovina prsu

Anonymní
6.8.17 14:07
92

Myslíte, že se vás to netýká? Možná ne, ale prevence vám může zachránit život. Zapojte se s námi do boje proti rakovině prsu.

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3104
17.10.18 07:49

@M_Vladim určitě jste jí byl velkou oporou :kytka:

  • Zmínit
  • Nahlásit
16329
16.10.18 09:39

Manželka před šesti lety koncem října.To jsme se naposled milovali.
Malá bulka, ale agresivní tubulární sarkom.Naštěstí ale zachycen včas. Odebrán celý prs, uzliny a část prsního svalu.
Místo něj jen čtvrtmetrová jizva.Bez rekonstrukce.
Potom ozařování a Tamoxifen. Samozřejmě s tím vším únava. Po necelých čtyřech letech nekontrolovaný nárůst endometia. Pak následovala hyster a ovary ektomie.
Obě operace zvládla manželka velmi dobře i když výkony nebyly jednoduché. Dnes byste na ní při běžném kontaktu nic nepoznali. Jen si stěžuje, že jí to nemyslí jako dřív.
Má všechny testy negativní, takže to vypadá dobře. Jen užívá Anastrozol.
Je to šest let. Přibral jsem skoro dvacet kilo.
Mám stále milou a milovanou manželku, ale moje žena se mi už nevrátila.

Příspěvek upraven 16.10.18 v 10:52

  • Zmínit
  • Nahlásit