Seriál o bezpečnosti: Ročně se ztratí až 5 tisíc dětí

Článkový seriál

Policisté každý rok pohřešují až 5 tisíc dětí. Jen v Praze se každý den ztratí jedno dítě. Stanou se oběťmi únosu nebo dobrovolně odejdou z domova. Proč tato čísla neustále rostou a jak tomu můžeme zabránit?

* Děti utíkají z domova, protože mají strach. Zdroj: Afrika studio / Shutterstock, Inc.

Proč děti odcházejí z domova?

Únosy řeší policie přibližně 10× do roka. Více než 90 % dětí utíká dobrovolně, nejčastěji to bývají mladiství (14–17 let) z dětských domovů a ústavů. Zbývajících 10 % tvoří děti, které jsou uneseny, často jedním z rodičů, nebo se stanou obětí trestního činu.

Dítě neodejde z domova jen tak. Vždycky je za tím něco víc, obvykle se něčeho bojí. „Měli bychom si položit otázky, co se honí našim dětem v hlavě, když je doma dusno, rodiče se hádají a ony netuší proč. S jakým pocitem přichází dítě domů, když nemá dobré známky a rodiče mu to dávají najevo. Zkuste si odpovědět a možná pochopíte, proč dítě raději utíká z domova,“ vysvětluje Lucie Mucalová, koučka na rodinné vztahy.

Poukazuje na to, že děti nedokážou pochopit, proč se rodiče hádají a mohou vinit samy sebe za to, že se maminka s tatínkem už nemají rádi. „Nejhorší, co můžete udělat, je hádat se, prásknout dveřmi a žít několik dní v tiché domácnosti. Není špatně, když je dítě součástí hádky, ale také je velmi důležité, aby vidělo, že došlo k usmíření,“ říká Lucie.

Nejčastějšími důvody pro útěk z domova bývá strach, neustálé zákazy, příkazy, kárání, moralizování a nepochopení. Děti utíkají spontánně, ale i plánovaně. Někdy použijí útěk jako nástroj pomsty, trest rodičům za něco, co je dlouhodobě trápí. Proto je důležité o všem mluvit na rovinu. Nic netajit, ale zároveň se ptát na jejich názor a respektovat je.

Důležitá je komunikace a pochopení. Zdroj: KatsiarynaKa2 / Shutterstock, Inc.Důležitá je komunikace a pochopení. Zdroj: KatsiarynaKa2 / Shutterstock, Inc.

Co dělat, když se dítě náhle ztratí?

Ztratí-li se dítě doma, neprodleně prohlédněte místa, kde hrozí největší nebezpečí v domě i na zahradě (bazén, jímka, studna a podobná místa). Poté kontaktujte Policii ČR.

Děti se často od rodičů „odpojí“ v nákupním centru. Nepanikařte, s největší pravděpodobností se vám jen ztratilo z dohledu. Ihned kontaktujte ostrahu či informační službu. Pokud dítě nenajdete ani po opakovaném vyhlášení a důkladné prohlídce nákupního centra, je na místě zavolat policii.

Jestliže se dítě ztratí na rušné silnici nebo v prostředku veřejné hromadné dopravy, na dětském hřišti či kdekoliv v přírodě, na nic nečekejte a volejte linku 158.

Co dělat, když nepřijde ze školy ve stanovený čas

Může se stát, že dítě nedorazí ze školy v obvyklou (nebo vámi stanovenou) dobu. V takovém případě je vhodné postupovat takto.
Pokud má dítě mobilní telefon, zavolejte mu i několikrát a pošlete zprávu. Poté zkuste zavolat do školy a zjistit, zda tam vaše dítě skutečně bylo a kdy odešlo. Obvolejte rodinné příslušníky a přátele. Pokud se o dítěti nic nedozvíte, ještě v ten den kontaktujte policii. V případě pohřešovaných dětí je každá minuta důležitá. Čím dříve je vyhlášeno pátrání, tím větší je šance na nalezení.

Jaké informace sdělit policii?

  • Poskytněte policii detailní popis vašeho dítěte včetně oblečení, které mělo v den zmizení na sobě.
  • Předejte aktuální fotografii dítěte v dobré kvalitě.
  • Informujte ji o okolnostech zmizení dítěte a kdy jste ho viděli naposledy.
  • Sdělte policistům kontakty na sebe i vaše příbuzné.
  • Pohřešování dítěte představuje pro celou rodinu obrovské psychické trauma. Máte možnost využít pomoci policejního psychologa.

Setkali jste se ve svém okolí s tím, že dítě odešlo dobrovolně z domova?

Váš příspěvek
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26578 příspěvků 08.03.19 08:24

Jednou jsem se ztratila ze školky. Hledala mě celá vesnice, maminky, tatínci, strejdové… všichni jezdili po vsi na kolech a hledali mě.
A kde jsem byla? Odešla jsem si prostě ze školní zahrady naproti do hospody pro lízátko a zakecala jsem se tam se štamgastama. :roll:

Už si to nepamatuji, vyprávěla mi to mamka… dneska mám sama holku školkového věku a úplně mě jímá hrůza při představě nějaké ztráty 8o Chudák moje máma tenkrát :?

lucynka25
Echt Kelišová 8993 příspěvků 1 inzerát 07.03.19 06:16

Nam se jednou ztratila 10leta neteř na Krétě.Trošku jsme se chytli u večeře, měla jit do pokoje, ktery byl asi 100m a samozřejmě tam nebyla 8o
Cely hotel jsme prohledali,nejhorsi bylo,kdyz mi rekli na recepci,at prohledam bazeny 8o ja uz videla,ze blondynku unesl nejaky uchlyl a ona byla schovana a urazena pod schodama par metru od naseho apartmanu.No zabila bych ji, ale jak jsem byla stastna,ze ji vidim.

stáťáva
Závislačka 3583 příspěvků 06.03.19 22:26

My hledali mladyho v Chorvatsku na pláži hrozný pocit. :,( po chvíli jsme ho našli, ale zažít bych to už nechtěla

chs.jasmin
Echt Kelišová 8777 příspěvků 05.03.19 16:17

Já jsem si jako dítě šla hrát ke kamarádce ze školy - byl pátek, neměla jsem tehdy mobil. A najednou nás ze hry vytrhla znělka televizních novin a já si teprve uvědomila kolik je hodin. Rodiče kamarádky si mysleli, že u nich budu spát. Utíkala jsem honem honem domů a tam jsem zjistila, že je po mě pátrání, vč. uvědomění policie, hledali mě jak rodiče, policie, tak i můj třídní učitel (spolužák tety) :roll: Ale vše mělo dobrý konec, nicméně silný zážitek a emoce to ve mě vzbuzuje ještě dnes, hlavně, když si uvědomím jaký to musel být strach pro mé rodiče..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.03.19 10:10

Mě jednou se dcera „ztratila“ v Žirafě v Čestlicich… Byla jsem hysetricka…a ona si vesele hrála dál ale úplně jinde. Od té doby když tam jdem. Tak píšu jméno a tel číslo me na ruku. Náhoda je blbec. Budu kupovat hodinky s GPS do budoucna .. ať mám vnitřní klid.

mayecka
Ukecaná baba ;) 1315 příspěvků 04.03.19 16:24

Před dvěmi lety jsme stratili na slavnostech 4,5 letého syna. Naštěstí jen na pár minut ale už nikdy nikdy to nechci zažít. Ta bezmoc je strašná :,(

Vložit nový komentář