Co s povoleným bříškem po porodu? Cviky na rozestouplé břišní svaly

Ostatní
  • admin
  • 19.06.17

Některé ženy po porodu vypadají, jako by těhotenstvím vůbec neprošly, jiným zůstává bříško v podobě 5. měsíce. A protože nemá cenu lamentovat nad tím, jak je příroda nespravedlivá, podíváme se radši na to, co s rozestupem břišních svalů provést.

S rozestupem břišních svalů, odborně nazývaným diastáza, vám bohužel žádný “chalange” týden nepomůže. Aby vám bříško přestalo “trčet” do prostoru, budete mu muset věnovat času mnohem více. Je třeba si uvědomit, že vaše tělo procházelo změnou po celých 9 měsíců. Nápravný proces tak nelze vměstnat do pár dní. Dejte tělu čas, ono se vám odmění.

Co je diastáza

Jedná se o rozestoupení břišního svalstva v době, kdy roste děloha. Po porodu se břišní svaly opět zatahují, nemusí se však zatáhnout zcela. Bližší informace a jak zjistit diastázu najdete v encyklopedii .

Na co si dát s rozestouplým břišním svalstvem pozor

Rozhodně s cvičením nezačínejte hned po porodu. Nechte tělu čas se rehabilitovat a začněte nejdřív po uplynutí šestinedělí. V případě císařského řezu je vhodné vydržet alespoň tři měsíce.

Počítejte s tím, že rozestup nelze napravit klasickými cviky na břišní svaly. Ty po rozestupu nejsou poskládané tak, jak by měly, nemohou proto ani správně fungovat. Vyhněte se proto klasickým cvikům jako sed-lehy, sklapovačky a jim podobným. Námaha by se rozprostřela na jiné části těla, které by podobné zátěži vůbec neměly být vystavené. Místo plochého bříška byste si mohla uhnat například kýlu, narušení stability páteře či výhřez meziobratlových dis­ků.

Více než klasická fitness cvičení je třeba zpočátku začít s fyzioterape­utickými cviky, které pomohou svaly vrátit na své místo. Poté je teprve možné začít s klasickými cviky na zpevnění břišního svalstva, jak je známe.

Cviky na rozestouplé břišní svalstvo

S břišními svaly úzce souvisí i svaly pánevního dna. Ty můžete zpevňovat i bezprostředně po porodu jednoduchým cvičením.

Cvik č. 1

Stáhněte svaly kolem pochvy a držte je ve stahu zhruba deset vteřin. Během stahu normálně prodýchávejte a poté povolte. Proces opakujte alespoň desetkrát.

Pokud vás nic nebolí, můžete začít s cíleným zatínáním břišních svalů bez jakékoli váhové zátěže.

Cvik č. 2

Ve stoje nebo v leže dejte ruce v bok a zatněte břišní svaly. Držte deset vteřin, prodýchávejte a povolte. Proces opakujte alespoň patnáctkrát. Zatínat bříško ale můžete, kdykoli si na to vzpomenete. Nenásilně tak budete prodlužovat dobu stahu.

Jakmile se cítíte dobře s hlubokým břišním cvičením, můžete se přesunout k náročnějším cvikům, jako je například zvedání nohou.

Cvik č. 3

Položte se na záda a pokrčte kolena. Chodila mějte celá přitisknutá k podlaze. Paže nechte volně podél těla s dlaněmi směřujícími dolů. Nadechněte se a s výdechem pomalu přitahujte spodní část bříška k páteři a pozvolna přitahujte koleno k hrudníku (do polohy, kdy je stále třeba namáhat břišní svaly). Zároveň tlačte paže a dlaně do podložky. Nohu v poloze nad hrudníkem držte vždy alespoň deset vteřin. Cvik opakujte pětkrát, poté prostřídejte nohy.

Videonávody

Pokud si nejste s cviky a samotnou zátěží břišních svalů jistá, neváhejte navštívit fyzioterapeuta. Ten zhodnotí stav vašich břišních svalů, navrhne nejvhodnější cviky a důkladně je s vámi projde krok za krokem.

Inspirovat by vás mohla i videa jiných maminek, které pracují na svém bříšku po porodu.

Rozhodně v tom nejste sama

Rozestup břišního svalstva potkal mnoho maminek i zde na eMiminu. Jaké jsou jejich zkušenosti, si můžete přečíst v diskusích.

Jak jste na tom po porodu byly vy? Jaké cviky vám na bříško pomohly?


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama