Rodiče vkládají fotky svých dětí na sociální sítě bez jejich vědomí

O čem všichni mluví

Až 75 % rodičů pravidelně sdílí citlivý obsah na síti bez souhlasu dětí. Těm se to však nemusí líbit. Jaký dopad může mít online sdílení osobních fotografií a údajů?

* Rodiče se rádi chlubí dětmi na sociálních sítích. Může to mít následky. Zdroj: Malva / Shutterstock, Inc.

Odborníci z projektu E-bezpečí se rozhodli zmapovat aktuální situaci v Česku o bezpečnosti dětí v online prostředí. Nadměrné sdílení osobních informací rodiči dětí na sociálních sítích, takzvaný sharenting (share – sdílet a parenting – rodičovství), představuje aktuálně velký problém. Dětem se nelíbí, že je rodiče prezentují online, aniž by o tom věděly.

Fotografie dětí přitahují pozornost

Zaměstnanci z projektu E-bezpečí oslovili přes tisíc rodičů, aby zjistili, kolik z nich vkládá fotky svých dětí na sociální sítě. Výsledkem bylo, že až ¾ rodičů umožňuje svým přátelům na Facebooku či Instagramu sledovat život svých ratolestí v různých situacích. 4/5 z nich prezentují fotografie, na kterých je potomek snadno identifikovatelný i podle obličeje. Pětina rodičů sdílí fotky, na nichž je dítě částečně obnažené, typicky v plavkách u bazénu. A 3 % dotázaných se dokonce přiznalo k uveřejnění obsahu, kde bylo jejich miminko či batole zcela nahé.

Ve skutečnosti mohou být tato čísla ještě vyšší. Proč k tomu dochází? Důvody jsou různé. Ve většině případů jde o potřebu pochlubit se svou rodinou. Jsou však tací, kteří uveřejňují fotografie potomků k marketingovým účelům. To potvrzuje Kamil Kopecký z E-bezpečí, který pravidelně pořádá na školách besedy o bezpečnosti na internetu. Podle něho jsou fotky dětí silným marketingovým nástrojem, který snadno přitáhne pozornost.

O vkládání fotek na internet se na eMiminu diskutuje

Nad sdíleným obsahem ztrácí uživatel kontrolu

Ze sociálních sítí, kam rodiče přidávají fotky svých ratolestí, jednoznačně vede Facebook. Instagram mu však pomalu, ale jistě šlape na paty. Odborníci přes online bezpečnost se shodují, že zveřejněním jakékoliv fotografie na sociálních sítích nebo blozích ztrácí uživatel kontrolu nad jejím dalším šířením. Upozorňují také, že problémem nejsou pouze blogy a sociální sítě, ale i volně přístupné fotobanky. Ty jsou bezpečné pouze v případě zaheslování.

Podle policisty Romana Kohouta, který se specializuje na vyšetřování kybernetické šikany, si lidé často neuvědomují, jak snadno se k jejich fotkám, videím i osobním informacím dostanou pedofilové, ale i lidé, kteří mohou váš obsah zneužít. S podobnými případy se setkává denně.

Sdílíte fotky a videa svých ratolestí na sociálních sítích a setkali jste se s tím, že se to vašemu dítku nelíbilo?

Váš příspěvek
Ketris
Echt Kelišová 9809 příspěvků 11.02.19 18:56

To clovek v dnesni dobe nemohl uz nic..

Astyna88
Kecalka 398 příspěvků 11.02.19 07:55

Mam fb jen pro lidi,se kterymi se casto nevidam a tak si a tak si můžeme psát a ne vypadneme z kontaktu. Takze ja tam mam asi deset lidi a smitec…

Janli
Kelišová 7221 příspěvků 11.02.19 07:40

@astoret ale tady nikdo neříká, že nemáš sdílet nic, tak to zase nedramatizuj. Manžel taky dává na FB občas komorní fotografie dětí, protože máme hodně přátel se kterými se vídáme málo, ale chtějí o nás vědět. Bavíme se tu o fotografiích, které by neměly opustit rodinné album a sdílení života dětí od A do Z.

astoret
Ukecaná baba ;) 1406 příspěvků 11.02.19 07:20

Tady je zas moralistu, co se pomalu povysuji nad ty co to delaji jinak, hlavne ze je tu skoro kazdy prispevek anonym-proc?

