Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete vědět, jak tento test dopadl?

Žena kouká do zrcátka. Záběr na oko. Odložte brýle a nasaďte si čočky. Očím se uleví. Zdroj: Canva

Redaktorky Lucie a Monika mají astigmatismus (rohovka oka má nepravidelný kulový tvar) spojený s krátkozrakostí. Obě proto nosí většinu svého života brýle. Nyní se ale pustily do testování speciálních torických čoček. Čočky podrobily opravdu důkladnému zkoumání, aby vám přinesly ty nejlepší informace. Jak čočky dopadly?

Lucka odkládá brýle a začíná nosit čočky

Už od mala se mi líbili lidé s brýlemi, přišli mi tak nějak inteligentnější. Logicky jsem tedy po brýlích toužila. Ukázalo se, že oční vady máme v rodině, takže se mi můj dětský „sen“ splnil a já musela při nástupu na gymnázium začít nosit brýle. Neměla jsem sice nikdy vysoké dioptrie (na začátku jen -0,5 a -1,0), ale kvůli špatně zakřivené rohovce (astigmatismus) a rozdílu v dioptriích jsem trpěla migrénami.

Pár let jsem nosila jenom brýle, a pak občas koketovala i s čočkami. Během studentských let jsem ale nebyla ochotná připlácet si na speciální čočky pro astigmatismus (torické), které byly v té době ještě několikanásobně dražší. Klasické čočky jsem nosila jen příležitostně, protože jsem je na očích stále cítila a byly mi nepohodlné.

Jaké čočky Lucka testovala?

  • MyDay daily disposable toric jednodenní torické čočky (pro astigmatismus). Dostala jsem k vyzkoušení 2 balení, protože mám na každém oku jiné dioptrie, cylindr i osu. Tyhle parametry vám zjistí optometrista při měření zraku. Pro výběr správných torických čoček je to nezbytnost.
  • Kromě toho jsem testovala také obyčejné MyDay daily disposable jednodenní čočky, abych je mezi sebou mohla porovnat.
Torické MyDay čočky pro astigmatismus.Torické MyDay čočky pro astigmatismus. Zdroj: Redakce.

Jak test probíhal?

Začala jsem těmi obyčejnými MyDay daily disposable – nandat i vyndat šly bez problémů, samy se vycentrovaly na oku a na dotyk byly příjemně měkké. Ale tady se to začalo komplikovat. Sice jsem přes čočky viděla, ale co chvilku se lehounce posunuly a já viděla v ten moment rozostřeně. Musela jsem je pak vždycky lehce pootočit prstem, aby se to zlepšilo. Vydržela jsem s nimi půl dne, než jsem to s lehce růžovýma očima vzdala, a s úlevou přešla zpátky k brýlím.

Další dny jsem se zaměřila na MyDay daily disposable toric. Po vyndání čočky z roztoku jsem jednoduše našla malou značku, která označuje, jak ji nasadit.

Jak test dopadl?

Nedokážu ani slovy popsat, jak velký to byl rozdíl oproti klasickým čočkám. Jakmile si po pár minutách oči na čočky zvykly, tak se děly věci. Viděla jsem tak ostře a nikde žádné okraje brýlí! Ještě nikdy jsem neměla tak přesně padnoucí čočky. Oproti těm normálním se navíc na oku vůbec nehýbaly. Dokonce jsem v nich i pracovala na počítači a chvíli i koukala na televizi. Dalo to pár hodin zvykání (jako u nových brýlí), ale pak jsem si je večer málem zapomněla vyndat. Líbí se mi i koncept jednodenních čoček, které po použití můžete vyhodit a druhé den nasadit nové.

Asi nejvíc ze všeho mě ale překvapila cena. Od dob mého prvního koketování s torickými čočkami šla jejich cena hodně dolů, takže jsou teď mnohem dostupnější.

Myslím, že teď budu v čočkách chodit častěji, takže se možná v zimě vyhnu zamlženým brýlím a v létě si užiju i sluneční brýle.

Monika čočky chválí i kvůli jejich praktičnosti

Brýle na dálku nosím od té doby, co jsem na základce špatně opsala příklad z tabule a dostala horší známku. V průběhu puberty se zrak horšil, až se zastavil na nějakou dobu na -3,5 a -4,75 dioptriích. A bez brýlí si mě už málokdo uměl představit. Kontaktní čočky jsem dřív nosila jen na dovolené nebo na výlety, to se ale změnilo až teď během mateřské.

