Zvýšení rodičovského příspěvku pro více rodin? Vláda zvažuje další možnosti

Boj o rozšíření počtu rodin, které budou mít nárok na vyšší rodičovský příspěvek, pokračuje. Poslanci přišli s novým návrhem, který by nevynechával rodiny pečující o děti do čtyř let i po vyčerpání příspěvku. Návrh musí ještě schválit vláda.

* Dojde ke změnám v rodičovské? Zdroj: Shutterstock.com.

Příspěvek se zvýší, ale ne všem

Od ledna 2020 se zvýší rodičovský příspěvek ze současných 220 tisíc na 300 tisíc korun. Tato novela by se však měla týkat pouze rodin s dětmi do čtyř let, které příspěvek státu dosud nevyčerpali. Tato varianta se však nesetkala s velkým pochopením, a vláda tak stále přemítá o nových možnostech, které by byly reálné i s ohledem na státní rozpočet.

Ministryně práce a sociálních věcí, Jana Maláčová, původně usilovala o to, aby se zvýšení rodičovského příspěvku týkalo všech rodin s dětmi do čtyř let. To se jí ale nepodařilo. V současné době je ve hře možnost, že na vyšší rodičovskou dosáhnou i rodiny s dětmi do čtyř let, které v lednu ještě budou dávky pobírat. Někteří členové vlády by rádi prosadili pobírání příspěvku pro rodiny, které se celodenně starají o dítě do čtyř let, ale dávky už vyčerpaly.

Novela zákona obsahuje řadu novinek

V návrhu padla i možnost, aby rodičovskou mohli pobírat příbuzní dítěte, kteří se o něj starají, například prarodiče. Nově se také mění počet hodin, na který mohou rodiče dávat své dítě do školky nebo jiného hlídacího zařízení. Ten by se měl zdvojnásobit ze současných 46 na 92 hodin v měsíci. Sněmovna by návrh měla definitivně schválit na příští schůzi.

Zvýšení rodičovského příspěvku na eMiminu také rozebíráte

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Rodičovský příspěvek 2020 RP

5.1.20 16:27
66

Rodičovský příspěvek 2020

11.9.19 06:59
53

Souhlasíte s návrhem o zvýšení rodičovského příspěvku?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
427
6.10.19 12:02

Jestli to tak půjde dál, tak se nakonec žvejknou a nedostane nikdo nic a zůstane to pro všechny na 220 tis. Věřím že 90% matek by nakonec bylo spokojených, protože klasika v Česku „když ne já. Tak ať nemá nikdo…“ Dle mě to měli dát rodičům co se jim narodí dítě od 1.1.2020 a hotovo :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2557
4.10.19 14:34

@Pajka89 co je trapnýho? to, že se ceny u všeho zvedají? ano, to je trapný, rodičák se nezvedal dlouho, důchody každý rok, platy taky rostou, tak proč ne rodičák? taky by se vám líbilo mít každý rok stejný plat x let, žádný nárust, nic? asi moc ne. i blbá minimální mzda se zvyšuje, ta už je větší než někdy plat. slíbili že to zvednou, slíbili, tak ať to splní

 • Zmínit
 • Nahlásit
3380
4.10.19 14:31

@VeronikaV31 Trapny. At uz vymysli uplne cokoliv, tak to bude vuci nekomu nespravedlive. Za jakych podmínek jste si to dite delali? Za starých. Tak jakypak copak? Nejakou hranici to mit musi.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3374
3.10.19 14:19

@Nowuka2 :lol: :mrgreen: koukám asi máte děti a hypotéku. Tohle je názor hodný vysokého IQ :lol: :lol: :lol:

Ideálně přesně podle mateřské. A hotovo. :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
348
3.10.19 13:30

Rodičák vnímám jako příjemné přilepšení rozpočtu. Navýšení je fajn věc, ale spíše než navyšovat rodičák, tak raději umožnit maminkám práci na částečné úvazky. Tím se jednak navýší příjmy do kasy a jednak maminky jsou se svými dětmi více času, než když jdou naplno do práce po té, co jim rodičák doběhne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2557
3.10.19 11:25

@Nowuka2 já mám 1,5 roční dítě, tak nechápu proč bych nemohla brát vyšší příspěvek když je vše teď dražší? tak to je jak s důchoda, ten co je v důchodu už dlouho se mu důchod každý rok navyšuje a ten kdo do něj teprve půjde jej bude mít vyšší. To je stejný princip. proč by dítě narozené 31.12.2019 v 23.59 mělo mít o 80tisíc méně než dítě narozené 1.1.2020 v 00.01, jak bylo napsáno? a ano, pro spoustu maminek je i blbých 10 000 víc než dost natož 80tisíc. a předpokládám, že vám se rodičák hodil nebo ne? pokud ne, tak jste jej mohla investovat jinak

 • Zmínit
 • Nahlásit
2670
3.10.19 07:10

@VeronikaV31 já vůbec neříkám že by se neměl zvýšit. Jenom prostě udělat jedno datum a zdar,.ne furt nějaký vymrčování. Pokud to udělají pro všechny do 4 let, bude to nespravedlivý pro ty co 4 a měsíc. Prostě ne vždycky se dá zavděčit všem a tohle brečení je prostě trapný.

P. S. sama jsem v té kategorii ‚dite do 3 let, příspěvek vybrán‘, takže jdu sama proti sobě, kdyby se někdo chtěl rozčilovat. O děcka bych se zvládla postarat i bez něj, vidím bohatství a potažmo možnost výdělku jinde, než v rodičáku.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
3.10.19 00:01

@Nowuka2 No, ja nevim proc to jiným neprejete, ale myslim, ze na to máme právo a ze si to ty naše děti zaslouží. Ja jsem workoholik, šla bych do prace hned, ale nemám hlídání a vlastně se ani nechci dítěte zbavovat. Mám dcerku 2,5 let, mateřskou či rodičovskou na 3 roky a ty peníze navíc bych uvítala z toho důvodu abych si rodičovskou prodloužila protoze chci své dítě řádně vychovat a vše jej naučit, a to i přes to že člověk obětuje slušně výdělky které měl před tím. Vždyť co to je brát měsíčně 7 tisíc? Nedá se s tím vyjít. Já musím chodit na brigadu abych mohla dceři dopřát ockovani. Já si nestezuji, ale ten rodičovský prizpevek je prostě ubohý.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2557
2.10.19 19:48

@Nowuka2 mě by zajímalo kde mě vezmou 1,5 leté dítě do školky. klidně půjdu do práce, mám kam, ale co s malým? plíny, Sunar, jídlo stojí víc než před 3 a dalšími lety, vše letí nahoru, tak je logické, že by měl jít nahoru i rodičák, důchody, minimální mzda, platy jdou taky nahoru.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2670
2.10.19 00:26

Furt budou něco vymrčovat, bych jim přála, aby to zrušili úplně, bude se to týkat jen nově narozených od 1.1.a zdar, chcete prachy, jděte makat.

 • Zmínit
 • Nahlásit