Ja dala v dobe, kdy jsem pouzivala FB par fotek dcery, nic obnazeneho, spis slo o sdileni fotky, ktera byla necim krasna, sdilela jsem to na svem profilu, na ktery maji pristup jen pratele, a to jen mezi ty, ktere to zajima, verim ze ne vsechny zname zajima moje dite.

Nevidim nic divneho poslat fotku ci spolecnou fotku kamaradum ci rodine pres fb ci mail, jako u vseho jde o formu a to s kym to sdilite..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.02.19 07:09

@Janli Já třeba dávala při oznámení na fb fotku z 9tt, kde je vidět max. tak flek :mrgreen:…, ale taky jsem si pak uvědomila zpětně,že jsem se na to měla vybodnout :lol: Nač se něčím tak prirozenym chlubit že? Na instagramu, fb a zkratka internetu kazda pusobi jako nejlepsi matka diky fotkam a doma by se asi lidi hodne divili. Znam par takovych.

Co dál nechapu, že někdo sdílí tak intimní okamžiky jako porod a takové věci. Jasně, tady se chtělo říct, že děti si to nemohou rozhodnout a my jo.., ale je to stejně uchylna doba, když na instagramu na mě vykoukne porod, cisarak apod. :D

Janli
Kelišová 7221 příspěvků 10.02.19 22:48

A co teprve ty fotky z ultrazvuků! Dítě obnažené až do morku kostí :mrgreen: .
Nesdílím svůj život a už vůbec ne život mých dětí. Ctím právo mých dětí na osobní intimitu. Nechci, aby za deset let nějaký škodolibý spolužák vytáhnul choulostivou fotku a použil ji proti nim.

a12
Vesmírná mluvilka 34486 příspěvků 10.02.19 14:32

A to miminko na fotce u clanku dalo souhlas? :mrgreen:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.02.19 05:04

Spíš než FB nechápu sdílení videí z denního života dětí na Youtube. To by snad mělo být trestné. Rodiče rejžují prachy za to, že odhalují soukromí svých dětí. Hnus.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.02.19 19:46

Taky to nechápu…hlavně ty nahaté novorozené miminka nebo u vody apod.Fb sem nedávno zrušila ale fotky dětí sem tam neměla žádné.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.02.19 14:45

Ja sdilim jen semtam fotku treba z vyletu nebo oslavy. A fb mam zabezpeceny, ze fotky vidi jen pratele. Ani pratele pratel ne. Ale znam jednu, co sdili fakt vsecicko, foti a sdili fotky kdyz ma dite teplotu, kdyz je v cekarne u doktora, treba ho vyfoti na zahrade a hodi tam 10 temer identickych fotek, misto aby vybrala jednu nejlepsi. Nejvic me dostalo, kdyz se dite zaseklo na prolizacce a ona dala na fb fotku s komentarem, ze to bylo prilis vtipne to nevyfotit a nesdilet :roll: ten ji asi jednou podekuje. Tak si rikam, kdy takovi lidi prestanou sdilet dvacet fotek decka denne? Az mu bude 6? 10? 15?

Ester13
Kelišová 5846 příspěvků 08.02.19 12:45

Někteří rodiče jsou tak vymleti, že sdílí fakt vše. Pak se diví, že si nějaký pedostrýc ty fotky stáhne a udělá si nad nimi dobře.

mayecka
Ukecaná baba ;) 1287 příspěvků 08.02.19 12:34

Já osobně fb zrušila hned když jsem zjistila že fb má právo nakládat s fotkami uživatelů jakýmkoliv způsobem.

Vložit nový komentář