Proč chtěla Monika otestovat nové čočky?

Poslední dobou jsem měla pocit, že potřebuji silnější dioptrie i na čočkách a navíc mi nějak přestaly sedět. Po pár hodinách mě bolela hlava a dělaly se mi světelné fleky před očima. Také se mi stávalo, že levá čočka nepřilnula k oku moc dobře a jakmile byla trochu použitá, měla tendenci vyskakovat z oka při sebemenším promnutí.

Po důkladném změření v optice se zjistila pravda. Zhoršily se mi dioptrie na hodnoty - 5 a - 5,75. Navíc jako nevítaný bonus přibyl astigmatismus na levém oku. Takže došlo na výměnu čoček i skel v brýlích!

Čočky jsem začala nosit víc, protože přestalo být praktické nosit obroučky, které vám dítě neustále shazuje, občas vám je schová nebo si je sama zalehnete při kojení.

Kontaktní torické čočky pro astigmatismus.Zkoušeli jste také měsíční čočky? Zdroj: Redakce.

Jaké čočky Monika testovala?

  • Kontaktní čočky Biofinity Toric teď nosím na levém oku a pro pravé mám klasické. Výměna okamžitě pomohla – čočka drží a nevyskakuje. Nosím je teď celý den, nevadí mi ani koukání na počítač a bolest hlavy se při nošení prakticky neobjevuje.

Jak test dopadl?

Popravdě úplně první nošení bylo nezvyklé a chtěla jsem si čočky sundat. Měla jsem pocit, že je všechno nějak nahnuté jinak. Stačilo tomu dát pár minut, střídat dívání do dálky a na blízko a po chvíli si všechno sedlo. Se suchým okem jsem nikdy problém neměla a ani s torickými čočkami nepociťuji žádné nepohodlí. Pro slepýše jako já jsou čočky super volba!

Vypadá to, že si naše redaktorky testování užily a čočky doporučují. Samozřejmě je před nákupem nejlepší zajít za očním lékařem nebo k optometristovi třeba v optice a nechat si zrak přeměřit. Pak už stačí navštívit stránky Alensy a vybrat si správný model.

Kde nakupujete dioptrické čočky vy?

Článek vznikl ve spolupráci s Alensa.

Autor:

Tereza v eMiminu pracuje na pozici account manažera. V rámci toho se stará klienty a dohlíží na to, aby všechny kampaně běžely včas a v pořádku. Čas od času vytvoří soutěž, článek a nebo ochotně testuje v rámci redakce. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
20.9.21 10:58

@Luciferka_j

Zdravím,

Nevidím problém v nakupování čoček online. Pokud znáte své míry, nebo vám doktor dokonce doporučí značku/ model. Proč ne? :)

T

  • Zmínit
  • Nahlásit
3132
19.9.21 00:55

Já jsem ani nevěděla, že se na astigmatismus dělaj čočky. No taky je to par let co jsem se o to zajimala, jen ze zajímavosti. Ja mam tak pul dioptrie až jednu dioptrii. Takze na běžné činnosti brýle ani nenosim. Jen do práce k PC, na TV, titulky. Nakobec jsem se rozhodla si nechat udělat jeste jedny brýle na střídačku, podle toho, jestli chci být víc výrazná nebo inteligentní :lol: :lol: :lol:

  • Zmínit
  • Nahlásit
762
15.9.21 19:52

Tak zrovna u Alensy bych už nikdy neobjednala a objednávám zásadně v optice, kde chodím na pravidelné přeměřování zraku. U Alensy mi 2 dny po sobě čočky praskly v oku - byly úplně nové. Mít v oku čočku rozštíplou na 3 části, to bylo vážně něco i pro mě - a to nosím čočky asi 18 let. Mám 10-11 dioptrií a na každém oku astigmatismus…
Základ je jít na vyšetření, tam je samozřejmostí, že vám přesně doporučí konkrétní typ čoček, objedná zkušební pár… ale dávat doporučení, aby si vybral sám na Alense, tomu říkám opravdu úlet od totálního začátečníka/amatéra 8o

  • Zmínit
  • Nahlásit