Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Peníze a rodina

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?

*

Nachystejte si půdu

Plánování nezahrnuje jen sehnání materiálu a zajištění termínů dovolené. Už před rekonstrukcí nezapomeňte na dobré sousedské vztahy. Upečená bábovka ke kávě potěší a časem otevírá dveře, až budete potřebovat použít koupelnu, protože ta vaše připomíná bojiště. A pokud máte kolem sebe známé a příbuzné s dětmi, nabídněte jim hlídání – výpomoc na oplátku vám pak neodmítnou. :)

Delegujte, co se dá

Řada mužů se hrne k práci, aby ušetřili rodinný rozpočet (a protože to přece zvládnou sami!). Jenže znáte to… rekonstrukce pak trvá nekonečně dlouho a doma je z toho pěkné dusno. Proto doporučujeme nechat práci udělat odborníky. Není ostuda oslovit truhláře, elektrikáře nebo klidně i někoho na smontování nábytku – záleží, která fáze bytových úprav je kritická. :) Investované peníze urychlí celou rekonstrukci a hlavně funguje preventivně proti domácím hádkám na téma, proč už konečně není hotová ta koupelna.

Naplánujte, kde na to vzít

Pokud nemáte dostatek financí na účtě, zvažte, jak akutně váš byt potřebujete rekonstrukci a kdy jste schopni na ni našetřit. Určete si reálný cíl, kolik můžete dát stranou (a ideálně přitom nepřišli o všechny radosti světa). Co když ale rekonstrukce opravdu hoří, třeba kvůli termínu porodu nebo když už vám vše padá na hlavu? Nechte si spočítat splátky, které jste schopni splácet a nezatíží rodinný rozpočet. Naštěstí na rekonstrukce typu koupelna nebo kuchyň nepotřebujete hypotéku. Právě pro financování rekonstrukcí existují účelově vázané úvěry, které mají oproti spotřebním výhodnější podmínky. Případný úvěr vyřídíte velmi rychle a můžete se hned pustit do rekonstrukce.

Uvažujete nad Rychloúvěrem Modré Pyramidy? Vypočítejte si své měsíční splátky »

Sbalte saky paky

Pokud to jde, vezměte děti a prchejte pryč. Řada rodin zůstává během rekonstrukce u prarodičů nebo si zařídí krátkodobý pronájem poblíž bydliště. Klid a komfort ocení těhotné ženy, maminky, miminka i batolata, která všude vlezou. Prachu bude všude habaděj a těžko se v něm dýchá dospělým, natož dětem. Odstěhování na pár dní vám navíc zabrání dělat průběžný úklid, který obvykle nemá cenu – aspoň to vezmete všechno najednou po návratu.

Počítejte s delším termínem… vážně!

Vzdejte všechny ambiciózní plány, že budete v nové kuchyni vařit za dva týdny. Všechno trvá třeba třikrát déle, tím spíš, že je ještě potřeba se postarat o děti. Ušetříte si nervy předem, když víte, že místo dokonalého plánu A spíš dojde na plán F.

Vztahy na prvním místě

Stěhování, rekonstrukce nebo stavění jsou pořádně stresová období pro celou rodinu. Jestli máte pocit, že neustále jen něco opravujete, raději zvolněte. Není potřeba, aby bylo všechno dotažené k dokonalosti, pokud by vás to stálo manželství nebo čas s dětmi. Někdy je prostě lepší všeho nechat a vyrazit na procházku.

A co vy? Jak jste zvládli rekonstrukci s dětmi?

Článek vyšel ve spolupráci s Modrou pyramidou.

Váš příspěvek
Keshi
Závislačka 3195 příspěvků 11.10.18 12:02

@Tichošlápek No to jsou vtipálci. :-D Jak říkala babča - Zelená a modrá, pro blázny dobrá. :-D To tě chápu, to bych jim asi řekla něco o zadeli. Klidně budu za umíněnou hysterku a budu jim denně stát za prdkou, ale náš dům bude prostě podle nás a ať si klidně kroutí očima, že chci koupelnovou baterii, co vypadá jako bambus. :-D

Tichošlápek
Neúnavná pisatelka 15538 příspěvků 11.10.18 10:57

@Keshi ta věta se hodi i s firmou :lol: nam se prave k zelenemu plotu i domu pokusila firma namontovat modrou bránu s tím, ze to si zvyknu a tuhle mají skladem a je úplně nej a… a to je jen pidi detailek - po roce stavby se silně zvedla moje odolnost a bod, kdy začnu vriskat se posunul nejspíše mimo stupnici :)

Keshi
Závislačka 3195 příspěvků 10.10.18 19:06

@Janli To je první, co jsme si s dědou ujasňovali. :lol: Přes to nejede vlak. Když to nebude fungovat, jsme s mužem za jedno a raději si připlatíme a najmem si firmu. :-D

Janli
Extra třída :D 10565 příspěvků 10.10.18 14:19

@Keshi taksi pečlivě nacvičuj větu - Takhle to chci a tak to bude! Tohle je můj dům. Až budeš stavět svůj dům, tam si to můžeš udělat po svým. :mrgreen: Věř mi, bude se ti to hodit!

Keshi
Závislačka 3195 příspěvků 10.10.18 14:14

@Janli :lol: Nás čeká svépomocná stavba s dětmi a s příbuzenstvem. Rezervuji si lůžko v Dobřanech raději předem. :lol:

DanielaD
Ukecaná baba ;) 2051 příspěvků 9.10.18 15:02

jakákoliv rekonstrukce s dětmi, je zátěžovou zkouškou nervů všech zúčastněných.
Pokud děláte větší rekonstrukci, nedoporučuji bydlet s prarodiči, ze začátku jde vše hladce, jenže rekonstrukce jaksi drhne, čas běží, nervy na všechny strany. Všichni vše myslí jen dobře :)
Nejlépe si pronajmout menší byt, tam přečkat rekonstrukci. Sice se vše prodraží, ale výsledek je lepší, než rodina na psychiatrii.
Nepodléhejte trendům, udělejte si vše co vyhovuje vám, ne co má kamarád. Všem držím co můžu, a vydržte, bude to zase moc pěkný :)

Uživatel je onlineadmin
Extra třída :D 12392 příspěvků 9.10.18 10:06

Krásný den, @Janli ,

při vašem příspěvku jsme se museli smát a absolutně chápeme!

Mějte se hezky, :kytka:

Dominika

Janli
Extra třída :D 10565 příspěvků 8.10.18 23:55

Zapomněli jste na jeden podstatný bod a to lékárnička pro ty, které musí rekonstrukci přečkat doma. Jako povinný obsah bych uvedla Lexaurin, Neurol a Meprobamat. Také se mi velmi osvědčila láhev alkoholu pro velmi krizové chvíle. Obsah lahve dle chuti postiženého… :mavam:

Vložit nový komentář