Rentgen v těhotenství. Je skutečně důvod k obavám?

Často se setkáváme s názorem, že rentgenové záření je v těhotenství nebezpečné a může nevratně poškodit plod. Těhotné ženy se bojí podstoupit rentgenové vyšetření. Odborníci však přichází s názorem, že panika není na místě.

Rentgen v těhotenství. Je skutečně důvod k obavám? Rentgen v těhotenství není tak nebezpečný, jak si ženy často myslí. Zdroj: Elnur / Shutterstock, Inc.

Jak působí rentgenové záření?

Rentgenové záření patří k základním vyšetřovacím metodám. Jedná se elektromagnetické vlnění o krátké vlnové délce, které se vytváří ve speciální lampě. Ta je součástí rentgenového přístroje.

Záření proniká živou hmotou a umožňuje zachytit a zviditelnit místa, do kterých potřebuje lékař v rámci vyšetření nahlédnout. Výsledkem je RTG obraz. Rentgenové záření je ionizující a při velké dávce může poškodit tkáně. Často proto dochází k velkým obavám zejména u těhotných žen. Lékaři a odborníci se však shodují na tom, že strach bývá většinou zbytečný.

Rizika rentgenového záření v těhotenství

Vždy záleží na tom, jak velké dávce rentgenového záření je pacientka vystavena. S ohledem na moderní přístrojové vybavení je riziko poškození plodu minimální a není důvod se rentgenového vyšetření v době těhotenství obávat,“ míní MUDr. Jiří Škultéty z gynekologicko–porodnické ambulance JST Medical Pro. Vyvrací tak zažité mýty a poukazuje na to, že za použití bezpečnostních opatření (stínění dělohy, minimální potřebná doba rentgenového záření) nejsou rizika žádná.

Bohužel stále přetrvává, a to i u zdravotnického personálu, určitá obava, neznalost, či tradice, že rentgen se nesmí provést v těhotenství, i když jde třeba jen o zvrtnutý kotník. Přitom je nesmírně důležité těhotnou ženu uklidnit a vysvětlit jí, proč dané vyšetření děláme. Rozhodně je zbytečné ji ještě více strašit a rozrušovat,“ dodává MUDr. Škultéty.

Lékař by měl zvážit nutnost tohoto vyšetření. Zdroj: Nutlegal Photographer / Shutterstock, Inc.Lékař by měl zvážit nutnost tohoto vyšetření. Zdroj: Nutlegal Photographer / Shutterstock, Inc.

Stres a obavy mohou uškodit víc

Pokud přijde k lékaři těhotná pacientka a má podstoupit rentgenové vyšetření mimo oblast břicha a pánve, není důvod k obavám,“ vysvětluje Lucie Súkupová z Institutu klinické a experimentální medicíny. Podle ní se k plodu v těchto případech nedostane taková dávka, která by ho mohla poškodit.

V případě, že je třeba udělat rentgen v oblasti pánve a břicha, je na lékaři, aby posoudil, zda je toto vyšetření skutečně nutné. Běžně je u RTG vyšetření těhotných žen dávka na plod velmi nízká (zpravidla hluboko pod 10 mGy). Prahová dávka, která by mohla plod poškodit, by musela být ve výši 100 mGy a více. To znamená, že těhotná žena může být v klidu a vyšetření je pro nenarozené miminko zcela bezpečné.

V některých případech se klade „za vinu“ rentgenovému ozáření i výskyt spontánně vzniklých poškození, tedy bez ohledu na RTG ozáření. „Pravděpodobnost spontánního potratu je vyšší než 15 %, výskyt genetických abnormalit se pohybuje až kolem 10 % a poruchy růstu se objevují u 4 % narozených dětí,“ upozorňuje Lucie Súkupová.

Odborníci se shodují na tom, že strach z rentgenu v těhotenství je často až zbytečně vysoký. A obavy, které žena pociťuje, mohou nenarozené dítě ohrozit víc než samotné vyšetření.

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...