Nemocnice nechtějí pouštět rodiče k hospitalizovaným dětem

Zatímco dříve byla přítomnost rodičů u hospitalizovaných dětí běžná, v době karantény to řada nemocnic zamítla. A to i přesto, že ministerstvo zdravotnictví malým pacientům doprovod v nemocnici povolilo.

Nemocnice nechtějí pouštět rodiče k hospitalizovaným dětem Děti mohou mít z pobytu v nemocnici bez rodičů trauma. Zdroj: Profimedia.cz.

Nepřítomnost rodiče v nemocnici dítě stresuje

Pro nejmenší děti je nepřítomnost rodičů velmi stresující. Dítě, které zůstane hospitalizované samo, mnohdy ani nespolupracuje s lékaři. Podle Ágnes Němečkové, která zastupuje práva pacientů, je prokázané, že psychický stav nemocného má významný vliv na jeho uzdravení. Zejména dětem pomáhá, když mohou mít u sebe blízkou osobu, která jim dodává pocit bezpečí. „Traumata z hospitalizace bez doprovodu jsou hluboká a člověk se s nimi vyrovnává celý život,“ říká Ágnes.

Poukazuje na to, že ministerstvo zdravotnictví vydalo na konci dubna metodický pokyn, ve kterém se uvádí, že nemocnice nesmí doprovod nezletilým pacientům plošně zakazovat. „Nemocnice by měla za splnitelných podmínek umožnit rodičům zůstat s nemocnými dětmi. Bohužel se tak často neděje,“ dodává Ágnes. Ministerstvo zdravotnictví v metodickém pokynu uvádí, že rodič může zůstat s hospitalizovaným dítětem, pokud nevykazuje známky nemoci. Podmínkou je také používání ochranných pomůcek. Nemocnice mohou vyžadovat i měření teploty.

Rodiče mají právo být s dětmi

Pokud vedení nemocnice neumožní rodiči zůstat u dítěte, jedinou jeho možností je obrátit se na policii, případně pak podat na zdravotnické zařízení žalobu. „Setkáváme se často s tím, že rodiče se bojí nemocnici žalovat. Vědí, že dítě bude zdravotní péči potřebovat znovu, a nechtějí mít nálepku potížistů,“ dodává Ágnes, která se problematikou práv dětských pacientů zabývá.

Právo na pobyt s dítětem v nemocnici řešíte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Právo na pobyt s dítětem v nemocnici

11.3.20 12:00
67

Pobyt v nemocnici - ano nebo ne?

20.6.11 14:05
53

Nechali byste své dítě v nemocnici samotné?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
4264
7.5.20 08:34

Byla jsem začátkem března v nemocnici v 6ti letou dcerou pro středně těžkou dehydrataci. Už tenkrát mi Dr rikala, že buď si zaplatím pokoj a budu tam sní nebo že ji nebudu moci vůbec navštěvovat. Holce bylo zle a psychicky nešla pobyt špatně tak, že jsem si zaplatila a zůstala tam sní. Doma s mladším synem zůstala babička. Nechtěla jsem aby měla trauma. Pro mě jako samozivitelku bylo 700kc za 3dny dost..a to v tom nebylo jidlo…to by vyšlo jednou tolik.
V nemocnici už měli zákaz když byly 3lide nakažení v ČR

Příspěvek upraven 07.05.20 v 08:56

  • Zmínit
  • Nahlásit